wmaraci reklam
lidertakipci

Türkçe Sitede CDN kullanmak?

10 Mesajlar 766 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Mfa95 Mfa95 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 128
  • Beğeniler 83 / 30
  • Ticaret 0, (%0)
Selamun aleykum.
Türkçe sitede (Türkiye lokasyonu olmayan) CDN kullanmak ne kadar mantıklı sizce?
Veridyen hosting kullaniyorum. Türkiye lokasyon olması yanında hız değerleri beni gerçekten tatmin etti. Bunun yanında ücretsiz cloudflare kurmayı düşünüyordum. Hosting yetkililerine danıştığım zaman, Türkçe bir sitede eğer Türkiye dışını hedef almıyorsanız cdn nin bir faydası olmaz dediler. Halihazırda Cloudflare'in turkiye'de sunucusu yok bunun için cdn kullanmak Türkiye dışı sunucularda çalıştığı için yavaşlamaya neden olur denildi.

Türkiye'de sunucusu olan bir cdn firması vardı keycdn veya maxcdn tam hatırlamıyorum ama bunun için bütçem yok maalesef. Sadece Türkiye'yi hedef alan bir sitede Cloudflare kullanmak sizce mantıklı mı? Yavaşlamaya sebep olur mu gerçekten?
Avantaj ve dezavantajları nedir bilgilendirir misiniz?

wmaraci
reklam

kelebek kelebek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 3142
  • Beğeniler 60 / 764
  • Ticaret 5, (%100)
Tabi ki biraz yavaşlatmaya neden oluyor. Bence çok büyültülecek derecede bir yavaşlık yapmıyor. Saldırı veya bandwidth sıkıntın yoksa o kadar önemli değil.

• Üyelik 06.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 128
  • Beğeniler 83 / 30
  • Ticaret 0, (%0)
kelebek avantaj ve dezavantaj yönünden nasıl değerlendirirsiniz hocam. Hangisi daha baskındır

kelebek kelebek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 3142
  • Beğeniler 60 / 764
  • Ticaret 5, (%100)

Mfa95 adlı üyeden alıntı

kelebek avantaj ve dezavantaj yönünden nasıl değerlendirirsiniz hocam. Hangisi daha baskındır

Dediğim gibi Saldırı veya bandwidth sıkıntın yoksa o kadar önemli değil. Kullanabilirsin bence çok büyük bir sıkıntı yaratmıyor.
Mfa95

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Cloudflare belli bir süre sonrasında ciddi yavaşlamaya sebep oluyor.

Gtmetrix sizi yanıltabilir bu konuda.

Webpagetest üzerinde İstanbul Ankara lokasyon olarak bakarsanız görebilirsiniz.
sworks Mfa95

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 06.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 128
  • Beğeniler 83 / 30
  • Ticaret 0, (%0)
yilmaz70 daha kırmadım hocam. Eğer faydası daha fazla kurun diyen olursa öyle yapmayı düşünüyorum.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)

Mfa95 adlı üyeden alıntı

yilmaz70 daha kırmadım hocam. Eğer faydası daha fazla kurun diyen olursa öyle yapmayı düşünüyorum.

Saldırı alırsanız bir süreliğine kurabilirsiniz. Onun haricinde asla bir faydasını görmezsiniz. Onlarca test sitesinde tecrübe ile sabittir.

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Cloudflare 'in bazı özellikleri gerçekten çok güzel üstelik ücretsiz. Ama CDN hizmeti için Türkiye kullanıcısına hitap eden, Türkçe bir siteniz olduğunu düşününce en ufak bir katkısının olacağını sanmam.

Zamanında ben de Türkçe siteye Cloudflare CDN kurmaya girişmiştim fakat biraz irdeleyince kurmanın mantıklı olmadığını anladım. Sunucunuzda CPU sorunu yaşıyorsanız eğer en fazla site yükünü azaltacaktır. İlle de kuracağım diyorsanız Cloudflare ücretsiz CDN hizmeti yerine uygun fiyatlı bir CDN hizmeti daha iyi olacaktır.
Mfa95

kişi bu mesajı beğendi.

Escalous Escalous Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek (.*?)
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** Ş**
  • Mesajlar 1392
  • Beğeniler 421 / 799
  • Ticaret 4, (%100)
Arkadaşlar doğruca açıklamış. Türkçe site için Türkiye lokasyonlu hosting yeterlidir. Mesela Rusya içerikli bir web siteside sadece Rusya'ya hitap edeceğinden dolayı onun içinde Rusya lokasyonlu hosting yeterlidir.

CDN evrensel sayılabilecek birden fazla ülkelere hitap eden siteler içindir.

Onun dışında cloudflare konusuna çok hakim birisi olarak ve senelerce kullanmış tecrübeli biri olarak gereksizdir.

Hız olarak sitenizi Türkiye'ye CDN Sağlamadığı için çok fazla olmasada düşürür.
Saldırı için konuşuyorsak Cf saldırıları direkt engellemez. Aslında mantığı Ip adresini gizlemektir. Bunu bypasslamasıda kolaydır. Bypasslanmasinin onune gecebilirseniz captcha veya browser checkeri aktif ettiğinizde engeller. Ama yerli yersiz bazen 100de1 kullanici banlayabiliyor. Düşük rakamda olsa hit kaybına sebep olabiliyor. Bazı durumlarda bypasslanmaz şekline getirilebiliyor aslında.

Ama örneğin browser checking'i PHP ile kendiniz yapabilirsiniz. Bunuda bypass eden bazı saldiri tabanlı bot komutlari mevcut. Captcha daha etkili lakin kullanıcı kaybettirir.

Saldırı alamıyorsanız en iyisi hostinginiz ile devam etmeniz. Saldırı alıyorsanız elimden geldiğince cloudflare optimizesi yaparak ücretsiz şekilde isterseniz yardım ederim. Tabi suanki ip adresinizi yonlendirmeden değiştirmek gerekecek :)
Mfa95

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 06.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 128
  • Beğeniler 83 / 30
  • Ticaret 0, (%0)
Bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. Escalous size de çok teşekkür ederim hocam. Siteyi daha yayınlamadım inşallah da saldırıya ugramam yayınlanınca ilginiz için ayriyeten teşekkür ederim

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al