lostyazilim

Kargo istedim ama alamadım hukuki işlem uygulanır mı

21 Mesajlar 7.688 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)
Hocam benim öğrencilik yanında meslek olarak kabul edilebilecek 3 4 farklı alanda çalışıyorum. Yani sadece okumuyorum. Ek olarak meslek ve kariyer bazında insana hitap etmek vs.. tarzım değil. Söyle diyeyim Türkiyenin en iyi ünilerinden birinden yakın zamanda yurtdışındaki bir üniye burslu olarak geciş yapacağım neyse Benim şahsi kanaatim böyle bir şey yapılmasının hiçbir etik yönü olmadıği yönünde. Hatta e ticaret firmam olsa bizzat bunun için bir kanun çikarılsın diye başvururdum. Yani ürünu beğenmeyip gönderebilirsin falan da param çıkışmadı falan nedir ya. Neyse bunlar bir yana

O zaman bu şekilde yaptırım yapacağız diye bir ifade belirten sitelere dava açsa tüketiciler herhangi bir yaptırımı olur mu? Sizin söyleminize göre yaptıkları yasalara aykırı o zaman?

wmaraci
reklam

AdSenseisi AdSenseisi Özgürlük Bedel Gerektirir Kullanıcı
  • Üyelik 26.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Bilinmiyor
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1570
  • Beğeniler 310 / 298
  • Ticaret 39, (%100)

murattat adlı üyeden alıntı

Öğrenci arkadaş hangi kural ve neyi biliyorsun merak ettim ? Bilmeden neden sallama yapıyorsun ? 5 yıldır e ticaret yöneticiliği yapıyorum ve konu sahibine belirtmek isterim böyle bir hak ya da süreç yok.

Ürünü almama hakkınız mevcut hiç bir şekilde de sizi dava edemezler. Hatta size böyle konuştularsa ben sizi şikayet edeceğim diyebilir ve tüketici mahkemesine gidebilirsiniz.

Ancak belirtmek isterim ki ;

Ahlaki olarak yaptığınız doğru olmamaktadır. Yönettiğim firmalarda da bu şekilde emin olun yüzlerce kabul edilmeyen kargo geliyor.

GÜnlük 50 kargo çıkıyorsa kapıda ödemeli olarak 5-10 tanesi kesin kabul edilmiyor. Müşteri 2 yerden sipariş veriyor hangisi erken gelirse onu alıp diğerini kabul etmiyor.

Bu yapılanlar büyük terbiyesizlik , satıcı firma üründen kar etmeden en az 12 TL ve zaman kaybı yaşıyor.

Lütfen hakka geçmemek için bu tür işlemlere dikkat ediniz.

NOT : Tekrar belirtiyorum yasal olarak hiç bir suçu bulunmamaktadır. Yasa tüketicinin yanında ürünü kabul etmeme hakkınız var.
firmaya kargo bedeli geçtim EFT geri iade ettim sıkıntı çıkmadı Gine onlar da zarar etmek için girmiyorlar bu işe

• Üyelik 26.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Bilinmiyor
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1570
  • Beğeniler 310 / 298
  • Ticaret 39, (%100)

Backlinkcigeldi adlı üyeden alıntı

Hocam benim öğrencilik yanında meslek olarak kabul edilebilecek 3 4 farklı alanda çalışıyorum. Yani sadece okumuyorum. Benim şahsi kanaatim böyle bir şey yapılmasının hiçbir etik yönü olmadıği yönünde. Hatta e ticaret firmam olsa bizzat bunun için bir kanun çikarılsın diye başvururdum. Yani ürünu beğenmeyip gönderebilirsin falan da param çıkışmadı falan nedir ya. Neyse bunlar bir yana

O zaman bu şekilde yaptırım yapacağız diye bir ifade belirten sitelere dava açsa tüketiciler herhangi bir yaptırımı olur mu? Sizin söyleminize göre yaptıkları yasalara aykırı o zaman?

