Arkadaşlar Türk *******'un ya da diğer firmaların Wifi Noktaları ile karıştırmışlar sorunuzu, onların bahsettiği yer sağlayıcı kullanıcı ve şifresiyle insanlara giriş yaptırıp, kendi Wifi noktası haklarından kullandırmak yani kendi abonelikleri üzerinden bağlantı sağlatmak.

Sizin sorunuzu ben anladım. Üniversite, iş yerleri ve kurumlarda ağın takibi için yapılan bir yöntem. 802.1X Protokolü olarak geçer AAA (Authentication, Authorization, Accounting)

Authentication (Yetkilendirme) Kullanıcı ya da kullanıcılara sisteme, programa veya ağa erişim hakkının verilmesidir.

Authorization (Kimlik Doğrulama) Sunucu, anahtar veya yönlendirici kullanımlarında cihaz ya da kullanıcının kimliğinin onaylanmasıdır.

Accounting (Hesap Yönetimi) : Herhangi bir kullanıcının ne yaptığı, kullanıcı hareketleri kullanıcı veri bağlantıları ve kullanıcı sistem kayıtlarının izlenebilmesi amacıyla yapılan işlemdir.

Konu ile ilgili detayları 802.1x kurulumu diyerek aratabilirsiniz. Benim yaptığım bir aramada ilk karşıma çıkan sonuç;

NPS 802.1x Kurulumu