Örneğin, Uzun süredir iPhone kullanan biri Android'in hangi modeline geçerse geçsin ister Galaxy S3 ister S9 Plus, ister Mate 10 Pro. iOS'un sunduğu janjanlı smooth animasyonlar, geçişler ve akıcılıktan mahrum kaldığını farkedecektir. Bu şu demek değil; android kasıyor donuyor vs. demiyorum. Android'li amiral gemileri işlevlerini gayet hızlı, güçlü bir şekilde yerine getiriyor tabi ki ancak donanımlarının karşılığını hiçbir Android cihaz veremiyor. Çünkü yazılım ve donanım yeterince uyumlu çalışmıyor. yapılan en büyük hata; yazılıma değil donanıma güvenmekten kaynaklanıyor. İçinde 3GB RAM 1.8 GHZ islemci bulunan iPhone, içinde 8GB RAM 2 7ghz islemci olan Note 9'dan daha hızlıysa, içinde 2.800 mah batarya bulunan iPhone, 4.000 mah bataryaya sahip Note9'dan %40 daha fazla ekran süresi veriyorsa burada bir hata var demektir. Alacağınız hiçbir orta-üst segment Android telefon, size kasma donma problemleri yaşatmayacaktır ama iOS kadar verimli de çalışmayacaktır. Android hala iOS kadar donanım ve yazılım uyumu konusunda yetersiz. Bunun sebebi belki de; iOS'un kapalı kutu olması, Android 'in ise kullanıcının, yazılımın heryerine erişip kontrol edebilecek şekilde, tabiri caizse özgür işletim sistemi olarak tasarlanmasından kaynaklanıyordur.. Bu da ayrı bir tartışma konusu:) Fiyat konusuna değinecek olursam her bütçeye göre Android telefon bulabilirken, iPhone yalnızca birkaç modelden oluştuğu için belli bir fiyata satılıyor.
Fiyatının bu denli pahalı olması, markadan değil maalesef ki ekonomimizden kaynaklanıyor. Her yıl çikan yeni bir iphone, Amerika'da hep 1.000 dolar civarına satışa çıkarken , ülkemize gelen her yeni iPhone'un fiyatı, bir öncekine göre 2.000-3.000 TL pahalıya satışa çıkıyor bu da doların yükselmesinden kaynaklanıyor.(Android kullanıyorum)