wmaraci reklam
lidertakipci

Php mi JavaScriptmi

4 Mesajlar 1.888 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Battymind Battymind WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** Ç**
  • Mesajlar 143
  • Beğeniler 12 / 7
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaşlar uzun süredir php ile ilgili araştırma yapıyorum lakin internette pek sağlıklı bir kaynak bulamadım burada tecrübeli ve bilgili arkadaşlarla tartışmak konuşmak istiyorum internette php öğrenmek için öncelik olarak html ve css bilinmesi gerekiyor diyen bir taraf var ikinci taraf ise php öğrenilirken zaten html ve css öğrenirsin html css zaman kaybı olur diyen taraf var php öldü javascript öğrenin diyen taraf var sizler ne dersiniz bu konuda neyapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim

wmaraci
reklam

mxaksoy mxaksoy Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1359
  • Beğeniler 482 / 344
  • Ticaret 3, (%100)
HTML + CSS + JS(+Jquery) bildinmi gerisi gelir zaten. Yavuz-Selim.com a bak orada eğitim var.

MrB MrB WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 945
  • Beğeniler 87 / 262
  • Ticaret 1, (%100)
Merhaba, öncelikle php ölmedi. Ölmesi de çok yakın gelecekte pek muhtemel değil. Ben uzun bir süredir javascript ve php kullanıyorum, burada yazdığım javascript kullanıyorum ifadesi öyle kıytırık web sitelerine üç beş dom manipülasyon kodu eklemek değil bu arada.Çok çok daha ileri işler. Birazdan karşılaştırma yaparken php ile back-end js ile front-end yaparsın diyen acemi arkadaşlara da çok aldanmamanı öneriyorum.

Eğer php öğrenmek istiyorsan sen bir programlama dili öğrenmek istiyorsun anlamına geliyor eğer html/css öğrensem mi diyorsan o zaman pek programlama ile bir alakan olmuyor bununda altını çizelim. Php öğrenirken zamanla zaten html/css öğreneceğin de doğru ancak bunun seviyesi muazzam tasarımlar ortaya çıkarmanı sağlar mı orası meçhul.

Gelelim asıl konuya hangisi daha iyi?

Eğer ileride gerçek zamanlı çalışacak uygulamalar geliştirmek istiyorsan bunu php'nin socket yapısını kullanarak değilde,javascript kullanarak yapman çok daha mantıklı.

-->Gerçek zamanlı uygulamalar,servislerde puan javascript'e gidiyor.

Çok kısa sürede,hızlı bir şekilde projeye start verip,kısa süre sonrasında ortaya bir ürün çıkartmak istiyorsan kim ne derse desin php hala bu konuda biraz daha iyi.

-->Hızlı ve pratik proje geliştirme az farkla da olsa php'ye gidiyor.

Proje ilerledikçe,büyüdükçe yüksek thread sayıları ile başa çıkman gerekecek. Bu bir savaşın başlangıcı olabilir ve bu konuda javascript kesinlikle phpye oranla çok daha basit bir çözüm.

-->Yüksek thread ile savaşta javascript en büyük müttefiğimiz,bir puan daha!

Ben bir tanesini öğrendim bununla yarın tüm platformlara mobil uygulama çıkartsam,sonra çok canım sıkıldı deyip yarın çarpraz platformlara bir tanede oyun yazabilsem diyorsan php'ye hiç bulaşma. Sen bordo bereli bir javascriptcisin!

--> Var olan her platforma bir kara veba girebilmen için javascripte bir puan daha!

Javascript 3

PHP 1

Aslına bakacak olursam,son madde dışında diğerlerini php ile yapman da mümkün.
Php ile de gerçek zamanlı servisler yaratabilirsin ama yapısı gereği socket.io kadar performans alman oldukça zor.

