wmaraci reklam
lidertakipci

Web Tasarım ve Programlama Öğrenme

15 Mesajlar 1.610 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

BlueLight BlueLight WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Frontend Developer
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad F** S**
  • Mesajlar 39
  • Beğeniler 18 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
Öncelikle herkese merhaba,

Ben yaklaşık 2 ay önce HTML ve CSS öğrenmeye başladım. Yeterince öğrendiğimi düşünüyorum. Bundan sonra neye geçeceğime bir türlü karar veremedim.

Bazı sayfalarda HTML ve CSS den sonra JavaScript öğrenilmesini tavsiye ediyorlar bazı sayfalarda ise PHP ya da ASP.Net öğrenilmesini tavsiye ediyorlar. Arkadaşım da JQuery öğren diyor. Benimde kafam karıştı ve sizlere sormak istedim.

Not: Amacım hem Frontend geliştirici hem de backend geliştirici olmak.

https://furkansngr.wordpress.com/ - Kişisel Bloğum
wmaraci
reklam

91604 91604 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 02.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 41
  • Beğeniler 4 / 20
  • Ticaret 7, (%100)
Ne yapmak istiyorsan ona göre kendin yolunu bulabilirsin.
Öğrenmenin en iyi yolu pratik yapmaktan geçer.Mesela website yapacaksan, basit bir site tasarla ve onu html / css ile kodla, sonra yeni özellikler eklemey çalış mesala responsive olarak tasarla, animasyonlar ekle bu şekilde CSS ve HTML'i öğrendiğini tam olarak anlayabilirsin.Eksik yanlarını da görebilirsin.

Sonra bu tasarımına interaktif bir şeyler eklemeye çalış.Karşına javascript çıkacaktır.Javascript geliştiricisi olmayacaksan, temel js öğrenmen yeterli.Bu şekilde jquery'i kolay halledersin.

Daha sonrasında siteni dinamik hale getirmeye çalışırsın.Bunun için de backend bir işini görecek.PHP başlangıç için en iyi seçenek olacaktır.

Decimas Decimas WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 821
  • Beğeniler 1 / 302
  • Ticaret 1, (%100)
Pazar seçimi önemli, kurumsal firmalar kapalı kaynak kodu önplanda tutarlar genelde ve bu yüzden ASP ilk tercih edilenlerden ancak kullanması ustalık ister, .net platforumna özgü olduğu için iyi bir Windows ve Windows Server, MSSQL Server kullanıcısı olman gerek. Kurumsal kesimi ilgilendirdiği için üçün beşin hesabı yapılmaz, ödemeler ve iş imkanları gayet iyi. Bu durum uzman biri için geçerli, junior developer olarak çok artısı olmayabilir. Eğer ilgini çekiyorsa backend için C# frontend için html, css, js şeklinde gidebilirsin.

Açık kaynak seviyorsan, ona buna ek ücret ödemek istemiyorsan, web ortamında daha kalabalık bir geliştirici kitlesine bakıyorsan, Linux ortamlarına hakimsen PHP ile backend, frontend için yine html, cssi, js çalışabilirsin. PHP daha esnek ve daha kolay öğrenebileceğin bir dil. ASP küçük projelerde çok hantal kalıyor ama PHP küçük büyük demeden her türlü projede kullanabileceğin bir seçenek, ek olarak Windows server'da da çalışabiliyor. İş imkanları burada sana bağlı, freelancer veya sabit bir yerde çalışabilirsin ama iyi bir portfolyo şart.

Eğer kafanda ASP biraz daha ön planda ise C# programlamadili sana sadece web'dedeğil, masaüstü programlama, mobil , tablet, uwp uygulamalarında, holo lens, surface, ardunio ve .net'in olduğu her yerde işine yarar ama PHP için genel anlamda web'le sınırlı kalıyor(web dışında da kullanılabilir ama sınırlı dokümantasyon ve örnekler var). Bu yüzden C# zor gelebilir ama uzmanlaşınca elin boş kalmaz.

no time for caution

• Üyelik 13.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad F** S**
  • Mesajlar 39
  • Beğeniler 18 / 4
  • Ticaret 0, (%0)

dnapick adlı üyeden alıntı

Ne yapmak istiyorsan ona göre kendin yolunu bulabilirsin.
Öğrenmenin en iyi yolu pratik yapmaktan geçer.Mesela website yapacaksan, basit bir site tasarla ve onu html / css ile kodla, sonra yeni özellikler eklemey çalış mesala responsive olarak tasarla, animasyonlar ekle bu şekilde CSS ve HTML'i öğrendiğini tam olarak anlayabilirsin.Eksik yanlarını da görebilirsin.

Sonra bu tasarımına interaktif bir şeyler eklemeye çalış.Karşına javascript çıkacaktır.Javascript geliştiricisi olmayacaksan, temel js öğrenmen yeterli.Bu şekilde jquery'i kolay halledersin.

Daha sonrasında siteni dinamik hale getirmeye çalışırsın.Bunun için de backend bir işini görecek.PHP başlangıç için en iyi seçenek olacaktır.

