wmaraci reklam
lidertakipci

Alakalı İçerik Kavramı ve SEO Stratejisi

7 Mesajlar 773 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

umutr umutr Project Development Kullanıcı
  • Üyelik 05.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Digital Marketing
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad U** T**
  • Mesajlar 455
  • Beğeniler 113 / 146
  • Ticaret 78, (%100)
Forumda birçok blog sahibi arkadaşımız var ve gerçekten bloglarına gözü gibi bakan insanlar bulunuyor. Bunlar arasında gerçekten kaliteli içerikler oluşturan ve Google'da ön plana çıkamadığı için hak ettiği ziyaretçi potansiyelini yakalayamayan kişilerde var. Forumda yaptığım araştırmalarda böyle birçok arkadaşın konusu ile karşılaştım ve gerçekten can sıkıcı bir durum. Bloguna gözü gibi bakan ve faydalı içerikler oluşturan kişiler bazı şeyleri eksik yaptığı için Google'da hak ettiği değeri bulamıyor. Bu yazımda sizlere en önemli SEO kriterlerinden biri olan "İçerik" kısmını ele alacağım. "İçerik işte altı üstü makale ne gibi bir teferruatı olabilir?" diyebilirsiniz fakat dijital dünyada her şey stratejilere dayanıyor unutmayın...

Kullanıcı Dostu İçerik

Paylaşım yaptığım hemen her içerikte söylüyorum, Google kullanıcı dostu içerik sever. Diğer yazılarımda karşılaşmış olabilirsiniz fakat bu yazımda da konumuz içerik olduğu için tekrarlamak istiyorum. Google'ın içerik konusunda ilk kriteri budur. Yani içeriğiniz kullanıcıya hitap ediyor ve kullanıcı için faydalıysa Google içinde kabuldur. Yaptığınız içerik paylaşımlarında öncelikle buna dikkat etmelisiniz. Eskiden makaleleri boş uzatan ve sırf uzun görünmesi için alakasız cümleler ile dolduran bloglar artık tarih oldu. Google yeni algoritması ile birlikte makalenin anlamını ve kullanıcı için faydasını ölçüyor. Bu konu üzerinde çok fazla durarak canınızı sıkmak istemiyorum, daha detaylı bilgi almak isteyen arkadaşlar bu konu hakkında hazırladığım SEO Uyumlu Makale Nedir? Nasıl Hazırlanır? makaleden bilgi alabilirler.

"Alakalı İçerik" Stratejisi

"Alakalı içerik" dediğimde aklınıza ne geliyor? "Konu hakkında açıklamalar" "Resmi bir dilde anlatım" veya "Detay bilgi"... Yapılan son güncellemelerden sonra Google anahtar kelime oranlı değil de doğal dilde yazılan makaleleri daha çok önemsemeye başladı. Yani resmi ve sıkıcı bir dil yerine akıcı bir makale yazarsanız emin olun bu çok daha işinize yarayacak.

Burada anlatmak istediğim gördüğünüz büyük haber ve içerik ajanslarına kanarak sırf hedef kelime içerisinde geçsin de Google beni ön plana çıkarsın diye makalenizin anlatımını bozmayın. Google bunu sevmiyor. Yukarıda anlattığım üzere kullanıcı dostu içerik seven Google makalenin akıcı ve doğal yazı dilinde olmasına önem gösteriyor. "Doğal ve akıcı bir dil ile anlatmak istediğin nedir?" diye sorabilirsiniz. Bu sorunuzun cevabı aslında şuanda okuduğunuz yazı...

Yapılan Bir Anahtar Kelime Araştırması...

20 sorgu üzerine Google'da yapılan bir araştırmada %53’ünün title etiketinde ve açılış sayfalarının %40’ından azının h1’lerinde anahtar kelimelere sahip olduğu tespit edildi.

"Yani burada anlatmak istediğimiz ney?" Aslında konu çok basit sadece kafanızda mantığını oturtmak için çabalıyorum. Doğal ve özgün içerik... Tabi ki bu h1-h2 etiketleri veya meta tag'ler kullanmaya gerek yok anlamına gelmiyor. Bunları kullanın fakat içerikleri de "Alakalı içerik" mantığına göre oluşturun.

RankBrain ve Hummingbird gibi algoritmalar artık sitenizdeki içerikleri alaka ve yazım diline göre değerlendiriyor. Bu şekilde gereksiz uzun ve alakasız anahtar kelimelerle doldurulmuş içerikler aşağı çekilirken doğal yazım dili ve alakalı içerikteki makaleler daha ön plana çıkarılıyor. Ayrıca şunu belirtmekte de fayda var bu anlamda uzun içerikler kısa içeriklerden daha faydalı görülüyor. Yani alakalı içerik kriterine göre yazılan ve uzun yazılar Google gözünde altın niteliğinde.

Herkese bol şans :)

Kaynak: https://expertmedya.com/pdf/zengin-alakali-icerik-seo.pdf
SametTEKE

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Gglog Gglog bloglara frm kurmayın! Kullanıcı
  • Üyelik 06.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad K** Ö**
  • Mesajlar 861
  • Beğeniler 167 / 264
  • Ticaret 1, (%100)
Kullanıcı dostu içerik mi değil mi Google nasıl anlıyor?
Kullanıcı dostu ise ziyaretçi tüm yazıyı okur bu yüzden sitede uzun süre kalacağı için oturum süresi artar ve kullanıcı dostu ise ziyaretçi yazıyı beğenir diğer yazılara bakmak ister hemen çıkma oranı düşer. Google'da bu ikisine bakıyor ve karar veriyor. Geri kalanı SEO'ya giriyor.

