wmaraci reklam
lidertakipci

11 Yaşındaki Jenerik .com Alan Adı Değerlendirme

43 Mesajlar 5.381 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Sao Sao WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.01.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** O**
  • Mesajlar 173
  • Beğeniler 29 / 14
  • Ticaret 5, (%100)

tevfikaktunc adlı üyeden alıntı

Öncelikle şunu belirteyim. Adam aklındaki projeyi ortaya koysa dahi ilk araştırması gereken şeylerden bir tanesi domain oluyor.

Onedio örnek verilmiş, onedio sadede Türkçe bir yatırım değil ki. Adamlar global kapsamlı aldılar domaini.

Ayrıca, domain piyasasının ne kadar kötü gittiği domainin değerini xx lira şeklinde yapmamalı. Neden kötü gittiğini de kısaca özetleyeyim, madem denk geldi böyle bir yazı. Adam evinde dizisini izlerken bir de bakıyor hosting/domain firması reklamı. Kolayca sitenizi kurabilirsiniz vs. diyor ve adam düşünüyor; bende kurayım da parayı bulayım.

Sonucunda ne oluyor biliyor musunuz? Adam 30 liraya kayıt ettiği domaini 30 liraya satmaya çalışıyor ve elinde patlıyor, düşen domainler listesinde!

Kimse kusura bakmasın da domainin önemi yok diyen kişilerin düşünceleri bana göre saçma geliyor. Eğer yatıracağın milyon dolarların (ki bunların bile saçma dediğiniz domainleri bile, harika) yoksa domain bana göre saçma demeyin.

Bizler domain satıyoruz. Ben domain üzerinden şunlar yapılır, bunlar yapılır gibisinden yazılar yazıyorum ve karşımdaki kişiyi ikna etmeye çalışıyorum. Sonucunda da satışımı yapıyorum.

En basit örneği; kaç kişi önce projesini düşünüp sonra domain arıyor? Veya kaç kişi sağlam eline geçen domainine hemen proje kuruyor?

Embesil kelimesinin güzel, uzantısının ise mükemmel olduğunu düşünüyorum. 50₺ eder diyenlere de anlam veremiyorum. Empati kursalar ve domainin kendilerinde olduklarını düşünseler istedikleri fiyat minimum xx.xxx değerinde olurdu.

Bana ve birçok domain uzmanına göre alan adları .com ile başlar, .net ile devam eder.

Huge Domains’e itiraz ettiğim de hiçbir arkadaşta demiyordu, bu kadar saçma domainlere 2.300$ (dolar) istenir mi diye. Ama alan adı sahibi bizden olunca 50₺ eder fazlası etmez demeyi çok rahat biliyoruz.

Guzel bir yazı olmuş, ellerinize sağlık :)

wmaraci
reklam

MuhammedAVCI MuhammedAVCI İlla Edep! İlla Edep! Kullanıcı
  • Üyelik 22.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Professional SEO Expert
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 780
  • Beğeniler 106 / 279
  • Ticaret 31, (%97)
Backlinkcigeldi ilk yorumunda projen varsa var demişsiniz fakat proje için marka değeri ve ismi önemlidir. internette marka değeri oluşturmak içinde marka adıyla bir web sitesi ilk adımdır.
her projenin başarılı süreç sonrası markalaşmasını göz önünde bulundurursak jenerik olması kaçınılmazdır.

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

MuhammedAVCI adlı üyeden alıntı

Backlinkcigeldi ilk yorumunda projen varsa var demişsiniz fakat proje için marka değeri ve ismi önemlidir. internette marka değeri oluşturmak içinde marka adıyla bir web sitesi ilk adımdır.
her projenin başarılı süreç sonrası markalaşmasını göz önünde bulundurursak jenerik olması kaçınılmazdır.

Kişisel görüşüm bu yönde hocam. En azından ben böyle yapıyorum yaptığim her işte başarılı oluyor. Önce yol plan program yaparım sonra uygun isim bulurum. Isimden bol ne var :) Gelecekte domainlerin bir değeri kalmayacak bundan emin olabilirsiniz.

