wmaraci reklam
lidertakipci

CDN için 10$ hediye

27 Mesajlar 2.217 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Mrtcn Birazdan cloudflare ve cdn kullanmadığım bir sitenin analiz değerlerini yollayacağım pm den.

Eğer cloudflare ile daha iyi performans elde edilir diyorsanız başka bir site açarım test için aynı içeriklerle. Cloudflare üzerinden 2-3 ay izleriz.

Daha önce dediğim gibi önemli olan haklı/haksız olmak değil cloudflare ne kadar süre ile yararlı onu görebilmek önemlidir diyorum.

Dipnot: Aleyküm selam bu arada :)
Mrtcn

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

AdSenseisi AdSenseisi Özgürlük Bedel Gerektirir Kullanıcı
  • Üyelik 26.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Bilinmiyor
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1570
  • Beğeniler 310 / 298
  • Ticaret 39, (%100)
Saol hocam

OgameTurkiye OgameTurkiye WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Fizyoterapist
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 168
  • Beğeniler 23 / 36
  • Ticaret 13, (%100)

Mrtcn adlı üyeden alıntı

DNS Performans test sonuçları https://www.dnsperf.com/
CDN Performans test sonuçları https://www.cdnperf.com/

Ama ben bu forumda cloudflare yavaş diyenleri görüyorum. Coudflare yavaşlatıyor görüşlerine forum genelinde katılmıyorum.

Yukardaki tüm projelerin verileri ve detaylarını inceleyebilirsiniz.

dipnot: Cloudflare yavaş denilen her konuda beni görenlere selam :D

CloudFlare her ne kadar site performansınızı arttırsa da site hızınıza bir katkısı olduğunu söyleyemeyiz. En azından ülkemiz için bu durum söz konusudur. Mantık olarak performans artarsa site hızı da artar olarak düşünülebilir;

Malesef öyle değildir.

CloudFlare CDN ayağı için kullandığı sunucular yurtdışındadır. CloudFlare CDN hizmeti için ülkemizde malesef bir veri merkezi bulunmamaktadır.

CloudFlare sizin sunucunuz ile ziyaretçi arasında işlem yapar. Site ziyaretçileriniz sitenize girdiğinde önce CloudFlare CDN sunucularına uğrar.

Ve CloudFlare de kendi belleği haricindeki dosyaları almak için sizin sunucunuza uğrar, dosyaları alır ve tekrar ziyaretçinizin bilgisayarına gönderir.

Yani ziyaretçiniz bir nevi yurtdışına gidip gelir.

#Aradaki mesafeden dolayı, sitenizin hız konusunda, CloudFlare kullandığınız zamanda, normal açılma sürenizden bir tık daha uzun olacağını söyleyebiliriz.

Yani normalde siteniz 1 saniyede açılıyorsa, CloudFlare kullandığınız zaman siteniz 1,2 saniyede açılabilir. Bu durum CloudFlare sunucularının yurtdışında olmasından kaynaklanan bir durumdur.

Sonuç olarak CloudFlare CDN site açılma süresini arttırmaz. Az da olsa bir yavaşlık meydana gelebilir. Fakat bu yavaşlık kesinlikle SEO açısından sitenizi etkileyecek bir durum değildir.

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)

OgameTurkiye adlı üyeden alıntı

CloudFlare her ne kadar site performansınızı arttırsa da site hızınıza bir katkısı olduğunu söyleyemeyiz. En azından ülkemiz için bu durum söz konusudur. Mantık olarak performans artarsa site hızı da artar olarak düşünülebilir;

Malesef öyle değildir.

CloudFlare CDN ayağı için kullandığı sunucular yurtdışındadır. CloudFlare CDN hizmeti için ülkemizde malesef bir veri merkezi bulunmamaktadır.

CloudFlare sizin sunucunuz ile ziyaretçi arasında işlem yapar. Site ziyaretçileriniz sitenize girdiğinde önce CloudFlare CDN sunucularına uğrar.

Ve CloudFlare de kendi belleği haricindeki dosyaları almak için sizin sunucunuza uğrar, dosyaları alır ve tekrar ziyaretçinizin bilgisayarına gönderir.

Yani ziyaretçiniz bir nevi yurtdışına gidip gelir.

#Aradaki mesafeden dolayı, sitenizin hız konusunda, CloudFlare kullandığınız zamanda, normal açılma sürenizden bir tık daha uzun olacağını söyleyebiliriz.

Yani normalde siteniz 1 saniyede açılıyorsa, CloudFlare kullandığınız zaman siteniz 1,2 saniyede açılabilir. Bu durum CloudFlare sunucularının yurtdışında olmasından kaynaklanan bir durumdur.

