ozzy5a adlı üyeden alıntı

Arkadaşım acil şifalar diliyorum. Düzenli kan bağışcısı biri olarak akıl vermek isterim (nacizane) hasta yakınlarına ulaşıp kan merkezine sordururmusun değişim (change) yapıyorlarmı. Çoğu insan bunu bilmez eğer değişim yapıyorlarsa her hangi bir kan grubu bankaya kan verebilir ve banka kendi stoğundan aranan kanı çıkartabilir. Bu sayede hızlı bir şekilde kan ihtiyacını çözebilirsin. Ki günümüzde pek çok bankada acil vakalar ve olağan üstü durumlar için her grup kan tutuluyor. Eğer banka değişim yapabilecek durumda ise hangi grup kanın verildiği önemli değil. Çünkü bankalar senden aldıkları kanı direk hastaya vermezler. Taze kanı bazı proseslerden geçirir ve saklarlar. Stoklarındaki kanı kullanırlar.

Öncelikle bilgi için teşekkür ederim. Acaba doğru mu anladım başka gruptan kan verip merkezden AB RH - kan alınabiliyor mu diye sordunuz değil mi? eğer öyleyse şimdi arkadaşıma bunu danıştım, [COLOR=#ff0000]hasta kanser hastası olduğu için sadece ab rh - kan alıyorlarmış ayrıca günlük trombosit kan olması gerekiyormuş[/COLOR]. Yani kan merkezinden de günlük kan alınması gerekiyor sanırım ki bu da çok zor sanırım :(