Selamlar, kategori içerisinde bazı arkadaşların hangi coinleri hangi borsalardan alacağını bilmediğini öğrenmeye dair konu açtığını gözlemledim. Yardımcı olmak ve tecrübelerimi paylaşmak amacıyla bu konuyu açmış bulunuyorum. Sadece kullanmış olduğum borsalar hakkında bilgi vereceğim. Aklıma geldikçe veya yeni bir şey oldukça güncelleyeceğim.

Borsalar

BTCTurk - www.btcturk.com

Koinim ile birlikte en eski türk kripto para borsası olma özelliklerini korumaktadırlar. Daha önce bir takım sorunlar yaşamış fakat üyelerini mağdur etmeyerek ödemelerini yapmıştır. Coin al-sat komisyonları biraz fazladır. Papara desteği olan tek borsadır. Anında papara ile çekim yapıp oradan da anında banka hesabınıza transfer alabiliyorsunuz fakat %1 gibi bir komisyonu mevcut, yüksek miktarlarda fazla olabiliyor. İşlem hacmi gayet yüksektir.

Koinim - www.koinim.com

Yukarıda da dediğim gibi eski bir borsadır. Genel olarak şikayetçi olduğum taraf site sorunları, scriptlerinden kaynaklı sorunlar yaşanabiliyor ve sonucunda mağduriyet oluşuyor. Litecoin desteğini veren ilk borsadır.

Paribu - www.paribu.com

Onaylanma aşamasından alım-satım hatta çekim'e kadar bir çok sorun yaşadığım borsadır. Hakkında çeşitli güçlü iddialar mevcut. BTC fiyatı genelde diğer türk borsalarına göre hafif üstte olabiliyor. Hakkında çok memnun olduğunu ve hiç sorun yaşamadığını belirten kişilerde var.

Koineks - www.koineks.com

Yeni bir borsadır ve çoklu altcoin desteğini veren ilk sitedir. Transferler ve ödemeler genel olarak hızlı. Destek konusunda bazen yetersiz kalabiliyorlar. İşlem hacmi diğer borsalara göre düşüktür.

Bitturk - www.bitturk.com

Çok yeni bir borsadır, işlem hacmi ve popülasyon olarak henüz çok düşük seviyelerde seyretmektedir. Yüksek miktarlarla girmenizi şu an için önermiyorum.

* Şu an için çoğu borsanın üyelik onaylarıyla ilgili bir bilgim yok. Bu durum sürekli ve kişiden kişiye değişmekte.

Hangi borsada hangi coinler var?

BTC - Bitcoin

• btcturk.com

• koinim.com

• paribu.com

• koineks.com

• bitturk.com

LTC - Litecoin

• koineks.com

• bitturk.com

ETH - Ethereum

• btcturk.com