Param yetmedi derken firmanın bana verdiği kargo kapıda ödeme ücretini aldım atm den ödemeye geçtiğimiz zaman fazla ücret istedi ben almıyorum dedim geri gönderin dedim bana denilen ucretlen tutmuyor fazla isteniyor dedim çektim gittim ordan geri iade ücretini de ödedim

• Üyelik 26.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Bilinmiyor
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1570
  • Beğeniler 310 / 298
  • Ticaret 39, (%100)

Emrecany adlı üyeden alıntı

Hocam sizi korkutmuşlar eğer öyle bir olay olursa ürün geldi istediğim gibi değildi iade ettim diyeceksiniz :)

Ücret fazla geldi ondan geri iade ettim ücreti de ödedim geri iade için mesaj atıyorlar. Neden korkarım bilgi için sordum çok zorlarsa bimere şikayet ederim

wmaraci
wmaraci

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)
Siz böyle belirtmediniz ama başta hocam. Adamlar size internette yazan net tutardan 1 tl daha fazla istiyorsa bile bu durumda siz haklı oluyorsunuz. Ben yaklaşık hafta da 10 sipariş veriyorum, bunların yarısı kapıda odeme vasitasi ile atıyorum 70.5TL di mi kargoya 71 TL verdigim zaman bile her zaman 0.5TL yi dahi iade eder bana. Sakıncası yoksa siparis verdiğiniz siteyi öğrenebilir miyim ?

• Üyelik 26.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Bilinmiyor
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1570
  • Beğeniler 310 / 298
  • Ticaret 39, (%100)

Öyle kafaya göre sipariş edim reddedim durumu olamaz hocam. Bir kere kapıda odeme yapmadan önce firma arayıp onay alıyor şahıstan, ek olarak ürünü almıyorsan dahil geri gönderim kargo ücreti verilmesi isteniyor.
Eğer herhangi bir yaptırimı yoksa iyimiş. Ben de bundan sonra her yerden sipariş ister o zaman kadar param çıkışırsa alırım yoksa geri yollarım :) hakka geçmek bunun tek cezası ise vallahi bravo.

EK OLARAK ÖĞRENCİ ARKADAŞ DİYEREK BİR KUCÜMSEME VE EGO İÇERİSİNE GİRMİŞSİNİZ LAKİN AŞAGIYA BIR SİTE BIRAKIYORUM. OKUMA YAZMANIZ VAR İSE 2 dk ayirip okuyunuz. Yok öyle hicbir yaptırım yok demek. Ben yapmıyorum dersin. Her firma sizin gibi değil. Kargo ücretini verir geri gönderirsin o zaman hiçbir şey olmaz. Ama yok öyle ben hem kargo vermem hem ürün almam demek. Eger almayacaksa Kargo ücreti+Kapıda odeme hizmeti verilmesi gerekiyor. Yanlıs bilgi vermeyin insanlara. BEN BİR ŞEY DEMİYORUM veya BIR YAPTIRIM DA BULUNMUYORUM. Derseniz okey. Lakin genele vurmayın.

https://www.farmasisatis.com/kapida-odeme-ile-siparisi-teslim-almama/

Siteye girmeyenler için ozet bir ss de ekliyorum.

Bunu yazma sebebim de şu. Ceza yok falan diyip böyle seyler yapmayin. Her firma aynı değil sonra ugraşır durursunuz.

Benzer bir kaç site daha ekliyorum.
https://www.bolmarka.com/kapida-odeme-nedir--sID23.html

http://www.lokmanhekimpazar.com/siparis_ve_teslimat

https://bimodam.com/Sayfalar/kapida-odeme-kurallari-13/

Geri iade ücreti ödendi

• Üyelik 26.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Bilinmiyor
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1570
  • Beğeniler 310 / 298
  • Ticaret 39, (%100)

Siz böyle belirtmediniz ama başta hocam. Adamlar size internette yazan net tutardan 1 tl daha fazla istiyorsa bile bu durumda siz haklı oluyorsunuz. Ben yaklaşık hafta da 10 sipariş veriyorum, bunların yarısı kapıda odeme vasitasi ile atıyorum 70.5TL di mi kargoya 71 TL verdigim zaman bile her zaman 0.5TL yi dahi iade eder bana. Sakıncası yoksa siparis verdiğiniz siteyi öğrenebilir miyim ?

