Konu benim çok muzdarip olduğum bir konu olduğu için uzun yazacağım.

Öncelikle belirteyim wmaracı,***,Bionluk,Fiverr ve Freelancer.com üzerinde k iş hacmim Toplam 150 K Yı geçmiştir. Gelelim tecrübelerime
Maalesef iş hacmine göre bakınıyorum
iş hacmi küçükten büyüğe olacak şekilde
Wmaracı
Bionluk
Fiverr
Freelancer şeklinde ilerliyor.

Wmaracında sürekl işini yapmayanlar çıkıyor
***'da daha az
Bionlukta Çok az
Fiverrda ayda yılda bir denk gelir işini yapamayan
Freelancer ise zaten Şampiyonlar ligi (doğru freelancer seçiminde başarılı iseniz tabi)

Şimdi iş hacmine göre bende sözleşme isterim sözleşmenin içeriği ise ne olmalı
1 Kesin ve açık bir dil ile (karşı tarafın insiyatif almayacağı bir şekilde) yoruma mal vermeyecek bir şekilde anlatılmalı ve üzerinde mutabık olunmalı
2 Revize isteğini ve adetini (3-5 ya da sınırsız) olmak üzere mutlaka anlaşın yazıya dökün
3 Kesinlikle işin bir bitiş tarihini belirtin burada Freelancer size ben 3 haftada bitiririm derse siz Freealancera 2 hafta da siz verin ve karşılıklı 5 haftada mutabık olun (3 haftada bitireceğim diyen 5 haftada hayli hayli bitirmeli)
4 İş teslim tarihi aşıldığında sözleşmenizde ki rakam üzerinden aşılan her gün için "x" tutar düşülecektir Örneğin iş 10K ise ve 5 hafta ise; 5 haftanın üzerinden geçecek olan her güne -100 TL sayın ve bunda mutabık olun (Freelancer hala sizin verdiğiniz ek 2 haftaya rağmen zaten süreyi aşacaksa bu maddeye yanaşmaz) ama kendine güvenen Freelancer "zaten ben 3 dedim adam da 2 hafta ekledi ben bunu 5 haftada kesin bitiririm ne olacak" der ve bu maddeye karşı çıkmaz.
5 Sözleşmeyi Freealncer başka şehirde de olsa yüyüze ıslak imza ile karşılıklı imzalayın.

Unutmayın ki Freelancer serbest çalışan demek olduğu gibi,aslında zamanını satan kişi demektir ve yapacağı işte sizinle sözleşmeyi yüzyüze imzalama süresinde ve masrafından kaçınmaz

Bunlar aklıma ilk gelenler ama maalsef bu kaliteden çok çok uzaktayız.
ama Fivver ve Freelancer'da adam ne diyorsan onu yapıyor ve anlaştığınız sürede.