SiyahTurk adlı üyeden alıntı

Patlıcanın kilosu 16TL Olmuş ülkede 20TL ye ne yapılabilirki ����

Patlıcanın zamanı temmuz ağustos eylül ekim'dir bu aylarda patlıcan yetişmemektedir. Yetişmesi için ayrı bakım yapılması seralarda yetişmesi gerekir bu tabi yanında bazı külfetler getirmektedir. Buna mütevellit fiyatların yüksek olması doğaldır. Bu mevsimde uzmanlar zaten mevsimi olmayan sebzelerin tüketilmesini önermiyor. Sebep yetiştirilmesinde yüksek miktarda gübre kullanılmasıdır. 16 tl ye kendini gübrelemek isteyen varsa buyursun patlıcan yesin bak zamanı olan meyvelere bak mandalina geçen hafta İzmir'de 50 kuruştu portakal 75 kuruştu bunlardan tüketin.

Ocak Ayı Yetişen meyve ve sebzeler.

Sebze = Kereviz, lahana, brüksel lahanası, brokoli, havuç, pırasa, ıspanak, pazı, kara turp, kırmızı turp,taze yeşil kabak

Meyve = Elma,nar, portakal, armut, ayva, greyfurt

mevismlerin normalin üzerinde seyretmesi kış meyve ve sebzelerde tahribata neden olduğundan dolayı fiyatlarda bazı dönemler oynama yapılmakta yalnız öyle sanıldığı gibi değil.

İstanbulda fiyatlar yüksek bence sebebi herserin beton olması bilmem nerde yetişen patlıcan meyve sebze ayağına kadar geliyor bunu kim getiriyor neyle getiriyor bedavayamı geliyor bunları sorguladınızmı acaba (kardeşim sana değil bu yazdığım sorgulamayan herkeze) tarlada çiftçi uğraşacak eziyet çekecek kamyoncu uykusuz ailesinden uzak kalacak senin Biz şehir beyfendilerinin ayağına getirecek pazarcı kardeşim yağmur demeyecek çamur demeyecek malı tedarik edecek sabah pazar tezgahını açacak biz beyefendilerin sıcacık oturduğumuz evlerimizden kalkıp 1 kilo meyve sebze alalım diye soğuk kar kış demeyecek bekleyecek sonra patlıcan 16 tl diye ağlayacaz. :) Bu arada pazarcı değilim.....

pazar günü bizim burada pazar kuruluyor 13 14 yaşlarında bir kardeşim pazar tezgahında duruyordu yağmur vardı ve hava soğuktu ayağına poşet geçirmiş ayakkabısını öyle giymiş ayakları ıslanmasın diye etkilenmişim baya demek buka dar dolduğuma göre ki siyah Türk kardeşim sayesinde boşaldım içimi döktüm.

Diğer ayları merak ederseniz kaynak link...

https://sagliklimutfak.net/2013/10/hangi-mevsim-hangi-sebze-ve-meyve-yenmeli-2.html

siteyle alakam yok okuyun diye gönderiyorum.