wmaraci reklam

Google, Türklerin Geliştirdiği Mobil Uygulamayı Apar Topar Mağazasından Kaldırdı!

10 Mesajlar 1.465 Okunma
wmaraci reklam

cooper cooper Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Müh. öğrencisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** F**
  • Mesajlar 531
  • Beğeniler 225 / 254
  • Ticaret 5, (%100)
Geliştiriciliğini başta Yalçın Özdemir olmak üzere bazı Türk mühendislerinin yaptığı Papillon isimli uygulama, benzer bir uygulamanın Google tarafından geliştirilmesinin ardından Google Play Store'dan kaldırıldı.

Türkiye'de tamamı genç Türk yazılım mühendisleri tarafından geliştirilen ve dünyadaki milyar dolarlık sosyal medya uygulamalarına rakip olabilecek potansiyeldeki Papillon uygulaması, soru-cevap konsepti ile hızla büyük kitlelere ulaşırken Google, geçtiğimiz günlerde Papillon'a çok benzeyen bir konsep ile kendi uygulamasını tanıttı.

Google, Selfie-style answers adını verdiği ve Papillon'a neredeyse birebir benzeyen bu projesini 7 Aralık'ta, yani Papillon uygulamasının Google Play mağazasında yayınlanmasından 1 ay sonra kendi blogundan duyurdu.

Arayüz Bile Fazlasıyla Benziyor

Papillon'un kurucu ortağının medium.com'daki blogunda yaptığı açıklamada, arayüz ve konsept benzerliklerini anlatmış ve Google'ın mağazadan kaldırılma emailini de gönderisine eklemiş. İddialarını görseller ile destekleyen kurucu, teknoloji devlerinin elinde olan büyük güçten dolayı yakınmış durumda.

Evet, büyük yazılım devleri böyle durumlarda konsepti kopyalamaktan hiç çekinmiyorlar, bunun en bilinen örneği de Instagram. Snapchat'in hızla büyümesini durdurmak için kopyalama işlemine koyulan Instagram da aynı şekilde eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

Webtekno.

wmaraci
reklam

xLyra xLyra Göründüğü gibi değil.. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Adıyaman
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 717
  • Beğeniler 63 / 244
  • Ticaret 1, (%100)
Bu yüzden aklımdaki projeleri hayata geçirmeyi istemiyorum..

Satın alamıyorsan, kopyala!
-Mark :)

Umarım Sn. Yalçın Özdemir bu duruma bir çare bulabilir..

MertUslu MertUslu Estağfirullah Kullanıcı
  • Üyelik 06.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ademoğlu
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** U**
  • Mesajlar 1022
  • Beğeniler 240 / 291
  • Ticaret 3, (%100)
Bir çorbacı var kazan onun, ocak onun. Klasik çorba satıyor.
Sonra sen elinde güzel bir tarifle geliyorsun, böyle bir çorbam var sana müşteri getirecek, benim satmama izin verir misin diyorsun...
Çorbacı izin veriyor, sonra bir bakıyor ki kendi çorbası yenmiyor...
Ne yapar?...

Öncelikle çekikler gibi her şeyi millileştirmek gerektiğini düşünüyorum. Önce milli uygulama marketi oluşturulsun, sonra diğerleri gelir. Tabi halkın da bu konuda bilinçlendirilmesi lazım.

İnsanların uyguladıkları politikalar yanlış; örneğin yerli arama motoru yapıyorsun, insanlar en çok google'ı ne için kullanıyor: anlık problemler için > "bilmem şöyle bir durumda ne yapmalıyım" gibi, sen yerli motoruna gidip çiçek böcek injectliyorsun..
Önce yerli bir şey yaptığında en çok talep olan şeyi en başa koymalısın, örneğin yerli işletim sistemi mi yaptın, kullanıcıların en çok kullandığı g.chrome, oyun, m.player gibi uygulamalara tam erişim koyacaksın, internette bulduğu şeyleri indirip kullanmasını kolaylaştıracaksın, aa bakın biz size linuxda yerli işletim sistemi yaptık, google chrome yok, yerine chromium kullanırsınız, oyun yok ama çok güzel satranç oynayabilirsiniz, ha bir de word vb. programlar yok ama çok güzel linux uygulamalarımız var. Bravo.. :)

Örnek vermek gerekirse; çekiklerin müzik arama platformunda Türk sanatçılar bile çıkıyor diye biliyorum. Adamlar durmuyor, çalışıyor...
Mastermeido

kişi bu mesajı beğendi.

