wmaraci reklam
lidertakipci

Vergi mükellefi miyim?

24 Mesajlar 4.713 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

vergiseldestek vergiseldestek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Mali Müşavir
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 109
  • Beğeniler 6 / 54
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar esnafların dükkanlarına girdiğinizde genelde vergi levhalarında ödedikleri vergilerin ya hiç ya da çok düşük olduğunu görürsünüz , bazı sözlük gibi platformlarda bunlar çok tartışıldı , bir asgari ücretli 2018 yılında 20.700 tl gelir vergisi matrahı gösterip üzerinden %15 vergi öderken ( evlilik durumlarına göre asgari geçim indirimi adı altında vergi iadesi alıyor ) bir esnafın vergi levhasında en çok yıllık 5.000 - 10.000 matrah görürsünüz

fakat vergi mükellefi olmak sadece vergi ödemek değil malesef , gelir vergisi mükellefleri kdv beyannamesi , muhtasar beyanname , geçici vergi beyannamesi , gelir vergisi beyannameleri için yıllık ortalama 1.000 tl ye yakın damga vergisi (beyanname verme ücreti ) ödüyor buna bir de muhasebeci ücreti ekleniyor bunlar 0 gelir elde etseler , zarar da etseler katlanacakları maliyetler,.
Sigorta maliyetlerine hiç girmiyorum

Konuya dönecek olursak ,

İnternet üzerinden elde edilen kazançların vergilendirilmesi , çok teknik bir konudur burada çifte vergiyi önleme anlaşmaları , gelirin yurtiçi veya yurtdışından elde edilmiş olması ,üzerinden vergi kesintisi yapılıp yapılmadığı , devamlılığı...

Sorularınıza gelecek olursak

1. Satış başı vergi ödeme diye bişey yoktur , ancak gider pusulası ile size ödeme yaparken gelirinizin bir kısmını kendileri sizin adınıza vergi dairesine bildirmek için kesebilir , fakat sizin işiniz devamlılık arz ediyor anladığım kadarıyla

2. Vergi mükellefi olmak için sanal ofis zorunlulugu yok evinizin bir odasını adres gösterebilirsiniz fakat yukarda belirttigim gibi bir vergi sistemi malesef şimdilik yok ama bir kaç sene içinde böyle bir çalışma yapılacağına eminim çünkü artık zorunlu hale geliyor.

Ayrıca sizin kazancınızın tespit edilme ve vergilendirme ihtimali az olduğunu belirtiyim fakat bir garantisi de yok. Tespit edilirse geriye dönük re-sen vergi mükellefiyeti tesis ettirilip , takdir komisyonu tarafından banka hareketlerine göre bir vergi çıkarılır , cezalarla ilgili uzlaşmaya girme hakkınız mevcut olur.

Bunlar sizi korkutmasın çünkü bahsettiginiz duruma göre en azından maliyenin bugünkü sistemi ile tespiti çok zor
WebdeSiz

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

CHMedya CHMedya Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 27.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Sosyal Medya Hizmetleri
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** S**
  • Mesajlar 189
  • Beğeniler 21 / 31
  • Ticaret 14, (%93)

vergici adlı üyeden alıntı

Arkadaşlar esnafların dükkanlarına girdiğinizde genelde vergi levhalarında ödedikleri vergilerin ya hiç ya da çok düşük olduğunu görürsünüz , bazı sözlük gibi platformlarda bunlar çok tartışıldı , bir asgari ücretli 2018 yılında 20.700 tl gelir vergisi matrahı gösterip üzerinden %15 vergi öderken ( evlilik durumlarına göre asgari geçim indirimi adı altında vergi iadesi alıyor ) bir esnafın vergi levhasında en çok yıllık 5.000 - 10.000 matrah görürsünüz

fakat vergi mükellefi olmak sadece vergi ödemek değil malesef , gelir vergisi mükellefleri kdv beyannamesi , muhtasar beyanname , geçici vergi beyannamesi , gelir vergisi beyannameleri için yıllık ortalama 1.000 tl ye yakın damga vergisi (beyanname verme ücreti ) ödüyor buna bir de muhasebeci ücreti ekleniyor bunlar 0 gelir elde etseler , zarar da etseler katlanacakları maliyetler,.
Sigorta maliyetlerine hiç girmiyorum

Konuya dönecek olursak ,

İnternet üzerinden elde edilen kazançların vergilendirilmesi , çok teknik bir konudur burada çifte vergiyi önleme anlaşmaları , gelirin yurtiçi veya yurtdışından elde edilmiş olması ,üzerinden vergi kesintisi yapılıp yapılmadığı , devamlılığı...

Sorularınıza gelecek olursak

1. Satış başı vergi ödeme diye bişey yoktur , ancak gider pusulası ile size ödeme yaparken gelirinizin bir kısmını kendileri sizin adınıza vergi dairesine bildirmek için kesebilir , fakat sizin işiniz devamlılık arz ediyor anladığım kadarıyla

2. Vergi mükellefi olmak için sanal ofis zorunlulugu yok evinizin bir odasını adres gösterebilirsiniz fakat yukarda belirttigim gibi bir vergi sistemi malesef şimdilik yok ama bir kaç sene içinde böyle bir çalışma yapılacağına eminim çünkü artık zorunlu hale geliyor.

Öncelikle teşekkür ederim, Hocam ben ödemek istiyorum yıllık ne kadar olursa olsun. Şimdi nerelerden başvuru yapmam gerekiyor muhasebe vs konuları kolay benim için tanıdıklarım mevcut başka bir işte çalıştığımdan dolayı sigortam ödenmektedir.

Bu vergi konularını hiçbir şekilde anlamıyorum, bunları hallettikten sonrasında zaten PayTR'ye geçmeyi düşünüyorum onlar daha resmi ve en azından maile faturayı gönderiyorlar

Siz bana ne önerirsiniz? şuan başvurmak istersem neler yapabilirim?

vergiseldestek vergiseldestek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Mali Müşavir
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 109
  • Beğeniler 6 / 54
  • Ticaret 0, (%0)
Vergi konusu herkes için ayrıca teknik olabileceği için chmedya ile ayrıca görüştük , ödedigi komisyonlar göz önünde bulunduruldugunda sgk sı olması da bir avantaj olduğu için vergi mükellefiyeti tesis ettirilmesi genç girişimci istisnasından faydalanmasının daha doğru ve resmi olacağını söyledim

burdan da yazmış olayim

CHMedya CHMedya Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 27.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Sosyal Medya Hizmetleri
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** S**
  • Mesajlar 189
  • Beğeniler 21 / 31
  • Ticaret 14, (%93)

vergici adlı üyeden alıntı

Vergi konusu herkes için ayrıca teknik olabileceği için chmedya ile ayrıca görüştük , ödedigi komisyonlar göz önünde bulunduruldugunda sgk sı olması da bir avantaj olduğu için vergi mükellefiyeti tesis ettirilmesi genç girişimci istisnasından faydalanmasının daha doğru ve resmi olacağını söyledim

burdan da yazmış olayim

Kendisi benle yaklaşık hiçbir ücret almadan Bir buçuk saat ilgilendi, gerekli bilgileri verdi.

Kendisi ile mali müşavirlik hizmetleri ile anlaştık, artık mali müşavirimiz o olacak.

Kendisi ciddi manada yardımsever ve iyi birisi söyleyeyim.

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al