Tural Abiyev adlı üyeden alıntı

Tanrı, Allah' ın Türkçe adıdır ve bunu kullanmakta sorun yok bence. İngilizler God (Google translate Tanrı diye çeviriyor) diyebiliyorsa, biz neden Tanrı demeyelim? Bir dinim yok ama Tanrıya inancım var. Tanrı bile kurtaramaz dedim çünkü son günler de herkes Allah büyüktür, Allah Türkün yanındadır, Allah bizi kurtarardan başka birşey bilmiyor. Allah Türkün yanında ama başkasının değil mi? Bence dini, siyaseti ve benzer olayları bırakıpta kalkınmak lazım.

Herkes gibi doların yükselmesi benide batırdı ve batmaya devam ediyorum. Umarım en kısa süre de yetkililer olayı çözer.

Merhaba bu konuda bir bilgi de ben vermek istiyorum. Çok yanlış bilinen bir konu bu. Soner Yalçın'dan da ara ara alıntı yaparak bilgi vereceğim.

Daha İslamiyet yokken “Tanrı”, eski Türkçe'de “dünyanın tek yaratıcısı ve koruyucusu” anlamındaki “Tengri” sözcüğünden geliyordu.
“Tanrı”, Türkçenin temel sözcüklerindendi. Çinceyi bile etkiledi; “Tengri” Çince'ye “T'ien” olarak geçti. (Çinliler, Orta Asya'daki Tanrı Dağları'na “T'ien-Şan” der.)
Yani… “Tanrı” kelimesinin bizim kültürümüzde binlerce yıllık geçmişi var.

Kelimenin kökü
“Tanrı”…
Türk dillerinde, şive ve lehçelerinde ortak olarak hep kullanıldı:
Yakut dilinde “Tangara”,
Tatar-Kuman dilinde “Tengre”,
Çuvaş dilinde “Tura”,
Kırgız-Kazak dilinde “Tengri”,
Karaçay-Malkar dilinde “Teyri” vs…
İktidarda hiç mi kimse kalmadı kendi tarihini bilen!
– Göktürkler yazıtlarında “Tengri” sözcüğü kullanmadı mı?
– Kaşgarlı Mahmut “Divanü Lugati't-Türk” eserinde “Tengri” sözcüğünü kullanmadı mı?
– Oğuz Türkçesinin destanı Dede Korkut hikayelerinde “Tengri” sözcüğü kullanılmadı mı?
– Ahmet Yesevi ‘Divan-ı Hikmet' eserinin 12 şiirinde “Tengri” sözcüğünü kullanmadı mı?
– Yunus Emre, Niyazi Mısri şiirlerinde “Tengri” anlamında “Çalab” sözcüğünü kullanmadı mı?
Liste uzar gider…

Dolayısıyla bir yaratıcıya Tanrı demenin hiçbir yanlış tarafı yok. Aksine Tanrı Öz-Türkçe'den gelme bir kelimedir. Tanrı derken inandığın hangi inançsa onun yaratıcısını tanımlarsın. Yani Tanrı yaratıcı demektir. Herhangi bir inanca mensup bir tanımlama değildir.

Doğrusu budur. Teşekkürler.