Sonuç olarak CloudFlare CDN site açılma süresini arttırmaz. Az da olsa bir yavaşlık meydana gelebilir. Fakat bu yavaşlık kesinlikle SEO açısından sitenizi etkileyecek bir durum değildir.

Bir yanlışlığı düzeltelim. Her istek geldiğinde cloudflare sunucularından origin sunucuya istek atılmaz. Sitede değişiklik yapılmadığı süre boyunca cloudflare cache sunucularından yanıt alırsınız. İsteğin origine sadece log dönüşü olur.

Bu durum 1 adet isteğin gelmesi ile 64 saniye boyunca devam eder. Bu 64 saniye içerisinde gelen her istek Cloudflare cache sunucusu üzerinden yanıt olarak geri döner.

Sanılanın aksine her istekte cloudflare sunucunuza uğramaz. Ancak log ve erişim kayıtları için callback gönderir. Bu durum yaptığınız ayarlamaya göre değişiklik gösterir. Siteniz statik bir site ise trafiğin %80 bir bölümü cache sunucularından dönecektir.

2018 yılı içerisinde istanbulda Med nad konumunda bir çalışma yapmayı planladıklarını biliyoruz.(Her ne kadar doğrulatamasakta) Ancak istedikleri hat kapasitesi sağlanabilirmi bu tartışılır. Çünkü cloudflare diğer pop noktaları ile minimum 10 gbit olacak şekilde haberleştiriliyor.(istisnai durumlar hariç)

------

dipnot: Ülkemiz üzerinde test edebilecek herhangi bir mecra bulunmuyor. Zaten bende hiçbir zaman hız artışına sebep olur demedim ama yavaşlatırda demedim çünkü ülkemiz üzerinde test edecek bir mecra yok. Ama yurtdışında teste imkan tanıyan ve içerisinde Türkiyeninde olduğu yerler var

Bu yüzden https://prospectone.io/ tarafından yapılan testler kabul edilebilir. Testler dünya çapında 200 farklı konumdan yapıldığı için en sağlıklı sonuçlar bu şekilde alınabilir.(Sonuçlar içerisinde Türkiye'de bulunmaktadır.)

dipnot-2: Cloudflare'ye çalışan biri değilim. Uygulamaların gelişmesine azda olsa katkı sağlıyorum. "Yiğidi öldür, hakkını yeme." ile olaylara bakıyorum.

dipnot-3: Selam gönderen herkese teşekkürler.

wmaraci
wmaraci

OgameTurkiye OgameTurkiye WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Fizyoterapist
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 168
  • Beğeniler 23 / 36
  • Ticaret 13, (%100)
Mrtcn hocam ben uzun yıllar cloudflare kullandım.. sen kullandın mı? Kesinlikle yavaşlatıyor.. vds sunucularda ne kadar yavaşlattığını çok net görebilirsin. Ben vds sunucumda cloudflare için tüm optimizasyonlar yapılmışken dakikada 40 sayfa geçişi yaparken cloudflare kapandığında 100 sayfa geçişi sağlayabiliyorum.. bunu defalarca test ettim..
Mrtcn

kişi bu mesajı beğendi.

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)

OgameTurkiye adlı üyeden alıntı

Mrtcn hocam ben uzun yıllar cloudflare kullandım.. sen kullandın mı? Kesinlikle yavaşlatıyor.. vds sunucularda ne kadar yavaşlattığını çok net görebilirsin. Ben vds sunucumda cloudflare için tüm optimizasyonlar yapılmışken dakikada 40 sayfa geçişi yaparken cloudflare kapandığında 100 sayfa geçişi sağlayabiliyorum.. bunu defalarca test ettim..

2010 yılından beri kullanan en eski üyelerinden biriyim. Sitenin eski halini hatırlayanlar varmıdır bilmem o zamanlar bu kadar POP noktasıda yoktu. Cloudflare WAF özelliği ile istekleri azalttığı bilinmektedir. Spam trafiği %100 oranında engellediği içinde trafik düşüşleri görülmesi normaldir. (Tarayıcı etkinlik kontrolü yapılmaktadır.)

CloudFlare soru cevap bölümünde bu soruların hepsinin cevapları mevcut.

SENibrahim SENibrahim ibocum Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad İ** Ş**
  • Mesajlar 4598
  • Beğeniler 1727 / 1541
  • Ticaret 15, (%100)
bilimokur kullandığınız tema bombox teması öyle hızlı bir tema değil ama yinede diğer sitelerden farkı var :)

Herkez hata yapabilir, pardon herkes. | ibocum.com
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al