wmaraci reklam
lidertakipci

Yeni Yıl için Yeni Hedefler Belirleyin - #kendinesözver

11 Mesajlar 1.348 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

FurkanHisamioglu FurkanHisamioglu Arayüz Çizeri Kullanıcı
  • Üyelik 05.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** H**
  • Mesajlar 1763
  • Beğeniler 214 / 508
  • Ticaret 11, (%100)
Muhtemelen bir çoğunuzun nasıl geçtiğini anlamadığı seneler içerisine katılmak üzere valizini toplayan 2017'nin son saatlerini yaşıyoruz. Son saatlerinizi yeni yılı kutlamak için hazırlıklar yapmak ile geçirmiyor ama yeni yıla girdiğinizi de bir şekilde hissetmek istiyorsanız düşünüp yayınlamakta bir miktar geç kaldığım bir etkinlikle yeni yıla girişimizi kutlayabiliriz.

Öncelikle hepinize şimdiden mutlu yeni yıllar dilerim. Umarım hepiniz yeni senenizde tüm düşlerini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat senelerdir gerçekleştiremediğiniz bazı düşleriniz için kaçırdığınız bir detayı sizlere hatırlatmayı kendime görev biliyorum. Eğer doğaüstü bazı güçlere sahip değilseniz ve hayatınızı tüm normal insanlar gibi fizik yasalarına uygun yaşamak zorundaysanız bir şeyin devam etmesi için başlaması gerektiğini biliyor olmalısınız. Fakat insanoğlu tembeldir. Her şeyi bilse dahi bunları birleştirip farkında olmaları gereken yeni bilgileri oluşturmak bilinçaltına ağır gelir. Çünkü her yeni bilgi başka bilgilerle işlenmesi gereken yepyeni bir varlık demektir ve işlenen bilgilerin bize kazandıracağı farkındalık bazen masum hayal dünyamızdan bir süreliğine uyanmamızı gerektirecek bir olgu olabilir. Tam da bu sebepten "bir şeyin devam etmesi için başlaması gerektiği" bilgisini diğer hayallerimizden istemeye istemeye de olsa uzak tutar ve hayallerimizi böylece dokunulmaz bir hale getirdiğimizi sanarız.

Bu bir motivasyon yazısı olmayacak. O yüzden ünlem işaretleriyle dolu, telkin amaçlar gibi görünen sahte cümleler kurmayı planlamıyorum. Bu yazıda sizlerle yeni projemi paylaşmak istiyorum. Gelin, 2018'in sizin yılınız olması için bazı kararlar alalım.

23 Aralık sabahı kahvaltımı ettiğim esnada YouTube anasayfamda hızla aşağı doğru inerken takpçisi olduğum içerik üreticilerinden olan Barış Özcan'ın "2018'de Zinciri Kırma" başlıklı son videosunun adı bana yeni bir seneye girdiğimizi ve bu yılın benim yılım olması için neler yapmam gerektirdiğini düşündürttü. Yeni yıla girmeden bir kalem ve kağıt alıp bu yıl için kendime bazı hedefler koymanın ve kendime söz verip takvimlerin değişmesiyle bu hedeflerimi gerçekleştirmek için iş başına koyulmaya kendimi ikna etmenin son derece mantıklı bir karar olduğu kanısına ulaştığımda ise heyecanlıydım. 2018 iyi geçecekti.

