wmaraci reklam

Site Hızlandırma Teknikleri

19 Mesajlar 2.361 Okunma
wmaraci reklam

barisdayak barisdayak Barış Dayak Bronz Üye
  • Üyelik 22.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Web Tasarım ve Seo Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 131
  • Beğeniler 33 / 16
  • Ticaret 5, (%100)
yorum yapan herkese teşekkür ederim.

eksikler olsun yanlışlar olsun; yıkıcı bir dil yerine iyi niyetli yaklaşımlarla bildirilirse daha iyi paylaşımlar için elimden geleni yaparım.

Wordpress Web Tasarım ve Seo Uzmanı
wmaraci
reklam

PowerKing PowerKing Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2018
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Gamu™
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** T**
  • Mesajlar 273
  • Beğeniler 14 / 76
  • Ticaret 0, (%0)
Hızlandırma tekniği yazmıyor, sadece açıklama yazmışsın.

asinan asinan ... Kullanıcı
  • Üyelik 15.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Web
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 153
  • Beğeniler 14 / 51
  • Ticaret 0, (%0)

Kullanıcı deneyimi ile tasarım burada gösteriliyor. Üstüne fazla söz söylemeye gerek yok.

GTmetrix de, Google PSI kral uygulamalardır.

Gtmetrix kullanıcı deneyim ile ile ilgili ne söylüyor? Hiçbirşey. Çünkü görevi değil.
Google PSI ise kdyi önemsiyor ona göre puan veriyor.

Ergen gençler gibi şu çöp bu çöp diyip durmayın.

Yazıya gelecek olursak evet çok eksik bir yazı. Türkiye için konuşursak sitenizin hızlı olmasını istiyorsanız adam gibi bir hosting/server sahibi olacaksınız. Süreklilik bekleniyor ise bu böyle olmalı. Genelde wordpress kullanılıyor. Google chrome geliştirme consolunu açıp network sekmesinden TTFB (time to first byte) kaç ms bunu önce test edin. Chromeda cachelemeyi de pasif yapın tabi. Bu değer sizin serverınızın isteği değerlendirip verdiği cevap süresidir. Önce bunu 200ms altına indirmeye çalışın. Bunu indirmeden istediğiniz kadar css küçültün istediğiniz kadar geliştirme yapın kullanıcı deneyiminiz düşük olacaktır. Google bu alemin kralı ki herkes google da yükselmek istiyor kurallarına da uymanız gerekiyor.

Bir de bu gtmetrix gibi servisleri kullanırken site açılma hızları düşük oluyor. Bunun nedeni ise siteniz test edilirken teeeeee Londra üzerinden test edilmesi. Gtmetrix en yakın sanırım Londra idi. Örnek olarak https://www.webpagetest.org/ sitesi Test Location sekmesinden İstanbul seçip test edilebilir. Büyük ihtimal Türkiye lokasyonlu bir site https://www.webpagetest.org/ de İstanbul seçildiğinde gtmetrixe göre daha hızlı açılıyor görünecektir.

Konu başlığı site hızlandırma teknikleri. Ama herkes css,html,js,görsel konu ediyor. Gına geldi artık. Bizim millet okumayıp aynı şeyleri tekrar etmekten ne anlıyor anlamıyorum. Binlerce yazı var zaten aynı konuda. Doğal olarak yeni wmler ya bunları yapıyom puanım düşük diyip ona buna çöp diyor.
TechnicaL Mad barisdayak

kişi bu mesajı beğendi.

osidosi osidosi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek .
  • Konum Adana
  • Ad Soyad O** Y**
  • Mesajlar 942
  • Beğeniler 5 / 362
  • Ticaret 0, (%0)

ASametYildirim adlı üyeden alıntı

Merhaba hocam. Googlenin sunduğu hizmet sadece yaptığınız optimizasyonlara puan vermektedir.

Burada puan 100 olsa bile siteniz 10 dakika açılabilir veya puanını 5 olsa bile siteniz 1 saniye de açılabilir. Kısacası bu araç ile sitenizin hızını değil yaptığınız optimizasyonların puanını öğrenebilirsiniz.

tamam hocam ama saçma değil mi? sonuçta optimizasyom değeri sitenin açılış hızıyla alakalı bir durum değil mi? bu google tamamen saçmalık bence. üstte demiştim optimizasyonu 90 gösterip, kullanıcı deneyimini düşük verebiliyor. optimizasyonu düşük gösterip, kullancıı deneyimini yüksek verebiliyor. ve google eminim ki bu deneyimi sıralama sonuçlarında kullanıyor.

