Aslında bunun cevabı çok basit: Para vermeyecekseniz başka bir şey sunmanız gerekir.
Kimse bir başkası için uzun süre ücretsiz çalışmaz. Kardeşiniz, arkadaşınız için bile bu böyledir.
Yazan insan da bi yerden sonra bunun para cinsinden karşılığını almak ister. Ancak belli bir yere gelene kadar, kendini geliştirene kadar bunu erteleyebilir.

Peki başka bir şey nedir?
1) Unvan
Kimi insanlar için misal "editör" gibi bir unvan bile yeterli olabilir. Bu, onu motive etmek için yeterlidir.

2) Çok okunma, bilinme
Sitenizin ziyaretçi sayısı ve yazarın alacağı etkileşim onu motive edebilir. Bir yazarın yakıtı okunmadır diyebiliriz. Gel kardeşim benim sitemde yaz, yazıların onbinlere ulaşsın şeklindeki bir teklif cazip gelebilir kimilerine.

3) Hediye
Çok pahalı olmasa bile küçük hediyeler de yazarına göre teşvik edici olabilir. Bilgisayar, telefon aksesuarları, sd kart, kitap, dergi gibi.

4) Eğitim
Yazmaya hevesli yeni bir yazara böyle bir alan açarak, gerektiğinde yol göstererek onu eğitecekseniz bu da bir yazar için teşvik edici olabilir.

5) Özgürlük
Eğer bir köleniz varsa yazı başına ona çarşı izni vs. vererek de yazmaya motive edebilirsiniz. Gerçi ilk çarşı izninde kaçacaktır ki bu madde şakaydı zaten. Aklıma başka bi şey gelmedi.

Sizin aklınıza gelen bir madde var mı diye sorarak Being taklidini son haddine vardırmak istiyorum. Kendisi benim idolümdür yazar yönüyle.