wmaraci reklam
lidertakipci

Android Online 3D Oyun Yapımı Hakkında | Uzmanlar Bekleniyor

7 Mesajlar 1.095 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

bladekardes bladekardes WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Ş**
  • Mesajlar 293
  • Beğeniler 80 / 36
  • Ticaret 9, (%89)
Arkadaşlar, android için oyun yapmaya ne gereklidir? İnternette kaos niteliğinde boş ve karışık bilgi var. Uzmanlardan aydınlatma bekliyorum.

1- Android oyun yazmak için hangi oyun motorunu kullanmalıyım? (Html ve Css biliyorum sadece :p )
2- Bir android oyunu nasıl online yapılır?
3- Tek kişi yazılacak, yani tek başıma yazacağım. Ne gibi maliyetler çıkar önüme?
4- Bu oyunun benim için reklam hariç tam maliyeti ne olur google playde her şey yüklendiğinde ne kadar para harcamış olurum?
5- Reklam maliyeti ortalama 10k indirme için ne kadar olur? (Sadece facebook ve instagram)

Açıklama: Arkadaşlar uzun süredir hayal ediyorum. Bu oyun benim google play'de arayıp da bulamadığım oyundur. Şöyle güzel rekabetçisi olan, p2w olmayan, yetenek gerektiren zevkli bir oyun. Rekabetçi sistemi olacak içinde ligler puanlar falan. Oyun da kule, kale savaşı gibi bir şey olacak. Turnbased sistemli. Sıra sıra atışlar falan yapılacak, biraz daha kompleks tabi. Kafanızda bir şeyler oluşmuştur umarım.

Bu yazıyı okuyan her kişinin 10/2'si bu konunun uzmanı. Ama uzmanların da her 100/90'ı uzman olduğu konuda bilgi vermeyi sevmiyor. Arkadaşlar, hayalimi gerçekleştirmeme yardımcı olun.
Hiçbir şey bilmiyorum, bir şeyler söyleyin bari yol çizeyim ona göre ilerleyeyim.
Eminim ki sizde bayılacaksınız bu oyun çıktığında. P2W birbirinin kopyası oyunlardan kim bıkmadı ki?

Teşekkürler! :rolleyes:

wmaraci
reklam

THEX3T4R THEX3T4R @Back-End Developer. Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek @Back-End Developer.
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad R** E**
  • Mesajlar 693
  • Beğeniler 24 / 200
  • Ticaret 1, (%100)
1. Unity(C# JavaScript) , Unreal Engine(C++ , Blue Print) , Construct 2(Bilgim yok) , Godot
Engine (Python)
Bu oyun motorlarının Hepsinde Build Run All Platform'dur yani tek bir build ile mobil , Mac , HTML5 , Win gibi platforumlarda uyumlu şekilde çalışır hepsinin avantajları ve süreçleri vardır.
2. Bir çok farklı yöntemi var ama genellikle Oyun motorları içerisinde fremawork hazır şekilde duruyor ama tam manası ile öğrenmek istiyorsanız bunu sıfırdan yapabilmeniz ve nasıl çalıştığını öğrenmeniz gerekmekte
3. İlk etapta basit 2D veya karmaşık olmayacak oyunlar yapmayı düşündüğünü farz edersek ve öğrene öğrene gittiğinide çabuk kavrar isen elle tutulur bir şey min 5 aydır tabi bu 5 ay ileride büyük bir nimet olur. Maliyet olarak İnternette bulunmayan (Free ve bazı forumlar dışında) Model , Script , Texture gibi şeyleri satın alman ve test aşamasında Ücretsiz ve bazı durumlar dışında alaçağın düşük bir sunucudur.
Bunun dışında ileride elbet giden şeyler olacak ama gelirde olacağı için ilk etaptakilerini söylüyorum. :)
4. Google Play Uygulama yüklemek ister isen 25$ (Dolar) ödemen gerekmekte bu tek seferlik ve kalıcı bir ödemedir. Daha sonrasında Uygulamanı yükleye bilirsin. Steam 100$ Almakta tek seferlik ve kalıcı bir şekilde ve oyun tutar ve bir yere gelir ise bu ücreti geri ödüyor. Ios'da ise YILLIK 100$ ödüyorsun (her yıl) Ek olarak bu platforumların hepsinin satış başı komisyonları vardır. Oyun ücretli bir şekilde pazarlanacak ise örneğin Oyun 10 TL ise sana gelen ücret 7,5 veya 8 TL olucaktır. (Tüm platforunlarda gecerlidir komisyon oranları farklıdır hepsinin)
5 Uygulamadan uygulamaya dağlar kadar fark var , sondaki sadece fb ve ins tam olarak anlamadım. standart bir uygulamada 30k indirmeye ortalama 3-5k arası ödeme yapar iken 30k oyunda ise bu rakam 5-6k arasında olur. (Tabi adam akıllı bir oyun ise) bu alacağın reklam veya reklam değilde yapacağın satış vs bir çok değişken durum mevcut ama standart ad reklamları ile raklamlar bunlardır
Farklı bir sorun varsa ise seve seve yanıtlarım. Bu dediğim oyun motorlarını araştır gelecek vaat eden ve en cok bilgiyi ve öğrene bileceğin ve aşına olduğun engine seç gerekir ise C++ ile native bir şekilde sıfırdan bir oyun motoru temellerini öğrenerek başla ama kesin ve kişiden kişiye değişmeyen tek bir şey vardır Oyun sektöründen ilerlemeyecek isen bu sektör sana 3-5 aylık bir emek ile sadece zaman kaybı olur kesin bir şekilde kararın var ise bu alanda ilerle standart bir yazılımcıdan daha iyi ücretler alırsın. :)
bladekardes

