Her işin bir ederi vardır. Ve bu o iş yapılır iken harcanan saat emek yoğunluğu ve işin kalitesine göre değişir. Siz bir teklif sunduğunuzu söylüyorsunuz ve karşı tarafın tepkisine kizdiginizi ifade ediyorsunuz. Buraya kadar ticaret halidir normal diyebilirim. Ancak iş karşı tarafı hakir görmeye gidince kusura bakmayın lakin bu ne sizin haddinize ne de bir başka kişinin haddine değildir. Siz teklifinizi nasıl bir üslup ile sunduğunuzu yazmamissiniz. Bu durumda karşı tarafin neden böyle bir tepki verdiğine yorum yapmak sağlıklı olmayacaktir. Ancak buradaki üslubunuz ile bir teklifte bulunduğunuz da böyle bir tepki almanız kaçınılmaz olacaktır. Kimsenin kız arkadaşına çay ısmarlayip ismarlayamayacagi sizin sorununuz olmadigi gibi sizi ilgilendiren bir durumda değildir. Konuya kendimden örnek vereyim. Bir müşterim bana tüm özellikleri ile booking.com sitesinin fonksiyonel benzerini istediğini ancak bunun için bana 300 TL ödeyeceğini söylediğinde kusura bakmayın ama benim de tepkim çok farklı olmadı. Ve evet o dönemde bende mali olarak çok sıkıntılı bir dönemdeydim. Ama durum böyle diye de kimsenin bunu istismar etmesine de müsade edecek değilim. Ödeyebileceğiniz rakamı söylersiniz karşı taraf kabul eder etmez. Arada bir anlaşma yok iken bu şekilde yerici ve aşağılayıcı ifadeler kullanmanız ve dahi konu olan olayın detaylarını paylaşmadan böyle bir sinir yazisi yazmaniz ticari kimliğinizi zedeleyecektir. Bu nedenle rahmentli ninemin dediği gibi oğul 3 kere düşün bir kere konuş.
Değerli vaktinizi aldığım için hakkınızı helal ediniz. Benim penceremde olayiniz bu şekilde bir yansima buldu.