yb79 adlı üyeden alıntı

Boşa kürek çekmeyelim işin detaylarını bilen birisi var mı diye bitirmişsiniz açtığınız konuyu.
Ben sonda söyleyeceğim şeyi en başta söylemek istiyorum ki boşa kürek çekersiniz.
Nedenleri;
Tanesini 10 kuruştan alacağınızı söylediğiniz görsel de size 10 kuruş kazandırır.3 kuruşa 5 köfte yok yani..10 kuruşluk yatırımla sitenize ekleyeceğiniz bir görselden para kazanmayı beklemek bence hiç mantıklı değil.
İş yapacak görselleri fotoğraf sanatçıları üretiyor ki fotoğraf çekmek için fotoğrafın çek butonuna basmak yeterli değil:)Nasıl ki her profesyonel fotoğrafçı yıllarını verse de başarılı olamadığı gibi bu işte tecrübesiz birilerinin bu sektörden ekmek yemeyi umması da mantıklı gelmiyor.
Microstock ajansları çok ciddi yatırımlarla sitelerini zaten on, yirmi yıl önce kurdular.Ve burada komisyon karşılığı içerik üreten insanların sayısı da oldukça fazla.Piyasada bu işte top 10 siteye baktığımızda bu sitelerin en kötüsünün bile günlük 10 bin yeni içerik girdiğini, en çok iş yapan shutterstock, istock gibi sitelerin ise çok daha fazla yeni içerik girdiğini düşünürsek sizin kuracağınız ekibin hiçbir anlam ifade etmediğini görebiliriz.Hergün en az yüzbinvektör, fotoğraf, müzik, video üreticisi bu siteler için üretim yapıyor.Ve ürettikleri görsel sayısını siz hesap edin.
Dediğiniz doğurudur fiyatlar çok pahalı ama bu içerikleri üretenlerin %80'ni ürettikleri içeriğin satışından sadece maksimum %30 pay alıyorlar, %10 bile alan büyük bir kitle var.Komisyonlar düşük ancak exlusive üye olduğunuzda %50 ye yaklaşan komisyon alabiliyorsunuz.Exclusice üyelik için ise üretimlerinizi sadece bir site için yapmalısınız.Bu da çoğu üreticinin sıcak bakmadığı bir üyelik biçimi.Çoğunluk üretici ürettiklerini birden fazla siteye yükler, ortalama 5-6 gibidir baş siteler, sonraki siteler ise başaltı ve yeni açılan sitelerdir.
Kısaca bu işe girmemenizi öneriyorum.

Çok olumsuz konuştuğumun farkındayım o yüzden mesajıma ekleme yapmak istedim.
Yapacağınız en güzel iş bildiğiniz bir sektörde iş yapmanız olmalıdır.Çünkü o sektörde başarılı olmak için o iş ehli, hatta en iyisi olmanız gerekir.Başarı ayrıntıda gizlidir.Yani küçük ayrıntılar yaptığınız işte sizi birinci sıraya taşır ve yüzlerce rakip sitenin önünde birinci sıraya yerleştirir.

hocam güzel demişsiniz de benim birinci olmak gibi bir hedefim yok, adsense'de birinci değilim mesela ama az da olsa kazanıyorum, size göre o zaman adsense'ye de girmemeliydim:)

Büyük düşünmek güzeldir ama gerçekçi de olmak gerekir, benim en büyük hedefim bu işten aylık 500-1000 $ kazanmak, on bin adet foto. ile bu gelir sağlanırsa eğer 2-3 bin tl maliyeti olur, bu işte yüklemenin yanı sıra açıklama ve anahtar kelime girme kısmı da var ki o da bizim bildiğimiz işler.