wmaraci reklam
lidertakipci

CDN Firması Ülkemizden Erişime Engellendi!

23 Mesajlar 2.370 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Merhabalar,

Hepimizin bildiği üzere Paypal ülkemizde hizmetini sonlandırmış durumda. Bu durum ben ve diğer arkadaşların yurtdışına hizmet sağlamasını ve gelir elde etmesini engelliyor. Paypal'ın açık olması demek bir çok kişinin gelirlerini 3-5 kat artırması anlamına geliyor.

Yine bilindiği gibi, geçenlerde yanlışlıkla blogspot.com domaini bir geceliğine bile olsa ülkemizden engellenmişti, erişim imkanı yoktu. Sebebinin ise tamamen bir yanlışlık olduğu açıklandı. Yanlış hatırlamıyorsam Blogger altyapısını kullanan sitelere 12 saat civarında erişim sağlanamamıştı.

Az önce ise gördüğüm karşısında şok oldum. BunnyCDN firmasının CDN domaini de engellenmiş. BunnyCDN uluslarası çalışan bir servis olsa bile, orta derecede bir tanınmışlığı var. b-cdn.net uzantılı domainleri engellenmiş durumda.

Uygun fiyat verdikleri ve destek hizmetleri kaliteli olduğu için ben ve bazı müşterilerim kullanmaktayız. Bir CDN domaini gerçekten ne için engellenebilir anlam veremiyorum.

Twitter'dan yazdıklarına göre niçin engellendiklerini firma yetkilileri de bilmiyor!

wmaraci
reklam

CivanDemir CivanDemir Merhaba Dünya Kullanıcı
  • Üyelik 30.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Teknisyen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad C** D**
  • Mesajlar 1500
  • Beğeniler 330 / 389
  • Ticaret 14, (%100)
Çocuk oyuncağı haline getiriyorlar ya bu tip şeyleri.. Yazıklar olsun bu anlayışa
kaanst sworks

kişi bu mesajı beğendi.

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
Tahminimce phishing gibi bir sebepten engellenmiştir. Hiç önemsemedim durumu niyeyse :S

• Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Mrtcn Çok popüler bir firma değil zaten ama ya yarın birgün Cloudflare ya da türevleri engellenirse?

Hoşlarına gitmeyen bir sitede Adsense reklamları var diye kalkıp Adsense'in erişimini kesecek bir hava seziyorum artık. Çünkü yanlıklışla(!) Blogger'ın engellenmesi hiçbir şeye şaşırmayacak seviyeye getirdi.
ASametYildirim

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)

sworks adlı üyeden alıntı

Mrtcn Çok popüler bir firma değil zaten ama ya yarın birgün Cloudflare ya da türevleri engellenirse?

Hoşlarına gitmeyen bir sitede Adsense reklamları var diye kalkıp Adsense'in erişimini kesecek bir hava seziyorum artık. Çünkü yanlıklışla(!) Blogger'ın engellenmesi hiçbir şeye şaşırmayacak seviyeye getirdi.

CloudFlareyi engelledikleri an RIPE kardeşimiz kızar, o işler o kadar kolay değil malesef DNS trafiğinin %63 kadarı onların üzerinde olmaz o iş

Kapı gibi mahkeme kararı var.(aslında SIEM log analizi) Kim engelleti onu konuşmak lazım.

UNKEF

kişi bu mesajı beğendi.

UNKEF UNKEF WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek ARGE
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 2423
  • Beğeniler 995 / 744
  • Ticaret 17, (%100)
İçerde dayı diyor ki " şu butona basınca nooolıyor acaba" diye merak etip tıklıyolar mı sağa sola anlamıyorum valla. Başka bir şey gelemiyor aklıma çünkü...
ASametYildirim

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
Sanıyorum ki CDN üzerinde adult içerik barındıran kardaşlerimiz b-cdn'in engellenmesine sebep olmuşlar.

• Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)

Mrtcn adlı üyeden alıntı

CloudFlareyi engelledikleri an RIPE kardeşimiz kızar, o işler o kadar kolay değil malesef DNS trafiğinin %63 karadı onların üzerinde olmaz o iş

Kapı gibi mahkeme kararı var.(aslında SIEM log analizi) Kim engelleti onu konuşmak lazım.

Youtube, Wikipedia engellendi bu ülkede. Evet belki art niyetli propogandalar yapıldı fakat bunlar sadece bize yapılmıyor. Dünya'nın her yerinde, her ülkesinde bu tarz şeyler yaşanıyor.

Dinleyen yok yani. Twitter, Facebook, Youtube, Wikipedia veya Blogger fark etmiyor. Leblebi gibi engelliyorlar. :)
Mrtcn

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)

sworks adlı üyeden alıntı

Youtube, Wikipedia engellendi bu ülkede. Evet belki art niyetli propogandalar yapıldı fakat bunlar sadece bize yapılmıyor. Dünya'nın her yerinde, her ülkesinde bu tarz şeyler yaşanıyor.

Dinleyen yok yani. Twitter, Facebook, Youtube, Wikipedia veya Blogger fark etmiyor. Leblebi gibi engelliyorlar. :)

Hocam sana şöyle açıklayayım bunun önüne kimse şu zamandan sonra geçemez, ESB + BTK + USOM aracılığı ile günde 5-7k arasında domain ve 2-3k kadarda ip adresine erişim engeli uygulanıyor. Gene aynı şekilde günlük 4k kadarda domain ve 1k kadarda ip listedne çıkartılıyor.

Eğer dediğim gibi adultdan erişim engelini bastılarsa ki öyle duruyor. O domainin açılma ihtimali yok. Umarım yanlışlık olsun ama öyle gözükmedi bilemedim, Kullananlar soğuk su içecekler gibi
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Mrtcn Sayının bu kadar çok olduğunu bilmiyordum. En sonunda internet diye sadece e-devlet'e erişebileceğiz :)

Birkaç dakika Google ile ilgili engel var mı diye arama yaparak bulduğum geçmiş konular. Tabi hepsi doğru mu tartışılır fakat birçoğunu ben de bilmiyordum:

Google Drive'a Erişim Engellendi!
Özellikle aşağıdaki habere çok güldüm. Google'a dört saatlik süre verilmiş yoksa engellenecekmiş. :D Haber içeriğindeki son paragraf her şeyi açıklıyor:
Google'a Erişim Yasağı Geliyor!
Google Adwords Mahkeme Kararıyla Engellendi!
Google Groups Engellendi!
Google Plus'a Erişim Engeli!
Google DNS Engellendi

Hatta geçenlerde Cloudflare'ın ios DNS (1.1.1.1) uygulaması için tester olarak başvurmuştum. Uygulamalarını indirdim fakat DNS ayarlarını yapmama rağmen hiçbir değişiklik görememiştim. Meğer onu da engelledikleri için görememişiz :)
Cloudflare DNS Türkiye Engeli

Youtube, Periscope, Facebook, Twitter, Wikipedia ve bilmediğim niceleri...

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al