Tevfik Tevfik tevfik.org Kullanıcı
  • Üyelik 09.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Satış Pazarlama
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 3622
  • Beğeniler 1125 / 1128
  • Ticaret 73, (%100)
Backlinkcigeldi ben aksini iddaa ediyorum. İlerleyen zamanlar da domainler gayrimenkul gibi değerlenecek. Şimdi piyasa çöp olabilir, fakat biraz anlıyorsam bu işten; ileride çok deli paralara şu an çok saçma gördüğümüz alan adları satılacak.

kişisel bloğ • tevfik.org
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 16.01.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** O**
  • Mesajlar 173
  • Beğeniler 29 / 14
  • Ticaret 5, (%100)

Backlinkcigeldi ben aksini iddaa ediyorum. İlerleyen zamanlar da domainler gayrimenkul gibi değerlenecek. Şimdi piyasa çöp olabilir, fakat biraz anlıyorsam bu işten; ileride çok deli paralara şu an çok saçma gördüğümüz alan adları satılacak.

Bende bu görüşü desteklemeyim, bakınız 98 yılında 40 bin dolara aldığı domaini 2015 yılında 8.8 milyon dolara satan domain king diye geçen rick.

Backlinkcigeldi adlı üyeden alıntı

Kişisel görüşüm bu yönde hocam. En azından ben böyle yapıyorum yaptığim her işte başarılı oluyor. Önce yol plan program yaparım sonra uygun isim bulurum. Isimden bol ne var :) Gelecekte domainlerin bir değeri kalmayacak bundan emin olabilirsiniz.

Bana karşı olan sert tavrınızın böylesine yumuşamasına sevindim.

• Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

Yapay zeka alanıyla ilgileniyorum işim bu hocam. Yapay zeka isme değil içeriğe bakar. Yani gelecekte saniyeler içinde site içerikleriniz incelenip ona göre konum belirlenecek. Hayatta da yapay zeka hakim ve daim olacağı için haliyle domain etkisi ortadan kalkacak. Yani dhe8dh38dh3.com bile iş görebilir gelecekte. Algoritmalar için ismin bir önemi kalmayacak. Ha insan bazında diyorsanız beyin zaten isimden cok içeriğe odaklanıyor yapay zeka misali. Gelecekte nasıl otomasyon çoğu yere hakim olup milleti işinden edecekse yapay zeka da bu tür domaincileri işinden edecek :)

Kişisel görüşüm bu sizin fikrinize de saygı duyuyorum.

edit: Sao hocam size neden sert bir dil kullanayım yahu :) siz öyle anlamışsınız ya da öyle gelmiş. 1.yorumdan beri öyle bir dil kullanmadım

Tevfik Tevfik tevfik.org Kullanıcı
  • Üyelik 09.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Satış Pazarlama
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 3622
  • Beğeniler 1125 / 1128
  • Ticaret 73, (%100)
Backlinkcigeldi siz global düşünüyorsunuz ben ise yerel :) O nedenle söyledikleriniz de hak veriyorum, fakat kendimi de haksız görmüyorum.
Backlinkcigeldi

kişi bu mesajı beğendi.

kişisel bloğ • tevfik.org

• Üyelik 16.01.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** O**
  • Mesajlar 173
  • Beğeniler 29 / 14
  • Ticaret 5, (%100)

Yapay zeka alanıyla ilgileniyorum işim bu hocam. Yapay zeka isme değil içeriğe bakar. Yani gelecekte saniyeler içinde site içerikleriniz incelenip ona göre konum belirlenecek. Hayatta da yapay zeka hakim ve daim olacağı için haliyle domain etkisi ortadan kalkacak. Yani dhe8dh38dh3.com bile iş görebilir gelecekte. Algoritmalar için ismin bir önemi kalmayacak. Ha insan bazında diyorsanız beyin zaten isimden cok içeriğe odaklanıyor yapay zeka misali. Gelecekte nasıl otomasyon çoğu yere hakim olup milleti işinden edecekse yapay zeka da bu tür domaincileri işinden edecek :)

Kişisel görüşüm bu sizin fikrinize de saygı duyuyorum.

edit: Sao hocam size neden sert bir dil kullanayım yahu :) siz öyle anlamışsınız ya da öyle gelmiş. 1.yorumdan beri öyle bir dil kullanmadım