Bu arada jquery öneren arkadaşları da sallama,sen daha çiçeği burnunda bir programcı adayısın. Git react,vue.js neyim düzgün bir şeyler öğren..

hasidluu hasidluu PHP SCRIPT YAZILIR Kullanıcı
  • Üyelik 14.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad D** G**
  • Mesajlar 39
  • Beğeniler 6 / 13
  • Ticaret 1, (%100)
Sıralama şu şekilde olmalı:
1)Basit html sayfalar yapmaya çalışmalısın. Hatta çizip çizdiğini birebir aktaracak duruma gelmelisin. Bu esnada css'i bu html'den ayıramayacağımız için css de öğrenmelisin. En basit bir html sayfada dahi css olmadan hiçbir şey yapamazsın.
2)Açılır kapanır menüler, bir butona bastığında browserda olmasını istediklerini yapmak için basit js betiklerine çalışmalısın. Tabi bu da demin html olarak oluşturduğun sayfayı geliştirmek için. Mesela butona basınca ekrana bir mesaj çıksın.
----Bu aşamaları defalarca farklı farklı kendine zorunlu kılacağın ödevler gibi yapıp durmalısın----
3)Bu aşamada php başlangıç videoları izleyebilirsin. Mesela bir html sayfa oluşturdun. Bir form koydun. Artık o formu post ettirmelisin ve veritabanına formdaki verileri kayıt edecek duruma gelmelisin. Form işlemlerini düzenleme, silme, ekleme şeklinde değiştire değiştire denemeler yapmalısın. Ardından session nedir öğrenmen gerekli. Aslında çok basit birşey. Mesela üye ol ve üye girişi yapmayı öğrenmelisin. Bu aşamada ilerlediğini düşündüğünde bir sonraki aşamaya geç.
4)Form işlemlerini artık js ile yap. Post ederken ajax kullan.
5)PHP de post ve view dosyalarını artık ayır. Ajax ile post ettiğinde postun sonucu json bir sonuç döndürsün. Bu dönen sonucu yine js ile kullanıcıya bildir.
6)Php de bir anlık mesajlaşma scripti yaz(normalde bu proje için php kullanılması intihar olur). Bu projede postları yine ajax ile yap ve sürekli olarak yine ajax ile mesajları güncel tut.
7)Php de üyelik sistemli bir proje düşün yapmaya başla ve bitir.
8)Artık php de oop kullanmadan basit bir script yazmayı az çok öğrendin. Şimdi oop öğrenmelisin. oop öğrenmek için bir pattern seç. Mesela MVC. Aynı projeyi MVC olarak yazmaya gayret et.
9)5-6 farklı projeyi oop düzeyini geliştirerek yapmaya başla ve bitir. Bu aşamada daha çok js ve basit js kütüphaleri kullan. Mesela jquery.
10)Bir php framework öğren. Daha önce yaptığın projeleri o frameworklerde yazmaya gayret et.
11)Artık php de junior(başlangıç) düzeyine erişmiş bulunmaktasın.
12)Bu aşamada sıklıkla pattern ve php'nin güncel oop prensipleri üzerine makaleler okumalı ve kendini yenilemelisin.
13)Yaptığın projeler ilerledikçe php'nin bazı konularda hantal olduğunu ve sana çözüm getirmediğini görmeye başlayacaksın. Fakat bu hemen olmayacak. Bu aşamada web servis mantığını, api mantığını ve hatta kendi yazdığın projelere api oluşturmayı öğrenmelisin.
14)Tüm bunları tamamladığında ve php bana yetmiyor daha çok veri güncellenen daha dinamik projelere geçmek istiyorum dediğin anda node.js ile gerçek js serüvenine başlayabilirsin. Fakat php den hiçbir zaman kopamayacaksın. Node.js ile yazarken arada bir yerlerde php ye de ihtiyaç duyacaksın.

Neden angular'dan başlama, neden node.js'den başlama neden react'dan başlama (hepsi farklı şeyler)?
Bunların hepsi günümüzün mükemmel çözümleri. Ancak bu çözümlerin ne sebepten doğduğunu anlaman için yukarıdaki aşamaları geçmen gerekiyor. Ayrıca php daha kolay kurulan, her yerde iş yapılabilen, dünyadaki datacenterların %80'inde çalışan bir dil.

Yukarıda yazdığım aşamalar şanslı isen 1 yıl şanslı değilsen 2 yıl hardcore çalışmayı gerektiriyor.
Sonunda olacağın şey ise orta düzeye anca yaklaşmış bir php programcı.

Neyi öğreneceğim diye zaman kaybetme. Bugun gerçek bir yazılım şirketinde çözüm kıtlığından 1 haftada yeni bir dil öğrenen programcılar var. Bu işe başlayacaksan her gün öğreneceksin. Neyi öğreneyim diye araştırmak yerine nasıl öğrenirimi araştır.

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al