Edit: asinan çöp olan bir şeye çöp derim. hayırdır google satın mı aldı n'aptı sizi? ahah. ceo su bu kadar savunmaz.

wmaraci
wmaraci

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
First Byte Time 200 ms altına indirmek gibi bir mecburiyet yoktur.

John Mueller açıklaması:

AFAIK we currently don’t use TTFB for anything in search/ranking. It can be a good proxy for user-facing speed, but like other metrics, don't blindly focus on it.

Bir zahmet çevirisini yaparak okursunuz.

• Üyelik 15.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Web
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 153
  • Beğeniler 14 / 51
  • Ticaret 0, (%0)
osidosi terbiyesizliğin luzmu yok. Ne demek satın aldı filan. Seni de Bing mi satın aldı o zaman bu nasıl mantık?

Bana ispat göster neden çöp? Hangi argüman/araştırma ile bunu söylüyorsun? Yoksa sen de aklı yok fikri var tayfasıdan mısın? Eğer haklıysan kabul edelim. Burada benden çok daha bilgili insanlar var. Onlar da değerlendirsin. Senin engin bilgilerinden faydalanalım.
barisdayak

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 15.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Web
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 153
  • Beğeniler 14 / 51
  • Ticaret 0, (%0)
yilmaz70 arama sonuçlarına etkisi yok. Ancak site hızlandırma olayında ise kullanıcı deneyim geliştirilirken önemli bir etken. Yavaş açılan bir site ise arama sonuçlarında geri düşer. (Burada demiyorum ki sadece TTFB tek bir değerdir. Ama TR için dikkat edilmesi gerekiyor.)
barisdayak

kişi bu mesajı beğendi.

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Kendi deneyimlerime göre açıkça belirtmeliyim ki Google'ın optimizasyon önerileri ciddi düzeyde önemsiz ve yüzeysel olabilmektedir. Fakat aksine gerçek kullanıcı deneyimi adı altında sunduğu ziyaretçi deneyim raporları ise bir o kadar önemlidir.

Bunu onlarca-yüzlerce kez deneyimledim. Bir websitemde tüm dünyadan 300-450 ms açılış sürelerini elde etmeyi başardım. Farklı bir sitede ise yine tüm dünyadan paylaşımlı hosting kullanmama rağmen 1 saniyenin altında açılış hızlarına ulaştırdım CDN yardımıyla. Tabi bunun için haftalarca optimizasyon yaptım. Google tüm dünyadan ortalama 300 ms 'de açılan siteme 40/100 puan verdi şaka gibi. Sebebi ise çok basit. Sitemin kısmında bulunan iki satırlık kod yüzünden bu puanı verdi. Halbuki o kod sitemin hızlı açılması için en önemli etken. :)

Ne yazıkki optimizasyon hizmeti sağlayan pek çok kişilerin ve kurumların gerçek anlamda optimizasyonun nasıl yapıldığını bildiklerini düşünmüyorum. Kendi sitelerinde cache eklentileri sayesinde üç-beş puan artırmayı başarabilen birisi anında optimizasyon yapılır diye konu açıyor. :) Ve yine açıkça belirtmeliyim ki Google'ın gerçek kullanıcı raporları dışında, optimizasyonunuza verdiği puanları görmezden gelin. Hiç ama hiç önemi yok diyebilirim. yilmaz70 hocam da Google hakkında bu düşünceme katılacaktır diye düşünüyorum. :) Tabi Google gibi bir firmaya genel anlamda çöp demek saçmalık olur ama optimizasyon önerileri gerçekten çöp.
asinan yilmaz70 barisdayak

kişi bu mesajı beğendi.

barisdayak barisdayak Barış Dayak Bronz Üye
  • Üyelik 22.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Web Tasarım ve Seo Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 131
  • Beğeniler 33 / 16
  • Ticaret 5, (%100)

PowerKing adlı üyeden alıntı

Hızlandırma tekniği yazmıyor, sadece açıklama yazmışsın.

Yapılan yorumlardan yola çıkarak, yazıyı detaylandırıp buradan da güncelleyeceğim.

teşekkürler.

Wordpress Web Tasarım ve Seo Uzmanı
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al