First Byte Time süresini direkt sunucuya bağlamak maalesef yanlış olur.

Etkileyen bir çok etken varken direkt hosting firmasını zan altında bırakmamalıyız.

Bakın, burada niyetim hosting firmasını savunmak veya kötülemek değildir.
Her zaman sunucuya hata bulmadan önce kendimize bakmalıyız demek istiyorum kısacası.

Webpagetest üzerinde analiz edin sitelerinizi. Details bölümünde neyin ne kadar sürede yüklendiği gayet açık şekilde belirlidir. Bu şekilde First Byte etkileyen durumun ne olduğunu görebilirsiniz.

Ve bir şey daha etkilemek isterim, First Byte Time süresinin her zaman iyi olmasını sağlayamazsınız. Mutlaka o an bir eklentiden kaynaklı gecikmede yaşanabilir. Özellikle temadan kaynaklıdır bu problem, göz önüne almakta fayda var derim.

En basit örneği ise temada mevcut olan logo ve favicon dur. Bir çok arkadaşımız 2500x500 gibi ebatlarda logo kullanabiliyor. Çok denk geliyoruz.

Cache eklentileri de etkiler. Yapılan ayarların doğru olduğuna emin olmalısınız. Maalesef bazı konularda aynı anda sitede 2 veya 3 cache eklentisinin kurulu olduğuna bile denk geldim. Daima tek cache eklentisi kullanılmalıdır.

Bir not eklemek isterim bu arada; maalesef Türk ******* alt yapısı son derece yetersiz ve sürekli hosting firmalarına saldırı durumları yaşanıyor.

Herkese iyi forumlar, kolay gelsin.