Fitness, kilo verme ve sporcu beslenmesi gibi alanlarda yetkin olduğum için uzun süredir markalaştıracak ilgi ve yatırımı göstereceğim bir site açma planım vardı. Sırf arama motoru odaklı hit değil de güncel içerikler paylaşılacağından sosyal medyayı da arkasına alacak olan bir marka hedefiydi. Kara kara isim düşünürken düşmüş domainler içinde geçtiğimiz günlerde hacim(.)net domainini gördüm ve 2 senelik kaydettim.
Hacim kelimesi; vücut geliştirme ve fitness'ta hacimlenmek, hacimleşmek, hacim dönemi gibi pek çok kelimeyi etrafına toplamış bir jargon ifadesi. Jenerik ve aynı zamanda bir anlamda keyword. Ancak markalaştırma konusundaki hedefimi düşününce böyle bir alan adıyla harekete geçmeyi anlamsız buldum. Daha ziyade arama motoru kullanıcılarını hedefler gibi durması bir tarafa, marka büyüsü taşımıyor. Tabi bu benim görüşüm. Ancak farklı görüşleri de merak etmiyor değilim. Bu alan adı, fitness ve vücut geliştirme-kilo verme gibi alanlarda yayın yaparken markalaşmaya müsait bir isim mi? İçinde hacim kelimesini bulundurması, hedefi kilo vermek olanlarda önyargı oluşturur mu?