wmaraci reklam
lidertakipci

Freelancerlar Gelir Vergisi Öder Mi?

17 Mesajlar 1.992 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

vergiseldestek vergiseldestek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Mali Müşavir
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 109
  • Beğeniler 6 / 54
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar Gelir Vergisi Kanununda Mükellef tanımı açıktır fakat "devamlılık ve süreklilik" kavramları yeterince açık tanımlanmadığı için çok defa mahkemelik durumlar olmuş ve bunla ilgili maliye ve yargının farklı kararları mevcuttur.

Genel olarak yıl içerisinde aynı işlemin bir kaç defa tekrar etmesi devamlılık olarak görülmektedir. Çokça rastlanan bir durum olduğu için örnek veriyorum , ikinci el araç alım satımında 3 den fazla araç alım-satımı devamlılık olarak görülmüş ve maliye bununla ilgili son dönemlerde mükellefleri çok fazla sıkıştırmaya başlamıştır.

Arizi kazanç için 2018 yılı istisnası 27.000 , devamlı olmayan işlerden bir kazancınız var ve 27.000 tl yi geçiyorsa bir sonraki yılın mart ayında tek bir beyanname vererek kazancınızı vergilendirebilirsiniz.

Size önerimi soracak olursanız , eğer yaptığınız iş yurtiçine ise ve bankadan değilde elden ödeme alma şansınız varsa gider pusulasına da girmeden paranızı nakit alın

Ancak anlaştıgınız fiyat haricinde sizin verginize katlanacaksa iş yaptığınız şirket o zaman gider pusulası kestirmenizde fayda var... Ancak unutulmaması gereken bir konu var çok küçük de olsa ihtimal dahilinde şirket incelemeye girdi sizin adınıza yüksek tutarlarda ve yıl içerisinde fazlaca kez gider pusulası kesilmiş , maliye kapınızı çalabilir... dediğim gibi küçük bir ihtimal fakat size olasılık dahilinde olduğu için söylemek istedim.

Tekrar ediyorum vergide her kişinin ayrı durumları olabileceği için burdan genel olarak bilgi veriyorum. Teknik bilgi için detay bilmemiz gerekiyor vakit buldukça yardımcı olmaya çalışırım sizlere

Ayrıca mükellefiyette hasılat üzerinden değil net gelir üzerinden vergi verildiği için sürekli ve yüksek kazancınız varsa gider pusulasından daha avantajlı olabilir , çünkü yediğinizi , içtiğinizi , aracınızın bakımını , akaryakıtını , elektrik su faturasını dahil kazancınızdan indirebilirsiniz. Ayrıca genç girişimcilik gibi istisnalardan da faydalanabilirsiniz.

@mertcanfirat
cnrsgr
ReşitÇiçek
birhabervar
Plain
impjix ResitCicek mertcanfirat

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

birhabervar birhabervar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 169 / 125
  • Ticaret 0, (%0)

ReşitÇiçek adlı üyeden alıntı

%20 dediğiniz vergi stopaj mı?

Bugün fişi kontrol ettim, %20 değil 17 imiş. Gelir vergisi kesiliyor. @vergici 'ye de çok teşekkür ediyorum. Çok daha detaylı bir açıklama yapmış, benim dediğimin bir önemi belki de kalmadı ancak yanlış yönlendirmiş olmayayım.

İş yaptığınız yerlere bir kaç defaya mahsus olarak kestirebilirsiniz. Müşavire ilk fırsatta sorarım ancak ben şimdiye kadar en fazla 6 defa 1500 liralık aynı hizmeti aynı yerden ve peş peşe kestirdim. Bu bilgi belki limitleri öğrenmek için faydalı olabilir.

Not: @ işareti koyunca mobilde bazen kullanıcılar çıkıyor ancak genelde çıkmıyor. Ne yapmam gerekir. Vergici'yi etiketleyemedim.

• Üyelik 19.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Mali Müşavir
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 109
  • Beğeniler 6 / 54
  • Ticaret 0, (%0)
Rica ederim Sn. birhabervar

Gelir Vergisi Kanunu Madde 94 belli durumlarda kesinti yapılmasını ister. Bu kesinti yapılan işin durumuna göre değişiklik gösterir

%17 lik kesinti oranı yine GVK'nın 18 maddesinde sayılan Serbest Meslek Erbablarının yaptıkları işler , telif hakları içindir

%20 lik , %10 luk ve diğer oranlarda da kesinti yapılıyor.

Çok terim kullanmadan sade anlatmaya çalışıyorum , Devletin buradaki amacı gelir elde eden kişinin vergisini garanti altına almaktır. Diyelim ki 6 defa 1500 TL lik iş yaptınız ve 9.000 TL kazanç elde ettiniz, net veya brüt anlaşıp anlaşmadiginizi bilmediğim için şöyle anlatiyim 9.000 üzerinden %17 kesinti yapıp kalanını size vereceğini düşünürsek 1530 TL sizin T.C. numaranız ile vergi dairesine para yatırılıyor. Yine yıl içerisindeki gelirlerinizin (devamlılığı düşünmeden konuşuyorum) arizi kazanç tutarını aştığını beyanname verdiginizi düşünelim. Bu sizin için ödenen vergiler sizin yıl sonunda ödeyeceğiniz vergiden mahsup yapılır ikinci defa vergi ödemezsiniz.

mertcanfirat mertcanfirat Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 08.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** F**
  • Mesajlar 784
  • Beğeniler 128 / 137
  • Ticaret 48, (%100)
vergici
Örneğin aylık hesabıma 3 bin lira giriyor. Vergi ödemek zorunda mıyım?
Bunlarda bana bir aile dostumuzun yardımı. Buna vergi ödemek gerekiyor mu?
Freelancer olarak aylık en fazla 200-300 kazanıyorumdur.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 19.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Mali Müşavir
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 109
  • Beğeniler 6 / 54
  • Ticaret 0, (%0)
mertcanfirat

Herkese lazımmış öyle bir aile dostu :)

Türkiye'de vergi kanunları tam olarak uygulanabilse aslında bu kadar ağır vergi yükleri olmayacak , konunuza şöyle açıklık getireyim ; aile dostunuzun size karşılıksız olarak verdiği para Veraset ve intikal vergisi kapsamında değerlendirilir ve vergilendirilmesi gerekir... Detayı , tutarı , oranı teknik konulardır, yurtiçinden , yurtdışından , kişiden , kurumdan alınmasına kadar değişir...

mertcanfirat mertcanfirat Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 08.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** F**
  • Mesajlar 784
  • Beğeniler 128 / 137
  • Ticaret 48, (%100)
Bu işler çok karışık. Ben böyle bir süre gideyim, bakalım neler olacak :)

Stark_IV Stark_IV Sosyal Medya Virtüözü Kullanıcı
  • Üyelik 05.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Sosyal Medya
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad G** K**
  • Mesajlar 607
  • Beğeniler 0 / 155
  • Ticaret 25, (%100)
20kdan fazla kazanıyorumda ben şu ana kadar bir sıkıntı çıkmadı açıkçası ya da dikkatlerini çekmedim :D
mertcanfirat

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al