wmaraci reklam
lidertakipci

Marka Telif Hakkı Hk.

8 Mesajlar 831 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

odeaweb odeaweb Alan Adı & Hosting Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Sistem Yöneticisi
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 208
  • Beğeniler 113 / 33
  • Ticaret 11, (%100)
Arkadaşlar merhaba. Konuyu aslında reel olarak bir kaç avukat ve patent firması ile görüşmeme rağmen net bir sonuç alamadık. Bu sebeple burada bir paylaşımda bulunmak istiyorum.

Göründüğü üzere ODEAWEB adı ile 2013 yılından bu yana web tasarım ve hosting işleri üzerine faliyet gösteriyoruz. Ancak bunca yıldan sonra ODEA BANK ın marka yetkilisi ODEA ismini hiç bir şekilde kullanamayacağımızı belirtti. .com.tr dahi elimizden almakla falan tehtit etti. Üslubu gerçekten çok çirkindi. Buda benide gerdi ve karşılıklı biraz atıştık.

Konuya dönecek olurssak ODEA BANK tanınmış marka statüsünde değilmiş. Bizde yaklaşık 2 ay önce ODEAWEB "odeaweb" olarak marka başvurusunda bulunduk ve şuan ilana asıldı. İtiraz süresinin bitmesine 25 gün kadar kaldı ancak henüz ilgili kişiden bir yaptırım da görünmüyor. Patent ci bir arkadaşımız İLAN ASILMA NOKTASINA kadar işlem geldiği için bir problem olacağını sanmıyorum ama bunlar banka olduğu için (GÜÇLÜLER DEMEK İSTİYOR) bellide olmaz dedi.

Sormak istediğim ODEA BANK A.Ş. "ODEA" ismi ile tüm sınıfları almış görünüyor. Ancak biz birleşik olarak ODEAWEB olarak başvuruda bulunduk. ve sadece kendi faal sınıfımız olan 42. sınıf üzerinden. Avukat tanınmış marka olarak TPE üzerinde görünmeyen ODEA BANK ın MARKA VEKİLİNİN bu sebeple hak iddaa edemeyeceğini ancak çirkinlik ile ismi belki alabileceklerini söyledi. Böyle bir şey olabilir mi?

Mantıken onlar BANKA, biz ise WEB TASARIM firmasıyız... Sektörler ve logolarımız, faliyetler, hitap kitlesi herşey ayrı durumda. Rekabet durumu yok ! Yanıltıcı bir kampanya yada faliyet çalışması da yok. Google dahi yazım hatası olsa bile düzeltmiyor.

Konuyu sizinle tartışmak istiyorum.

wmaraci
reklam

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Tüm sınıflar üzerinden marka tescil işlemi yapılmış ise fazla üzerine gitmenizi tavsiye etmem.

Belli ki bir süre bekleyip daha sonra sizden maddi kazanç ile birlikte tazminat talepleri olacak. Ortalama 1.5 - 2 yıl süren bir dava sonunda maalesef kazanırlar. Bu arada siz kazanç sağlayacağınız için ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Hakkınızda hayırlısı olur umarım.
odeaweb

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 01.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 208
  • Beğeniler 113 / 33
  • Ticaret 11, (%100)
Merhaba. Tüm sınıfları ODEA ismi olarak almışlar. Ancak ODEA isminde başka firmalarda faliyet gösteriyor, onlarında marka tescilleri mevcut. Benim anlamadığım burda mal ve hizmet benzerliği olmadıktan sonra tescil hakkımı kaybedip kaybetmeyeceğim. Şuan 2 hafta kaldı itiraz süresinin tamamlanmasına. Daha bir gelişme olmadı.

Ayrıca tazminat ödememiz için onların adını veya imajını kullanarak kazanç elde etmemiz gerekmez mi.

birsevda birsevda Maraba Kullanıcı
  • Üyelik 17.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Amele
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad T** K**
  • Mesajlar 2211
  • Beğeniler 753 / 753
  • Ticaret 18, (%100)
hocam pek birşey yapabileceklerini zannetmiyorum. Odea adını ilk onlar degil

Başvuru No 2007/04089 Başvuru Tarihi 02.11.2006
Tescil No 2007 04089 Tescil Tarihi 25.03.2008
Ulusl. Tescil No 905447 Evrak No
Marka İlan Bülten Tarihi 12.04.2007 Tescil Yay. Bülten Tarihi 31.05.2008
Marka İlan Bülten No 140 Tescil Yay. Bülten No 393
Koruma Tarihi 02.11.2006 Durum
Nice Sınıfları 11 / Tür Ticaret
Marka Adı odea
Vekil Bilgileri
Sahip Bilgileri
KONINKLIJKE PHILIPS N.V. (6547435)
High Tech Campus 5,NL-5656 AE Eindhoven HOLLANDA
Mal ve Hizmet Bilgileri
Sınıf Mal ve Hizmetler
11
Electric coffee machines.

Bu onların degilse bir ihtimal veriyorum ama odea'yı kelime icınde kullanmıs olan bir çok tescil var ki o zaman onlarada mudahale etmeleri gerekecektir.
odeaweb

kişi bu mesajı beğendi.

Siteni Ekle WeBDiZiN.Com
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 01.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 208
  • Beğeniler 113 / 33
  • Ticaret 11, (%100)
Merhaba. Evet ODEA ismi aslında uzayda bir gök cisminin sanırım. Yani çok farklı kullanan şirket var tescilli veya tescilsiz. Onlar banka biz ise farklı sektördeyiz. Acaba süreç ne şekilde olabilir.

• Üyelik 01.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 208
  • Beğeniler 113 / 33
  • Ticaret 11, (%100)
[QUOTE=birsevda;3005595]hocam pek birşey yapabileceklerini zannetmiyorum. Odea adını ilk onlar degil

Hocam ODEA ismini onlardan önce PHILIPS firması almış. Bildigimiz elektronik firması.
birsevda

kişi bu mesajı beğendi.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
cemerbasli Öncelikle başka firmaların durumuna bakmamalısınız.

İtiraz süresini beklemekten başka yapacak bir şeyiniz yok şu an maalesef.

Bu arada arkadaşlardan rica ediyorum, bir şey yapabileceklerini sanmıyorum gibi varsayımlar ile hareket etmeyelim ve yanıltıcı tavsiye niteliği taşıyacak yorumlar yapmayalım.

Marka tescil hukuki bir durumdur nihayetinde. Birileri de ciddi yatırımlar yapıyorlar markalarına. Dolayısı ile kendilerini savunmak için hukuki prosedürler neyi uygun görüyorsa onu kullanmak haklarıdır.

Markayı alan ilk sizler olsaydınız izin verirmiydiniz? şeklinde düşünerek empati yapmanızı tavsiye ederim.

Tabii ki tescile hak kazanın ve sektörünüzde rahatlıkla hizmet vererek güzel yerlere gelin. Bunu her zaman isterim. Ama bazı riskleri görmezden gelmek bize fayda getirmez.

İyi forumlar.
odeaweb

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 01.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 208
  • Beğeniler 113 / 33
  • Ticaret 11, (%100)
Yorum için teşekkür ederim. Hayırlısı olsun diyelim.
yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al