Linux işletim sisteminin gerçek adı GNU/Linux olarak geçer ve bizler de Linux yerine GNU/Linux demeliyiz.
Linux bir işletim sistemi çekirdeğidir, GNU ise işletim sisteminin kendisidir.
Bizlerin kullandığı dağıtımlar Linux değil GNU'dur, çekirdekle birlikte GNU/Linux'tur.
Sadece Linux dersek kapalı kaynak kodlu sermayedarlara fırsat vermiş oluruz, çünkü çekirdeği alıp üzerine kapalı kaynak kodlu yazılım ekleyerek, özgür yazılıma darbe vuruyorlar, oysa GNU/Linux özgür yazılım felsefesini hedefler.

Bu kısacık bilgiden sonra şimdi asıl konuya gelelim.
GNU/Linux dağıtımlarında iyi-kötü diye bir şey olmaz, bazen bizler de bu yanılgıya düştüğümüz oluyor, GNU/Linux dağıtımlarında hepsinin kullanıcısı farklıdır. Ubuntu ve Ubuntu'nun desteklediği UbuntuMate, Xubuntu, Lubuntu, Ubuntu tabanını kullanan LinuxMint, Zorinos gibi diğer Ubuntu tabanlı dağıtımlar ve Arch tabanlı Archman, Manjaro yeni kullanıcılara hitap eder.
Ayrıca kullandığın makineye ve kendi zevkine göre Gnome, KDE, Cinnamon, Mate, Xfce, Lxde gibi ellinin üzerinde farklı oturumlar mevcuttur.
Gnome, KDE, Cinnamon dışındakiler bu üçü kadar görsel değilse de genelde hafif oturumlardır.
Yeni kullanıcıların donanıma ve kendi zevkine göre bir dağıtım kullanması daha ziyade kendi deneyiminden sonra bulunur.
Örneğin kendim Ubuntu JWM ve Archman JWM kullanıyorum, kendi deneyimlerimden sonra bana ve makineme en uygun bunu gördüm.
Siz de en az 5-6 dağıtım deneyin olmadı daha fazla deneyin, gönlünüze göre biri tutacaktır:)