Merhabalar.

Başlık biraz garip gelmiş olabilir. Açıklayacak olursak şu şekilde.

Ben PHP üzerinde bir proje ile uğraşıyorum. Hedefim şu her ay başında (örn 01.01.2018 saat 00:00) tablodaki tüm veriler silinecek. Ve aynı anda yeni bir cron işlemi ekleyecek bir ay sonrasına (01.02.2018 00:00). MYSQL ile aram çok iyi değil. Cron işlemi ile bunu kendim yapabiliyorum elle fakat her ay için olayları girip kendim eklemem gerekiyor. Bunun yerine ben silinmeden hemen önce yeni bir Cron işlemi başlatıp öyle silinsin istiyorum ki her ay kendim cron işlemi eklemekle uğraşmayayım. Onun haricinde bir de silinmeden önce tabloda en çok adı geçen kullanıcıya ödül vermek istiyorum. Yani amaç şu;

Bir yarışma gibi düşünün örneğin en çok post atma yarışması. 1. Kişi 100 kez post atmış 2. kişi 80 kez post atmış. Her post attığında veritabanına 1 kayıt ekleniyor (bunu ben yaptım burası örnek amaçlı) daha sonra ay sonunda veritabanında en çok adı geçen kişiye yani 1.'ye otomatik olarak hediye bakiye vermek istiyorum. Örnekle;

Güncellemeden önceki değer;

"user" tablosu

UserOne Bakiye: 100
UserTwo Bakiye: 200

Ay sonu veritabanında en çok kayıda sahip olan kişi "UserOne" ödül olarak 50+ bakiye

"yarisma" tablosu
1. UserOne = 100
2. UserTwo = 80

Güncellendikten sonra değer;

"user" tablosu
UserOne Bakiye: 150
UserTwo Bakiye: 200 (Herhangi bir değişim olmayacak)

En sonda çalışacak kod "DELETE FROM yarisma" fakat aynı zamanda 1 sonraki ay için yeni bir Cron işlemi başlatsın istiyorum.

Umarım derdimi anlatabilmişimdir :)