Decimas adlı üyeden alıntı

Pazar seçimi önemli, kurumsal firmalar kapalı kaynak kodu önplanda tutarlar genelde ve bu yüzden ASP ilk tercih edilenlerden ancak kullanması ustalık ister, .net platforumna özgü olduğu için iyi bir Windows ve Windows Server, MSSQL Server kullanıcısı olman gerek. Kurumsal kesimi ilgilendirdiği için üçün beşin hesabı yapılmaz, ödemeler ve iş imkanları gayet iyi. Bu durum uzman biri için geçerli, junior developer olarak çok artısı olmayabilir. Eğer ilgini çekiyorsa backend için C# frontend için html, css, js şeklinde gidebilirsin.

Açık kaynak seviyorsan, ona buna ek ücret ödemek istemiyorsan, web ortamında daha kalabalık bir geliştirici kitlesine bakıyorsan, Linux ortamlarına hakimsen PHP ile backend, frontend için yine html, cssi, js çalışabilirsin. PHP daha esnek ve daha kolay öğrenebileceğin bir dil. ASP küçük projelerde çok hantal kalıyor ama PHP küçük büyük demeden her türlü projede kullanabileceğin bir seçenek, ek olarak Windows server'da da çalışabiliyor. İş imkanları burada sana bağlı, freelancer veya sabit bir yerde çalışabilirsin ama iyi bir portfolyo şart.

Eğer kafanda ASP biraz daha ön planda ise C# programlamadili sana sadece web'dedeğil, masaüstü programlama, mobil , tablet, uwp uygulamalarında, holo lens, surface, ardunio ve .net'in olduğu her yerde işine yarar ama PHP için genel anlamda web'le sınırlı kalıyor(web dışında da kullanılabilir ama sınırlı dokümantasyon ve örnekler var). Bu yüzden C# zor gelebilir ama uzmanlaşınca elin boş kalmaz.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ben JavaScript ile başlamaya karar verdim ve daha sonra PHP ye geçmeyi planlıyorum.

wmaraci
wmaraci

BugraGulay BugraGulay <?php echo"It's Life"; ?> Kullanıcı
  • Üyelik 11.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web Developer/Bilgisayar Müh.
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 477
  • Beğeniler 34 / 135
  • Ticaret 7, (%100)
Güzel bir karar vermişsiniz javascript, jquery, ajax bunları iyice çözmeni öneririm burdan sonra kalan zaten php de veritabanı sorgularıdır.

• Üyelik 13.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad F** S**
  • Mesajlar 39
  • Beğeniler 18 / 4
  • Ticaret 0, (%0)

BugraGulay adlı üyeden alıntı

Güzel bir karar vermişsiniz javascript, jquery, ajax bunları iyice çözmeni öneririm burdan sonra kalan zaten php de veritabanı sorgularıdır.

JavaScript in üzerinde fazla durmayı düşünmüyorum. Asıl amacım JavaScript i temel düzeyde bilip JQuery e geçip son olarak PHP öğrenecem. Bu Ajax tam olarak ne oluyor JQuery gibi bir şey mi yoksa başka bir şey mi?

yazilimsoru yazilimsoru Yazilimsoru.com Kullanıcı
  • Üyelik 05.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 437
  • Beğeniler 132 / 131
  • Ticaret 0, (%0)
BlueLight ajax bir sayfaya yeniden yüklemeye gerek kalmadan veri çekmemizi sağlayan bir teknolojidir.Anlık işlemlerde vs. kullanılır.

Web sitem: yazilimsoru.com

• Üyelik 13.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad F** S**
  • Mesajlar 39
  • Beğeniler 18 / 4
  • Ticaret 0, (%0)

yazilimsoru adlı üyeden alıntı

BlueLight ajax bir sayfaya yeniden yüklemeye gerek kalmadan veri çekmemizi sağlayan bir teknolojidir.Anlık işlemlerde vs. kullanılır.

Anladım sağolun.

yazilimsoru yazilimsoru Yazilimsoru.com Kullanıcı
  • Üyelik 05.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 437
  • Beğeniler 132 / 131
  • Ticaret 0, (%0)
BlueLight rica ederim.Eğer bir sorunuz olursa beni etiketleyin elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
BlueLight

kişi bu mesajı beğendi.

Web sitem: yazilimsoru.com

Elefteria Elefteria ELFYAZILIM İNTERNET HİZ. Kullanıcı
  • Üyelik 13.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad F** B**
  • Mesajlar 367
  • Beğeniler 28 / 42
  • Ticaret 14, (%100)
2 Ay sürede yeterince öğrenemezsiniz. Dipsiz bi kuyu bu şimdi 3 div koyup biliyorum demek var ciddi manada iş yapmak var

hem front end hem back end göründüğü kadar basit bişi değil.

bir tane secicekseniz onda senior derecede olduğunuzda diğer tarafına ekleyebilirsiniz üstüne ama 2 ay süre html css için yeterli değil 1 sene lazım en az

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al