Vermem pek doğru olmaz. Kargo Aras kargo ama

Cemedo Cemedo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** E**
  • Mesajlar 411
  • Beğeniler 171 / 106
  • Ticaret 2, (%100)
Birçok kez almadım hiçbir şey olmaz. Evde olduğum halde defalarca kargomu eve getirmediler bende hiçbirinde gidip almadım. Sıkıntı olmaz hocam merak etmeyin.

PoineTR PoineTR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Bilgisayar Prog.
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 390
  • Beğeniler 112 / 111
  • Ticaret 3, (%100)
Kapıda ödeme durumunda kargo firması yüzde %5 gibi (bu oran değişir) ücret alıyorlar. 100 TL lık bir ürün alırsanız kargo firması 5 TL ücret alsa siz ürünü geri yollasanız 5 TL de oradan desek ayriyeten o ürün size kargo edildiği için başkasına satılamaz ve adam zaman kaybı yaşar. Yani satıcı zarar eder ama size dava açma gibi bir durum olmaz.

murattat murattat TATOĞLU BİLİŞİM Kullanıcı
  • Üyelik 02.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek e-ticaret yöneticisi
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 858
  • Beğeniler 21 / 324
  • Ticaret 41, (%100)
Başarılarının devamını en içten dileklerimle dilerim. Sizler gibi gençlerimizle gurur duyuyoruz.

Size söylediğim gibi kesinlikle katılıyorum emin olun en büyük sorunu bizlerde yaşıyoruz . Aylık hesaplamalarla ortalama 1.000 TL üzeri kabul edilmeyen kargo ücretinden dolayı boşa ödeniyor.Ancak e-ticaretin artıları olduğu kadar eksileri de tabi ki oluyor. Sizin söylediğiniz gibi zorlama yapılsa kimse kapıda ödeme olarak ürünü istemez. Maalesef insanlarımızdan 40 yaş üzeri olan kullanıcılarımızın %60 ından fazlası kapıda ödemeyle ürünleri alıyor. Haberlerde verilen yok hıyar çıktı yok salatalık çıktı saçma haberlerinden dolayı halkımız korkuyor. 10 liralık malı 3 e aldığını sanan kullanıcıların yaşadıkları mağdur durumlardan dolayı e-ticarete olan yaklaşım azalmaması için kapıda ödeme seçeneği çok büyük bir artı bizler için.

Emin olun ben bu konuyu en az 5 aylık bir süreçte raporlarla kontrol ettim ve araştırdım. Kapıda ödeme seçeneklerini pasif etmeyi bile düşünüyorduk bu yaşanılan sorunlardan dolayı ancak getiri ve götürüye baktığımızda doğru bir fikir olarak görülmüyor. Sipariş hacimlerinin %40 dan fazlası kapıda ödeme.

ek olarak en sonda ki söylediğiniz firmaların dava açacağız lafından dolayı siz şikayetçi olamazsınız.Onlar kargoyu geri almak zorundalar isterlerse almasınlar sizin için hiç bir problem yok. Kargocuya parayı ödemediğiniz de kargocu ürünü direkt olarak kargo dağıtım şubesine getiriyor ve şubeden de satıcıya bilgi veriliyor. Kargo şubesi parasını satıcıdan tahsis eder isterse ürünü geri almasın burada müşteri ya da kargo firması zarar etmez.

Firma yasalarda var olmayan sebeplerden dolayı tüketiciye dava açamaz , hadi diyelim ki canı sıkılıyor ve uğraşacak yer arıyor . Dava size gelmeden tüketici kanunları gereğince takipsizlik uygulanır .

Hocam benim öğrencilik yanında meslek olarak kabul edilebilecek 3 4 farklı alanda çalışıyorum. Yani sadece okumuyorum. Ek olarak meslek ve kariyer bazında insana hitap etmek vs.. tarzım değil. Söyle diyeyim Türkiyenin en iyi ünilerinden birinden yakın zamanda yurtdışındaki bir üniye burslu olarak geciş yapacağım neyse Benim şahsi kanaatim böyle bir şey yapılmasının hiçbir etik yönü olmadıği yönünde. Hatta e ticaret firmam olsa bizzat bunun için bir kanun çikarılsın diye başvururdum. Yani ürünu beğenmeyip gönderebilirsin falan da param çıkışmadı falan nedir ya. Neyse bunlar bir yana

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al