Bir öğrenciyseniz, sınavlarınız için örneğin: "şu notun altına düşmeyeceğim" gibi tek bir cümle bile yeni yılı sizin yılınız kılabilir farkında mısınız? Evet devam eden yüksek puanlar istiyorsanız -üzülerek söylüyorum ki- bu puanların yükselmesi için ipin ucundan tutmaya bir an evvel başlamak zorundasınız. Ayrıca hayal ile hedef arasındaki ince çizgiyi fark etmeli ve gerçekleştirememeniz halinde size baştan pes ettirecek hayallerle başlamak yerine gerçekçi davranıp genel okul performansınız ve çalışmanızın nitelikleriyle niceliklerinin farkında olmak koşuluyla kendinize koşacağınız hedeflerle iyi bir başlangıç yapmalısınız. Örnek vermek gerekirse: kitap okuma alışkanlığı kazanma isteğiniz senelerdendir aklınızın bir köşesinde bekliyor biliyorum. Ama okuyamıyorsunuz. Yeni yılda günde 1 kitap bitireceğim gibi bir hedef (!) koymanın ne kadar saçma olduğunu bilmenizi istiyorum. Bunun yerine yeni yılda günde 15'er dakika ayırarak günlük düzenli 10 sayfa kitap okuyacağım derseniz tamamını bitirdiğiniz en fazla 2-3 kitabın olduğu koca 1 senelerle kıyaslandığında senede 300'er sayfalık ortalama 12 kitap bitirecek olan oldukça gerçekçi bu hedef, yıllardır hayal ettiğiniz okuma alışkanlığını size hayatınızın düzenini bile değiştirmeden sunacak.

Çok uzun cümleler kurdum. Genel olarak dağınık bir yazı oldu ancak özetlemek gerekirse yeni yıla girerken #kendinesözver'men 365 gün sonra 2018'in boş geçmediğini düşündürecek. Bu yıl başını 12'ye geri sayarken tombala oynayıp mideni doldurmaktan başka bir şeyle geçir ve kağıdın karşısında geçip #kendinesözver!

Kaynak: #kendinesözver - BenFurkan
ASametYildirim

kişi bu mesajı beğendi.

.
wmaraci
reklam

ASametYildirim ASametYildirim Saygı, Sevgi, Anlayış. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)
Konuyu ilk gördüğümde yorumla dolup taşar diye düşünmüştüm ama malum uzun makaleleri okumak pek bize göre değil. Neyse eleştiriyi bırakıp kendi hedeflerımı koyayım:
İlk hedefim: Haftada en az 1 makale yazmak

İkinci hedefim: İşe yarar kaliteli bir wordpress blog teması kodlamak.

Üçüncü hedefim: Bu yıl yazılım işlerinden ufak da olsa bir gelir elde etmek. Bir yerden başlamak lazım inşallah 2018 den başlarım.

Yeni yıla son 2 saat kala aklıma bunlar geldi :)
Diğer arkadaşlardan daha yaratıcı fikirler bekliyorum :)
FurkanHisamioglu

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 05.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** H**
  • Mesajlar 1763
  • Beğeniler 214 / 508
  • Ticaret 11, (%100)

ASametYildirim adlı üyeden alıntı

Konuyu ilk gördüğümde yorumla dolup taşar diye düşünmüştüm ama malum uzun makaleleri okumak pek bize göre değil. Neyse eleştiriyi bırakıp kendi hedeflerımı koyayım:

Üçüncü hedefim: Bu yıl yazılım işlerinden ufak da olsa bir gelir elde etmek. Bir yerden başlamak lazım inşallah 2018 den başlarım.

Ben de yazarken ve yayınlarken insanları etkileyip belki hayatlarını değiştirmelerine yardımcı olurum hevesiyle yaptım her şeyi ama tüm yazı bittiğinde 492 kelime olduğunu görünce “uzun makale görünce konudan çıkarlar” fikri biraz üzdü. Yine de bir ümitle paylaştım ama sonuna kadar okuyup bir şeyler bulan siz oldunuz sanırım yalnızca. Diğerleri kendi kaybeder efenim:d. Genelde çok uzun cümlelerle anlatıyorum söylediklerimi, belki de bu uzak tutmuştur insanları konudan bilemem :). Benim de 2018 hedefllerimde sizinkilerle benzer şeyler var. Umarım gerçekleştiririz.

Mutlu yıllar!

.

