freelance iş ilanları

Adsense Kazancından KDV Alınamaz !! İşte Gerekçemiz

29 Mesajlar 4.858 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

NeoEkonomi NeoEkonomi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek ekonomist
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 1111
  • Beğeniler 109 / 251
  • Ticaret 23, (%96)
Yazı biraz eksik olmuş.

1-gündemde olan Adsense değil AdWords harcamalardır.
2-Gelirden değil harcamadan KDV alınır. Yani bir geliriniz için KDV ye tabi tutulamazsınız. Yani başlık yanlış.
3-Ülkemizde her türlü gelir (istisnalar hariç) Gelir vergisine tabidir.
4-şimdilik kurumlar vergisi tartışması vardır. Onların beyan etmesiyle taahakkuk edecektir.
webtasarim70

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

KralFx KralFx WM Aracı E-Mail Onaysız
  • Üyelik 02.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek tasarımcı
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 2408
  • Beğeniler 815 / 525
  • Ticaret 105, (%100)
google bitcoin ile ödeme alma seçeneği çıkarsa keike

ahturkoz ahturkoz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Girişimci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 299
  • Beğeniler 111 / 60
  • Ticaret 1, (%100)
Yabancı firmalardan vergi alınmaz gibi vesveselere inanmayın. Amerika Menşeili firmalara +KDV li fatura kesip ücretimizi rahat rahat alıyoruz.

KDV nin muaf olduğu bir kaç sektör ve serbest bölge dışında KDV öderler. Bunların dışında KDV dahi vermesen kazanmış olduğun paranın %22 sini 3 ayda bir vergi olarak ödemek zorundasın.

İnternet reklamcılığı farklı olabilir bu konuda birşey demicem ama birinin kalkıp yok o benden vergi alamaz yok bu şunu yapamaz demesi kadar saçma birşey olamaz bu ülkede.

Eğer sizden vergi alınacaksa , yada incelemeye girdiğinizde cezayı yapıştırırlar, öde bunu sonra itiraz edersin derler :) Devletin sistemi bu şekilde çalışır. Sende ödersin yada ödemessin daha sonra devlet senden o parayı faizi ile alır.

Yani Türkiye devleti sizden vergi almak isterse vergi alır. Sizin kapına kimse gelip size ceza kesicem diyip ona söyleyeceğiniz 3-5 kelime ile ikna edemessiniz.

Bu bir sürü vergi dilimleri bulunmaktadır. KDV diye tek bir vergi türü yoktur. Bu konuyu okuyunca aklıma Binali Yıldırımın konuşması geldi :)

İnternetin bu durumu gerçekten çok kötü bir dünya gereksiz ve kirli bilgi var hangisinin gerçek hangisinin doğru olduğunu çözmek çok zor. Kaynak gösterimi 0.

lidernet lidernet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Software
  • Konum Romanya
  • Ad Soyad K** K**
  • Mesajlar 6
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
İster vericez denilsin ister verilmeyecek denilsin. Pazartesi günü Vergi denetim müdürünün tebliği üzerine bir toplantı gerçekleştirdik. Bunun üzerine 65 Bin TL vergi çıktı. Faturanızı kesip kdv'nizi gelir veriginizi ödemediğiniz sürece bu işlem her tc vatandaşının başına gelecektir.

wmaraci
wmaraci

KingEray KingEray Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 31.12.2018
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 257
  • Beğeniler 56 / 87
  • Ticaret 1, (%100)
yazının sahibi adsense'den para bile kazanmıyodur :) boş atıp tutuyor işte boş içerik..

KaanApaydin KaanApaydin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad K** A**
  • Mesajlar 206
  • Beğeniler 17 / 27
  • Ticaret 0, (%0)

KingEray adlı üyeden alıntı

yazının sahibi adsense'den para bile kazanmıyodur :) boş atıp tutuyor işte boş içerik..

Sen bu boş mesajlarınla ancak prim kas. Wmaracı'da yaşın 20 gösteriyor ama reelde 10 larda sanırım :mad: düzgün konuş.
Doğru yada yanlış. bişey paylaştık - yanlışsa eğer, doğrusunu söyle milletde bilgilensin, boş yorum yapıp kirletme konuyu. KingEray

https://www.gamepaylasim.com/ » Düşünceler profesyonel olmadıkça emekler amatör kalır.

omerbulut omerbulut WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Adana
  • Ad Soyad Ö** B**
  • Mesajlar 19
  • Beğeniler 2 / 6
  • Ticaret 1, (%100)
Acaba hocam adsense kız kardeşimin üstüne aylık 100- ila 200 ₺ arası bi kazanç sağlıyorum bu vergi olayını ben nasıl hallederim. Acaba vergi dairesi nimi aramam lazım

Muhammed Muhammed Nev-i Şahsına Münhasır Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Acil Tıp Teknikeri
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 1713
  • Beğeniler 630 / 629
  • Ticaret 38, (%97)
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız ve bir gelir elde ediyorsanız gelir vergisi ödemek zorundasınız.
Devlet hesabınıza yatan paraları bir gün gelip bunlar ne? Nereden geldi? diye sorma hakkına sahiptir. Forumda kazandığınız paralarda buna dahil. Ama muhasabeci arkadaşlarımdan öğrendiğim kadarıyla bu para çok fazla olmadığı sürece sıkıntı olmayacağını söyledi.

Özellikli düzenli her ay yatan bir para varsa ve bu para kira vs. değilse maliyeye takılabilirsiniz.

vergiseldestek vergiseldestek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Mali Müşavir
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 109
  • Beğeniler 6 / 54
  • Ticaret 0, (%0)

Sarp35 adlı üyeden alıntı

Birinin verin, birinin vermeyin demesiyle 10 yıldır durmadan yardırdığım projelerim için devletin bana hiç bir katkısı yokken ve ülkeye dövizi ben sokarken bir de gelirlerimi paylaşmak istemiyorum. Bence kimsede burada konuşulanlara göre gidip şirket felan kurmasın. Bu şirket kuranlar webtasarım+yazılım+adsense kazançlarından dolayı sirket kuruyor yani devletini çok sevdiği vergi verdiği için değil. Sadece adsense için vergi belirsizliği varken şirket kurmak tamamen saçmalıktır. Önce net bir şekilde bir açıklama yapılsın yetkili kişilerce.

admin adlı üyeden alıntı

Bu eskidendi. Yeni düzenlemeye göre eğer kazancı sağlayan kişi Türkiye de yaşıyorsa ve işini Türkiye den yapıyorsa KDV vermek zorundadır.

Aramızda muhasebeci varsa teyit etsin lütfen. İnsanları yanlış bilgilendirmeyelim.

admin adlı üyeden alıntı

Az veya fazla farketmez. Düzenli bir gelir elde ediyorsan vergisini vermekle yükümlüsün.

Adsense gelirine ise KDV dahil bir fatura kesmen gerekiyor.

Birinci mesajdan alinti yapamadim ama yazida bir tane bile kanuni dayanak yok. Bu şekilde bir savunma oldukça acemice olur. Ülkeye doviz sokuyorum diyen arkadaşları da anlamıyorum Türkiye den adwords ile reklam vermis isletmenin parasının bir kısmını geri yurda aliyoruz hepsi bu... Yabancı yayınlar için KDV beyan etmenize gerek yok. Kiminle çalıştığınız çok mühim degil. Diyelim ki yabanci bir yazilim firmasi Türkiye de bir apartman duvarina reklam verdi veya sokaktaki panolara... Hizmetten nerede faydalanıliyor ? Yabancı firma olmasi KDV ye engel değildir.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al