wmaraci reklam

Site üzerinden satış yapmak yasal mı?

20 Mesajlar 5.737 Okunma
smmexpress

onurgner onurgner WM Aracı Kat. Mod.
  • Üyelik 05.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Makale Editörü
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** G**
  • Mesajlar 379
  • Beğeniler 86 / 87
  • Ticaret 7, (%100)
Bir ufak esnaf olarak bildiklerimi anlatayım. Her kazanç sağladığımızda devlet bunun vergisini ister. Bunu sağlamanın en uygun yolu da sattığınız ürünün faturasını kesmektir. Ay sonu bu faturaları muhasebeciniz toplar ve ödemeniz gereken vergiyi size söyler. Lakin gider faturaları da gerekiyor.

Örnek; Toptancıdan 10 TL'ye ürün aldın. Bunun faturasını alıyorsun. Sonra o ürünü 20 TL'ye sattın ve satış faturası kesiyorsun. Senin kâr oranın 10 TL değil mi? İki faturayı da muhasebeciye veriyorsun ve oda kârın üzerinden ödemen gereken vergiyi hesaplıyor. Yani sattığın rakam üzerinden değil, ettiğin kâr üzerinden vergi veriyorsun.

Fatura kesmek için de vergi levhası gerekiyor. Ücret olarak ise tek seferlik 1500-2000 TL'yi gözden çıkarmalısınız. (homeoffice için) Sonrasında da aylık hem vergiler hem de muhasebeci ücretiniz oluyor. Mesela ben muhasebeme 200 TL ödüyorum her ay.

Dükkanı açmak 50 bin TL'ye patlamıştı bana. Vergi levhası, yazarkasa, muhasebe falan derken de 5 bin TL'ye yakın para harcadım. Ama siz homeoffice yapacağınız ve e-fatura olacağı için dediğim gibi tek seferde 2000 TL yeter de artar.

Ama bana sorarsanız da aylık 150-200 TL satış yapacaksanız ilk birkaç ay fatura kesmeseniz de olur. Baktınız işler büyüyor ondan sonra vergi mükellefi olursunuz.

Shopier'e gelirsek. Belli ufak kesintiler karşısında API sayesinde kredi kartıyla ödeme alabilirsiniz. Bu da sizi bankalardan epos almaktan kurtarır. Hem de müşterileriniz 12 aya taksit de yaptırabiliyorlar. Yani sizden 100 TL'ye bardak alırlarsa bunu 12 ay taksitle alabiliyorlar ama siz Shopier'in ufak kesintisinden sonra paranızı nakit olarak alırsınız.

Shopier kesinti oranlarına buradan ulaşabilirsiniz.

wmaraci
reklam

onurgner onurgner WM Aracı Kat. Mod.
  • Üyelik 05.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Makale Editörü
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** G**
  • Mesajlar 379
  • Beğeniler 86 / 87
  • Ticaret 7, (%100)
Bu arada söylemeyi unuttum. Vergi kimin üzerine ise Bağkur girişi yapılmak zorunda. Bu da aylık 660 TL ek ödeme demek. Bağkur olmadan maalesef vergi levhası alamıyorsunuz. Nasıl ki çalışanlar SSK'lı olabiliyor işveren/sahipleri de Bağkur'lu oluyor. Ondan dolayı da başlangıç aşaması için vergi mükellefi olmanızı önermem.

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
Öncelikle bir ticari oluşum içerisine girecekseniz. Bir Muhasebeci bulmalısınız. Bulunduğunuz ilde Ticaret Odasına ya da Esnaf Sanatkarlar Odasına kayıt olmalısınız. Akabinde muhasebe size tüm süreç hakkında bilgi verecektir. Alım Satımlarda karşınıza çıkacak prosedürler, Damga vergileri, KDV Stopajları, Gelir vergileri, Personel Bildirimleri vs vs...

GGRIP GGRIP WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 590
  • Beğeniler 7 / 47
  • Ticaret 25, (%100)
Shopierden satış yapmak beni kurtarmaz yani, illaki resmi olarak girişim yapmam lazım. Sağolun.
enerjiveguc

kişi bu mesajı beğendi.

https://www.yazilimaktif.com/
wmaraci
wmaraci

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)

GGRIP adlı üyeden alıntı

Detaylı bilgi almak istesem hangi kuruma gitmeliyim?

Shopier ile kolayca ödeme alabilirsiniz. Shopier sayesinde web siteniz üzerinden satış yapabilirsiniz ve bu işlem için fatura mükellefi olmanız gerekmez.
Şu konuyu inceleyebilirsin. Konuyu açan İhsanKESKİN detaylı bilgilendirme sağlamış.

Anlayamadığım nokta şu oldu sadece, "Shopier ile kolayca ödeme alabilirsiniz. Shopier sayesinde web siteniz üzerinden satış yapabilirsiniz ve bu işlem için fatura mükellefi olmanız gerekmez." bu kısıma göre satışta ürün gönderirken "FATURA" kesmemeniz gerekiyor. Faturasız bir ürün ile müşteri nasıl iade/değişim şartlarını sağlayacak.

Biraz cevaplanması gereken sorular var gibi.

Gizemli040 Gizemli040 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.04.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Eski joh
  • Konum Kırşehir
  • Ad Soyad İ** A**
  • Mesajlar 368
  • Beğeniler 59 / 58
  • Ticaret 9, (%100)
Hocam ben iyzico ıle calısıyorum

• Üyelik 08.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 590
  • Beğeniler 7 / 47
  • Ticaret 25, (%100)
Gizemli040 sirket sahibi misin?

theroll theroll Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 10.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Web Geliştiricisi
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 85
  • Beğeniler 32 / 27
  • Ticaret 0, (%0)
Mali musavire gidebilirsiniz

osidosi osidosi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek .
  • Konum Adana
  • Ad Soyad O** Y**
  • Mesajlar 942
  • Beğeniler 5 / 362
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam iyi bir para kazanmayacaksanız, hiç uğraşmayın derim. 300 lira kazanıp, 250 si vergiyle maliyete gidecekse hiç gerek yok bence

• Üyelik 08.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 590
  • Beğeniler 7 / 47
  • Ticaret 25, (%100)
Şimdi satarız başımıza bi bela gelir, sanal pos olarak hangisi daha iyidir? Shopier, iyzica biliyorum sadece.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al