wmaraci reklam
lidertakipci

Mssql

4 Mesajlar 1.208 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

independence independence WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 51 / E
  • Meslek Bilgisayar Programciligi
  • Mesajlar 72
  • Beğeniler 2 / 5
  • Ticaret 17, (%100)
Konuya baktim, herkes mysql ile alakali yazmis. Forumun cok yuksek orani php ile alakali anlasilan, en azindan bir bilgi de mssql ile alakali olsun istedim.

Mssql dedigimiz Microsoft Sql Server acilimli veritabani windows isletim sistemli makinelerde calisan ve daha ziyade asp turu yazilim dillerinde kullanilan bir veritabanidir. Sahsi kanaatim Mysql e nazaran cok daha kullanisli ve cok daha hizlidir, yeterki indexleri dogru yaratilsin.

Ote yandan tipki Mysql'de oldugu gibi Mssql'in de bedava kullanim hakli olani mevcuttur.

http://www.bilgisozluk.com/sozluk.asp?b=sql+server+2005+express+edition

Mssql server 2005 express edition size 4gb boyutunda ucretsiz veritabani alani saglamaktadir ancak bir kotu yani vardir. Uzak sunucunuzda bu surum varsa ve kendi makinenizde de bu surumu kullaniyorsaniz, uzak sunucunuza sql server management studio ile baglandiginizda backup sekmesinde export / import secenegini goremeyeceksiniz. Eger backup'inizi kendi makinenizde bir access veritabanina yukluyorsaniz bu surum isinizi ne yazik ki gormeyecek.

Ancak;

Eger uzak makinenizde express edition varsa ama kendi makinenizde express'in full surumunu kullaniyorsaniz, bu durumda sql server management studio ile uzak makinenize baglandiginizda export / import secenegini gorebilirsiniz. Bu sayede kendi makinenizde verilerinizi access veritabanina yukleyebilirsiniz.

Peki express edition'da hic mi backup alamazsiniz?

Cok rahatlikla alabilirsiniz. ".bak" uzantili backuplarinizi almak 1 dakika surmeyecektir(tabi bu veritabaninizin boyutu ile dogru orantilidir).

wmaraci
reklam

Extreme Extreme WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 45 / E
  • Meslek Bilişim Sektörü
  • Mesajlar 233
  • Beğeniler 9 / 17
  • Ticaret 5, (%100)
Asp kullanıyorum,
veri tabanı olarak önce access kullandım ama yetmedi, 50$ para verip MSSql denedim fakat o kadar yavaş çalıştıki anlatamam.
En sonunda MySQL e geçtim çok memnunum herkese de tavsiye ediyorum paranızı boşa microsofta kaptırmayın mysql varken.

cokbaska cokbaska WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 /
  • Meslek Serbest Meslek
  • Mesajlar 712
  • Beğeniler 22 / 115
  • Ticaret 9, (%100)
Daha değişik database türleri de var.Mesela Oracle , PostgreSql , Firebird ve bu databaseler Türkiye'de pek bilinmiyor.PostgreSql diğer databaselere göre oldukça hızlı.Ancak biz hala mysql ile uğraşıyoruz :) Bilinmeyenleri öğrenmemiz lazım.
Ek olarak : database ile sayfa dili birbirinden bağımsızdır , bir asp site mysql kullanabilir yada bir php site database olarak sql server kullanabilir.

YazilimMimari YazilimMimari Eski adi: Turgay Can Kullanıcı
  • Üyelik 25.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Engineering Director
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** C**
  • Mesajlar 771
  • Beğeniler 2 / 260
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam Oracle sunucunun çekirdek miktarına göre para ister uzak durmak gerekir.

Bedava versiyon Express Edition onunda özellikleri;

Concurrent (Eş zamanlı session yani anlık kullanıcı sayısı ) 10 yada 8 ile sınırlandırılmıştır.
600MB Veri kayıt alanı vermektedir.

Bunun yanısıra Express Edition SQL Server;
Eş zamanlı bağlantı sayısı 8
Kayıt alanı 10 GB

Gelelim PostgreSQL benim sunucumda kullandığım ve kullanmaktan mükemmel keyif aldığım veritabanı servisi;

Data Tipi olarak en çok data tipi bulunan veritabanıdır. En güzel örneği, Array hatta multiple Array data tiplerinin bulunması buradan detaylı bakabilirsiniz. Sonra geometrik şekiller, text arama tipi gibi :) Görünce bu neymiş dersiniz benim gibi. Zenginlik tavan yapmış..

PostgreSQL Data Types

Benim kullandıgım versiyonu PostgreSQL 9.0 bu versiyonunda Concurrent bağlantı sayısı 100 olarak default geliyor fakat siz bunu sunucunuzun teknik özelliklerini baz alarak değiştirebilirsiniz. Mesela benim sunucum cift cekirdekli ve 3 GB ram var anlık 300 bağlantıya kadar izin verdim.

Kayıt alanı harddiskniz ne kadarsa o kadardır. Şimdilik bir sınır yok ;)

MySQL'in güzel özelliği hem sınırsız kayıt hemde bunun yanında yapacağınız işe göre database engine(veritabanı motoru) seçimini size sunmasıdır.

Mesela MyIsam ve InnoDb default gelen veritabanı motorlarından ikidir genelliklede tercih edilen ikisidir. Bu veritabanı sevrisleri arasında elbet fark vardır.

Mesela myIsam veritabanı motoru yayında olan websiteleri için biçilmiş kaftandır çünkü çoklu kullanıcının olduğu ortamda Select sorgulara çok hızlı yanıt verir InnoDb'ye göre fakat InnoDB'de herhangi bir aramada yada bir kullanıcının en son yaptığı işleme dönmekte InnoDb anahtar sırlamasına göre indexleme yaptığı için çok daha hızlıdır.

Yani MySQL size ne tür bir proje yapacaksınız sizin için neler kritik işlem olacak olmazsa olmazlarına göre araştırıp uygun motor seçme imkanını sağlıyor ;)

Paranız varsa ve kurumsal bir iş yapacaksanız. ORACLE'ı gozunuz kapalı seçin, eş zamanlı upate,delete,select sorgusu yaparken birde yanına select sorgusu yapabilmeniz gibi olanaklar sağlıyor.

https://www.linkedin.com/in/turgaycan/
Kaliteli kod yazılır.. (Günlük/Saatlik ücreti ile)
wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al