ajax form ile sayfa yenilenmeden üye kaydı örneği
sayfayı yenilemeden üye bilgilerini kontrol etmek için bir çok yol var ben basitlerinden birini örnek olarak paylaşacağım. ajax from standart en çok kullanılan yöntem , sonra formdata ile bir dizi oluşturarak , sonra form serialize ile form nesnesi ile gönderim, ve en son biraz daha karmaşık olan resim yada dosya upload ile sayfa yenilenmeden gönderim işlemlerina ait paylaşımda bulunacağım...

ilki form girişi olsun ... siz her hangi bir doğrulama kontrolünü kullanabilirsiniz...

bir form oluşturalım , form olmasıda gerekmez bir divde oluşturabilrisiniz burda nesneler çok ta önemli değil ama kullanıcı açısından anlaşılır olması gerekir ...

iki alan olsun
kullanıcı adı ve şifre

sonra farklı bir dosyada bunları kontrol edip geri bilgi döndüreceğimiz bir alan olsun ...
buda donenveri adlı bir p clası olsun boostrap ekleyin işlemlerde ve jquery ekleyin ki yapacağımız işşlemler kolay olsun ..

yada basit olsun siz sonra düzeltirsiniz şekli....
https://code.jquery.com/ jquery kodunu aldım yapıştırdım head tagları arsına ... şimdi başlayalım ...

iki sayfa olacak birincisi verilerin görüntüleneceği der.html ikincisi ise ders_islem.php

ders.html içeriği
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

duzceinterner.com
<script></script>

<script>
function kontrolet(){
$("#donenveri").html('

Veriler Yükleniyor...

');
// bu kısım çok önmli değil ya yaptık öyle
var ad=$("#ad").val();
var sifre=$("#sifre").val();
$.ajax({
type: "POST",
url: "ders_islem.php",
data:{ad:ad,sifre:sifre},
success: function(response) {
$("#donenveri").html(response); // sonucu döne veri alanına ekledik ...
},
});
}
</script>

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ders_islem php ile ilgili nokta şu url yazan kısımda bu formdan gelen veririnin nereye gideceği belirtilmiş. şimdi verilerin geldiği bu sayfada işlem yapıcaz normal php mantığı farklı bir şey yok sadece echo ile yazdırdığınız şeyler dönen verideki response değeridir bunu unutmayın.
birde gelen formda ki method post olduğundan herhangi bir formdan gelen değer gibi işlem yapacağız...

akşam onlarıda yazarım....

ders_islem.php
----------------------------------------------------------------------
$gelen_ad=$_POST["ad"];
$gelen_sifre=$_POST["sifre"];

//verileri aldık şimdi hangi işlemde kullanacaksak onu yaparız ister veritabanından kontrol ettirin isterseniz başka aklınıza ne gelyrosa onu yapalım ben kolay olsun diye sabitten işlem yapıcam

//önceden tanımladığım veriler
$verdiğim_sifre="123456";
$verdigim_kullaniciadi="deneme";

if($gelen_ad==$verdigim_kullaniciadi and $gelen_sifre=$verdiğim_sifre ){
echo "bigiler doğru , giriş başarılı ister burdan bir yönlendirme komutu koyun sayfa yönlensin ister ana sayfaki alan bir kod yazın yada sadece öyl ekalsın ";
}else{

echo "HATA Kullanıcı Bilgileri yanlış...";
}
?>

Düzce Web Tasarım