wmaraci reklam
lidertakipci

Site Hızı Sorunu

19 Mesajlar 2.029 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

erhan1907 erhan1907 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.10.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 16
  • Beğeniler 2 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba,

2 ay önce açtığımız ve henüz içerik eklemeye başlamadığımız sitemizde ilk girişte hız sorunu yaşıyoruz.

1-2 saat gibi belli aralıklarla direkt link veya google aramada siteye girmeye çalışırken siteye ilk giriş 10 saniye sürüyor. Siteye girdikten sonra diğer yazı/sayfalara girerken tabiri caizse fişek gibi giriyor. Ama 1-2 saat sonra tekrar girince siteye ilk giriş yine 10 saniye sürüyor.

Site 1 ay açık kaldıktan sonra bir anda böyle oldu. Bizde siteyi 4 kere tekrar kurduk. Hem biz hem hosting firması tarafından 2 şer defa kuruldu.Ücretli/ücretsiz temalarda denedim. Cache/virüs programlarındandır belki diyip onlarsızda denedim sorun yine düzelmedi. Google hız testinde masaüstü optimizasyonu ortalama %85. Hosting firmamda optimizasyondan veya kendilerinden kaynaklı bir durum olmadığını belirtti.

Kısacası siteye belli aralıklarla ilk kez girildiğinde 10 saniye sürüyor. Girdikten sonra hızlı bir şekilde kullanılıyor. 1-2 saat sonra yine aynısı oluyor. Sıfır bir sitede neden böyle bir şey oluyor anlamış değilim.

Böyle bir soruna ilk defa rastlıyorum internette de göremedim. O yüzden bir çözüm bulamadık. Ne ile alakalı olabilir konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Hosting ile alakalı bir problem olduğunu düşünmesem de son bir deneme olarak hosting değişikliği deneyeceğiz. Çözümü konusunda yardımcı olmak isteyenlere özel mesaj olarak site ismini mesaj atabilirim. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Güzel hosting WP Beşsite Limitsiz hosting paketini kullanıyorum.
Islemag teması şuan aktif.
Sitede şuan kullandığımız eklentiler;
a3 Lazy Load
Loginizer
TinyMCE Advanced
WP Süper Cache
WPS Hide Login
Yoast Seo

erhan1907
wmaraci
reklam

Kilicaslan Kilicaslan WM Aracı Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 19.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Ö** I**
  • Mesajlar 82
  • Beğeniler 44 / 13
  • Ticaret 1, (%100)
hosting tavsiye etmem vds kullan bence

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Çünkü browser cache özellikleri aktifse eğer siteniz girişten sonra hızlı açılıyor. Normal bir durum.

Fakat ilk başta yavaş açılması da önemli bir husus. Öncelikli tavsiyem, WP Super Cache eklentisini dikkatli bir şekilde kaldırıp, yerine Litespeed cache eklentisi kurmanız. Ve Litespeed cache eklentisinin ayarlarını gördüğünüz rehber sitelerden değil de kendiniz araştırarak neyin ne olduğunu öğrenerek yapmalısınız.

Son olarak Google Pagespeed 'i çok fazla baz almayın. Gtmetrix sitesini baz alırsanız daha iyi sonuçlar alırsınız.
yilmaz70 farego

kişi bu mesajı beğendi.

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Ek olarak hosting paketiniz ile yakından uzaktan bunun alakasının olduğunu düşünmüyorum. Siz sitenizi gerçekten bilinçli bir şekilde optimize etmedikten sonra VPS, VDS, Server vs. hiç fark etmeyecektir.

Eğer yeni bir siteyse zaten şu anki hosting paketiniz fazlasıyla yeterli.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 24.10.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 16
  • Beğeniler 2 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Site daha yeni olduğu için direkt olarak vds ı erken buluyorum. Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Cache eklentisi olmadan da site yine 10 saniye gibi bir sürede açılıyor ilk başta o şekilde de denedim siteyi. Ama siteyi tekrardan kurup dediğiniz eklentiyide iyice araştırıp denemeye çalışacağım.Teşekkür ederim.

Evet dediğiniz gibi site yeni oldugu için hosting ile alakalı sorun veya yetersizlik düşünmüyorum. Ama yeni kurulumu yapılmış bir sitenin cache eklentisi olmadan da 10 saniye gibi bir ilk giriste yavaş girmesini anlayamıyorum.

Gtmetrix sonuçları şu şekilde;
Performance Scores
PageSpeed Score
(96%)
YSlow Score
(83%)
Page Details
Fully Loaded Time
3.7s
Total Page Size
1.55MB
Requests
33

erhan1907

AtRaX AtRaX Kullanıcı
  • Üyelik 27.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum Adıyaman
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 167
  • Beğeniler 28 / 28
  • Ticaret 38, (%100)
Site adresi gönderirmisiniz ?

• Üyelik 24.10.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 16
  • Beğeniler 2 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Site adresini gönderdim. Teşekkürler.

erhan1907

lastpavel lastpavel WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek E-Ticaret
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad P** A**
  • Mesajlar 1146
  • Beğeniler 339 / 339
  • Ticaret 2, (%100)
bende adresi alabilirmiyim. Ayrıca daha önceki arkadaşın dediği gibi litespeed eklentisini dikkatlice kurun ve sitedeki resimleri ilede kendi sıkıştırma programı ilede sıkıştırın ve son olarakta lazyload ( litespeed içindeki değil) eklentisini (a3 Lazy Load) kurun.

• Üyelik 24.10.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 16
  • Beğeniler 2 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Adresi gönderdim. Site yeni olduğu icin test amaçlı açılan bir kaç yazı dışında yazı yok. Yazılar da test diye açıldı. Yani aktif önemli bir konu yok.

erhan1907

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Litespeed web server mevcut olan sunucularda wp super cache gibi eklentiler bazen yavaşlamaya sebep olabiliyor. Litespeed cache eklentisi dışında bir eklenti kullanmanıza gerek yok aslında bu sunucularda.

Diğer bir husus ise, akismet eklentisinin siteyi yavaşlattığına çok kez denk geldim bu yüzden hiç bir sitede kullanmıyorum mesela. Tabii ki faydası olduğu söylenecektir ancak nedense akismet kurulumu sonrasında spam daha çok yaşanıyor sanki.

Esas önemli olan konu ise daima resimlerdir. İlk girişte yavaşlığın sebeplerinden biri logo, diğeri ise favicon dur mesela. Sonra ana sayfada mevcut olan resimlerin geç yüklenmesinden kaynaklıdır. Daima resimleri optimize ederek yüklemeliyiz siteye.
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al