Ygtgnn Ygtgnn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.11.2016
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Kuyumcu
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Y** G**
  • Mesajlar 280
  • Beğeniler 129 / 120
  • Ticaret 9, (%100)
Konu başlığını görünce dedim kesin Barış Özcan Zinciri Kırma projesi. 2017 de yapmak nasip olmadı. 2018 için hedefi ikiye bölerek yapacağım hedefleri sıraladım. İkiye bolduğum hedeften fazlasını yaparsam her zaman kar etmiş olacağım.
Ayrıca zinciri kırma konusu geçenlerde de açılmıştı.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 05.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** H**
  • Mesajlar 1763
  • Beğeniler 214 / 508
  • Ticaret 11, (%100)

Ygtgnn adlı üyeden alıntı

Konu başlığını görünce dedim kesin Barış Özcan Zinciri Kırma projesi. 2017 de yapmak nasip olmadı. 2018 için hedefi ikiye bölerek yapacağım hedefleri sıraladım. İkiye bolduğum hedeften fazlasını yaparsam her zaman kar etmiş olacağım.
Ayrıca zinciri kırma konusu geçenlerde de açılmıştı.

Barış Özcan abonesiyim ama videoları izlemeye pek vaktim olmuyor açıkçası. O video'yu da izlemedim desem yalan olmaz. Yalnızca video başlığının yarattığı çağrışım buydu bende.

Bu mesele hakkında daha önce konu açılmış ve ilgi görmüşse ne mutlu. İsteğim insanların bir şeyleri fark etmesi. Bunu benim yapmam şart değil :).

.

cnrsgr cnrsgr Caner Sağır Kullanıcı
  • Üyelik 04.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Ajans Direktörü
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad C** S**
  • Mesajlar 738
  • Beğeniler 58 / 463
  • Ticaret 46, (%98)
2017'de başlarında benzer bir düşünceyle güne saat 5.30 da başlama hedefi koyup, 2018'e borçsuz bir başlangıç hedeflemiştim, her ikisi de oldu, yeni yılda da borçsuz geçen bir yıl, aksamayan ödemeler hedefi belirleyelim. :)
FurkanHisamioglu

kişi bu mesajı beğendi.

Ygtgnn Ygtgnn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.11.2016
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Kuyumcu
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Y** G**
  • Mesajlar 280
  • Beğeniler 129 / 120
  • Ticaret 9, (%100)
FurkanHisamioğlu geçenler de açıldığı için pek farkedilmemiş olabilir demek istedim. Eksik yazım olmuş. Kötü bir niyetle yazdığım birşey değil. Siz niye açtınız neden açtınız değil aksine keşke Barış Özcan gibi değerlerin paylaşımları daha çok olsa. Yanlış anlaşılma oldu ise özür dilerim. İyi yıllar dilerim.
FurkanHisamioglu

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 05.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** H**
  • Mesajlar 1763
  • Beğeniler 214 / 508
  • Ticaret 11, (%100)

Ygtgnn adlı üyeden alıntı

FurkanHisamioğlu geçenler de açıldığı için pek farkedilmemiş olabilir demek istedim. Eksik yazım olmuş. Kötü bir niyetle yazdığım birşey değil. Siz niye açtınız neden açtınız değil aksine keşke Barış Özcan gibi değerlerin paylaşımları daha çok olsa. Yanlış anlaşılma oldu ise özür dilerim. İyi yıllar dilerim.

Estağfirullah hocam ben de öyle bir şey kastetmek istemedim. Yazdığınızda kötü niyetli anlaşılmaya müsait herhangi bir söyleyiş de zaten yoktu. Yanlış anlaşılma olduysa esas benim kusuruma bakmayın. Size de iyi yıllar :).
Ygtgnn

kişi bu mesajı beğendi.

.

• Üyelik 05.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** H**
  • Mesajlar 1763
  • Beğeniler 214 / 508
  • Ticaret 11, (%100)

ASametYildirim adlı üyeden alıntı

Gerçekleştirdiniz mi hocam :)
ASametYildirim

kişi bu mesajı beğendi.

.

ASametYildirim ASametYildirim Saygı, Sevgi, Anlayış. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)

FurkanHisamioğlu adlı üyeden alıntı

Gerçekleştirdiniz mi hocam :)

İlk hedefi gerçekleştirdik. :)
Üçüncü hedefte ise yazılım dili hakkında site açtım ondan gelir elde ediyorum. :)
İkinci hedeften daha ses yok. Neyse sorun yok. Daha sene bitmedi :D

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al