Google'ın kestiği vergiden Türkiye'ye gelen yok. İrlandalı bir şirket olduğu için kesilen vergi İrlanda'ya veriliyor. Para Türkiye'ye akınca vergi falan vermemiş oluyorsunuz. Çift vergilendirme olacak yani. 2017 yılı için güncel gelir vergisi oranı 13.000 TL'ye kadar %15'dir. Şirket kurmak zorunda değilsin. Gider paşa paşa beyan edersin verirsin vergini oturursun aşağıya.

Ama kurum faydalarından yararlanamazsın.

Diyelim kurumsunuz ve karınız 15000TL. Bu paranın 5000 TL'siyle ofisinize bilgisayar aldığınızda, ayda belirli bir miktar amortisman (yıpranma payı) ayıracaksınız. Yine varsayıyorum bu miktar 1.000 TL.
Gelecek ay yine 15000TL gelir elde ettiğinizde bu sefer KDV hesaplarken -1000 şekilde hesaplayacaksınız. Yani 15000TL'den 2.700'ü vergi ödeyecekken, 1400 liradan 2.520 TL ödeyeceksiniz.

Firma kurarsan sabit %18 KDV'ni ödersin. Muhasebeciye'de stopaj ödersin. O da uçuk fiyatlar değil. Gelir vergisi gibi paraya göre oran oynamaz.

Müşterine gösterirsin vergi levhanı, verirsin ofis adresini, bağlı olduğun vergi dairesindeki vergi numaranı. Güvenine güven katarsın.

2017 gelir vergisi oranları için TIKLA!

Zaten memlekette iş kurmak o kadar maliyetli değil. Limited şirket için 10.000 TL sermaye gerekiyor. Ha param yok o kadar diyorsanız şahıs şirketi kurarsınız. Daha ucuza gelir.

Eski konuyu horlattım ama bilgilendirmek ve pürüzleri gidermek istedim.