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 15.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Ş**
  • Mesajlar 293
  • Beğeniler 80 / 36
  • Ticaret 9, (%89)
Cevabınız için çok teşekküre derim. 5.sorudaki kastım 30k indirmeye benim alacağım reklam parası değildi, 10k indirmeye ödeyeceğim reklam parası idi.
Yani facebook ve instagrama reklam verilir ya "Uygulamayı İndir" şeklinde, ondan bahsediyorum. Ortalama 10k indirme için facebook'un benden alacağı ücret ne olur sizce? :)

pose1233 pose1233 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek grafiker
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 2112
  • Beğeniler 351 / 594
  • Ticaret 5, (%100)
reklam işini düşünürsünüz bence bi oyunu yapmaya baslayında
yapın bitirin demiyorum başlayın yeter

Kadınlar müthiştir, uzaktan bakınca.
wmaraci
wmaraci

ikodev ikodev Developer Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Developer
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad İ** Ş**
  • Mesajlar 1020
  • Beğeniler 321 / 320
  • Ticaret 19, (%100)
Konu hortlamışken yeni keşfedecek arkadaşlar içinde bende özetçe biz iz bırakıyım :rolleyes:

1 - Unity 3D Oyun Motoru (Bu sektörde yeni başlayacak arkadaşlar için en ideal programdır. Sürekli gelen update ile sınırsız özellik. Ve 2D-3D türünde yapılamayacak bir oyun yok)

2 - Bir Android oyunu klasik C# Server-Client mantığıyla yapılır. 1 Adet Ana makine olur, kullanıcılarda client. Aralarında veri alışverişi ve Unity nin desteklediği bir kaç fonksiyonel ile online bir sistem yazmak mümkün.

3 - İlk defa Android bir oyun yayınladığın zaman Google Play hesabına oluşturmuş olduğun .apk dosyasını upload edebilmen için 1 kereye mahsus giriş ücreti veriyorsun. Yapacağın oyuna görede maaliyat değişir senden yayınlarken kimse bir ücret istemiyor fakat oyunu yaparken modelleme, çizim için maaliyet harcayabilirsin vs.

4 - 3. Soruyla aynı cevap.

5 - Facebook ve Twitter kesin bir indirme sağlamaz. Sadece adınızı-oyununuzu duyurursunuz. Yayın ücretlerini zaten kendiniz ulaşmak istediğiniz kişi sayısı kadar para veriyorsunuz. Belli bir fiyatlandırma yok, facebook o an gerekli ücreti söylüyor zaten.

Herkesee iyi forumlarr :p
bladekardes

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 15.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Ş**
  • Mesajlar 293
  • Beğeniler 80 / 36
  • Ticaret 9, (%89)
Çok teşekkür ederim. :)

balporsugu balporsugu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 510
  • Beğeniler 85 / 84
  • Ticaret 3, (%67)
https://www.acikakademi.com/portal/egitimler/unity.aspx

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al