Dediklerinize saygı duyuyorum fakat haklı bulmuyorum :) Bir kere dhe8dh38dh3.com a giren bir müşteriniz ikinci kez dhe88dh8dh.com a girmeyi dener, üçüncüde dhe8dh.com a girmeyi dener dördüncüde de belki dhe88.com a girmeyi dener. Bu sırada müşterilerinizin çoğunu kaybedersiniz. Robot teknolojileriyle uğraşıyormuşsunuz, robotlarla anlaşıyo olabilirsiniz ve dediğiniz robotlar üzerinde doğru olabilir, bir kere dhe8dh38dh3.com a giren robot her seferinde de aynı adrese girer. Evet bu düşünceniz ileride dünyayı robotlar yönetirse doğru olur ve iş yapabilir :)

Onca mühendis, onca insan bir araya gelip ip adresinden sitelere giriş yapmak yerine domain diye bir olay çıkarmış. Dediğiniz mantıkla domain çıkmasaydıda herkes ip adresi üzerinden sitelere ulaşsaydı. Fakat dediğiniz mantık zamanın başarılı mühendisleri tarafından 1985 yılında aşılmış ve domaine geçilmiş.

İnsanoğlu hayatta kolaya kaçmayı sever, teknolojide robotikte bu yüzden yapılmış, bunu niye o doğrultuda kullanmak yerine insanlar işlerini daha fazla zorlaştırsın?

• Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)
Google yapay zekaya yönelik değişecek hatta yakın gelecekte google diye bir şey de kalmayabilir desem? Tüm arama yaptığınız şekilleri unutun. Siz geleceği bugünkü zaman gibi düşlüyorsunuz yanlış yaptığınız nokta bu. Robotik kolaya kaçmak için yapılmıyor insanların ulaşamayacağı şeylere robotlar ulaşabilir. Yani bu bir gereklilik. Bir robot gezegenler arası yolculuğu cok rahat yapabilir. Vs.. vs.. hata yapma oranı çok daha düşük.

binlerce ek uzantı daha çıkacak mesela .com gelecekte otoriter olmayacak. Neyse neyse bunlar çok çok detay gerektiren konular 100 cevap versem size yine yapay zekayı tam anlamıyla açiklayamam çok derin bir konu. Bunu test etmek istiyorsanız o domaini 10 sene daha elinizde tutun :) 10 sene sonra keşke 8 9 sene önce satsaydım diyeceksiniz.

dhh383dhdhdh.com u bir insan 2.defa yazarken zorlanır diye düşünüyorsunuz ya işte yapay zekanın amacı bunu kolaylaştırmak zaten :)

• Üyelik 16.01.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** O**
  • Mesajlar 173
  • Beğeniler 29 / 14
  • Ticaret 5, (%100)

Google yapay zekaya yönelik değişecek hatta yakın gelecekte google diye bir şey de kalmayabilir desem? Tüm arama yaptığınız şekilleri unutun. Siz geleceği bugünkü zaman gibi düşlüyorsunuz yanlış yaptığınız nokta bu. Robotik kolaya kaçmak için yapılmıyor insanların ulaşamayacağı şeylere robotlar ulaşabilir. Yani bu bir gereklilik. Bir robot gezegenler arası yolculuğu cok rahat yapabilir. Vs.. vs.. hata yapma oranı çok daha düşük.

binlerce ek uzantı daha çıkacak mesela .com gelecekte otoriter olmayacak. Neyse neyse bunlar çok çok detay gerektiren konular 100 cevap versem size yine yapay zekayı tam anlamıyla açiklayamam çok derin bir konu. Bunu test etmek istiyorsanız o domaini 10 sene daha elinizde tutun :) 10 sene sonra keşke 8 9 sene önce satsaydım diyeceksiniz.

dhh383dhdhdh.com u bir insan 2.defa yazarken zorlanır diye düşünüyorsunuz ya işte yapay zekanın amacı bunu kolaylaştırmak zaten :)

Bakın siz bile daha 2. yazışınızda ilk yazdığınız domaini yazamadınız millet nasıl yazsında girsin :) Neyse bu konu uzar gider, domainleri önemsiz bulma fikrinize saygı duyuyorum :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al