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
Bloglarımızda bizde dile getirip bir nebze karkı sağlayalım. https://medium.com/@yalcinozd/teknoloji-devlerine-yenik-düşmek-zorundasınız-6e40988e71b5

Arkadaşın yazısını okuyunca sanki bu şey bana yapılmış gibi hissettim.

wmaraci
wmaraci

Gaintagram Gaintagram "Kazandıkça Öde!" Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Instagram Web Otomasyon
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad F** İ**
  • Mesajlar 591
  • Beğeniler 116 / 190
  • Ticaret 24, (%100)
Böyle bir uygulamanın patenti alınmamış mı? Bill Gates Microsoft un şahlanmaya başladığı senelerde birçok avukatı zengin etmiş ve her gün onlarca bilginin belgenin patentini alıp en ufak benzerliğe sahip olan bilgi ve belgeleri tespit ettirerek avukatlarıyla başlarını ağrıtmıştır. Yani ciddiyükselme potansiyeline sahip bir uygulamanın her harfi patentlenerek üstüne gidilmesi lazımdı. Bu Türkiye'ymiş almanyaymış mühim değil, bu kadar basitte değil. Eğer patenti yoksa tabiki geçmiş olsun, üzücü...

• Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
furkan35 daha patente vakit kalmamış galiba. uygulana geliştirilmeye devam eden bir uykulama ve play store a eklendikten 1.5 ay sonra bu olay gerçekleşiyor.

• Üyelik 26.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad F** İ**
  • Mesajlar 591
  • Beğeniler 116 / 190
  • Ticaret 24, (%100)
cihaneken bildiğim kadarıyla ciddi projelerde projeye başlamadan önce patent başvurusu yapılır, sonrasında gizlilik sözleşmeleriyle çalışmalar devam eder. Enteresan bir durum, viral olma ihtimali nedir? :)

• Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
furkan35 benimde ilk başta aklıma viral reklam olabileceği geldi fakat yinede inanmak istedim.

Yani neden viral olsun, çamur attıkları Google ve bu olay baya yayıldı sistematik yapılan bir durum olsa Google açıklama yapar heralde değil mi "Bakın biz bu uygulamayı kaldırmadık, uygulama sahibi tarafından yayından kaldırıldı" vs. gibi bir açıklama yapılır ve sonucunda uyguama sahipleri rezil rüsva olur. Kullanacak olan da kullanmaz.

Böyle bir durumu göze alacaklarını sanmıyorum, bir de uygulamayı kendileri yayından kaldırmış olsa yine kendilerine zarar yükleyecek adam nasıl yüklesin. (harici apk dosyasından yükleniyor)

Bilmiyorum ama umuyorum ki viral bir çalışma değildir ve samimiyetlerini bozmazlar.

• Üyelik 26.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad F** İ**
  • Mesajlar 591
  • Beğeniler 116 / 190
  • Ticaret 24, (%100)
cihaneken uygulamamızı saldırılara karşı güvenlik önlemi geliştirmek amacıyla bakıma aldık vb söylemlerle bu haberleri yalanlarsa tertemiz bir viral reklam olur :) bakıp göreceğiz.
cihaneken

kişi bu mesajı beğendi.

AzX66 AzX66 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 1457
  • Beğeniler 846 / 453
  • Ticaret 14, (%100)
scorp aynı işi yapmıyor muydu ? yani bu uygulamanın farkı ne ?

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al