Little things affect little minds.

• Üyelik 05.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad U** T**
  • Mesajlar 455
  • Beğeniler 113 / 146
  • Ticaret 78, (%100)
Gglog Bu yazıyla anlatmak istediğimiz tam olarak yazdığınız yorum. Siz yüzeysel olarak bakmayı tercih ediyorsunuz ve bu tercihinizde sizi geri planda bırakıyor. Google bünyesinde yüzlerce üst düzey mühendis çalıştırıyor sizce her şey bu kadar kolay ve basit olabilir mi? Genelde bu sorun var araştırmayı ve okumayı sevmiyoruz, aslında adamlar her şeyi açıklıyorlar fakat biz kendi kafamızdakine inanmayı tercih ediyoruz. Yazımın içerisinde de bahsettiğim gibi RankBrain ve Hummingbird algoritmaları, bir araştırıp okuyun derim. Bu düşüncenizi yıkarak çok daha geniş açıdan bakabilirsiniz olaya. Umarım yardımcı olabildim, iyi şanslar...

ASametYildirim ASametYildirim Saygı, Sevgi, Anlayış. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)
Merhaba hocam yeri gelmişken sormak istedim. Ben sitemde ilgili içerikler için bir eklenti kullanıyorum.

Site aslında tek konu üzerine mesela site kategorisi "Renkli Araba" olsun. Benim makalelerim ise
"Renkli Araba Nedir?"
"Hangi Renk arabalar daha güzeldir?"
"En Pahalı Renkli Arabalar Nelerdir?"

Gibi makaleler yayımlıyorum. Ve eklenti her yazıya en az 3 tane ilgili içerik diye farklı bir makaleyi okuyucuya öneriyor. Fakat şöyle durumlar ortaya çıkabiliyor. Kullanıcı "En Pahalı Renkli Arabalar Nelerdir?" makalesine bakarken "Konuyla ilgili içerik:Hangi Renk arabalar daha güzeldir?" tarzında bir görüntü oluyor.

Bunun bana zararı olur mu? Böyle yapmak yerine gerçekten konuyla ilgili olan konuları tek tek kendim mi eklemeliyim? Yoksa makale kategorisi aynı olduğundan sorun olmaz mı?

Not: Yazılarım genelde 1.500 kelime civarında oluyor.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 05.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad U** T**
  • Mesajlar 455
  • Beğeniler 113 / 146
  • Ticaret 78, (%100)
ASametYildirim Selamlar hocam,

Eklenti söz konusu önerdiği içerikleri makale içerisinde mi yoksa makale üst veya altında gibi alanlarda mı öneriyor. Yani yazı içerisinde birde buna göz atın "Hangi Renk arabalar daha güzeldir?" tarzında bir cümle mi giriyor? Bu şekilde ise sizin alakalı içerik eklemeniz daha yararlı olacaktır.

Makale uzunluğunuz gerçekten etkileyici 1500 gibi bir kelime limitinde yayınladığınız makale içerisinde en az 3 iç linkleme yapabilirsiniz. Bu da siteniz için çok çok faydalı olacaktır.

Yani sorunuzun cevabı eklenti eğer yazı içerisinde paylaşım yapıyorsa bunu sizin yapmanız daha faydalı olacaktır, eğer yazı harici paylaşım yapıyorsa bırakın eklenti yapsın ekstra olarak sizde yazı içi linkleme mutlaka yapın. Dediğin tarzda tek bir konusu olan ve "nedir?" paylaşımları yapılan bir site için site içi linkleme olmazsa olmazdır. Konuyla alakalı İç Linklemenin Yararları ve SEO Performansı konuma da göz atabilirsiniz.

ASametYildirim ASametYildirim Saygı, Sevgi, Anlayış. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)

umutr adlı üyeden alıntı

ASametYildirim Selamlar hocam,

Eklenti söz konusu önerdiği içerikleri makale içerisinde mi yoksa makale üst veya altında gibi alanlarda mı öneriyor. Yani yazı içerisinde birde buna göz atın "Hangi Renk arabalar daha güzeldir?" tarzında bir cümle mi giriyor? Bu şekilde ise sizin alakalı içerik eklemeniz daha yararlı olacaktır.

Makale uzunluğunuz gerçekten etkileyici 1500 gibi bir kelime limitinde yayınladığınız makale içerisinde en az 3 iç linkleme yapabilirsiniz. Bu da siteniz için çok çok faydalı olacaktır.

Yani sorunuzun cevabı eklenti eğer yazı içerisinde paylaşım yapıyorsa bunu sizin yapmanız daha faydalı olacaktır, eğer yazı harici paylaşım yapıyorsa bırakın eklenti yapsın ekstra olarak sizde yazı içi linkleme mutlaka yapın. Dediğin tarzda tek bir konusu olan ve "nedir?" paylaşımları yapılan bir site için site içi linkleme olmazsa olmazdır. Konuyla alakalı İç Linklemenin Yararları ve SEO Performansı konuma da göz atabilirsiniz.

Yazı içerisinde genelde her 500 kelimede bir başka makaleyi öneriyor. Dediklerinizi anladım ve kendim el ile yapmaya karar verdim. Çok teşekkür ederim.

• Üyelik 05.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad U** T**
  • Mesajlar 455
  • Beğeniler 113 / 146
  • Ticaret 78, (%100)
ASametYildirim Ben teşekkür ederim, iyi çalışmalar :)
ASametYildirim

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al