pinterest istatistiklerinde %70 kadın diyor ama emin olun bot çalışanların çoğu cinsiyet olarak kadın seçiyor. Pinterestteki gerçek kadın oranı en fazla %50-60 aralığıdır. Botla çalışanlar zaten kısa süreli vurgun için hesap açıyorlar. Spamın amacı da budur. Spamla çalışıp milyon görünüm alanlar var. Bu da gerçek kullancıların bu paylaşımları Repin yapması sayesinde oluyor. O hesap kapansa bile repinler durduğu için de sitelerine hit akışı devam ediyor. Spam biter mi bitmez ama zorlaşır ve spamcılar yolunu bulur. Spamla mücadele youtube örneğine bakabilirsiniz. Her geçen gün spamı zorlaştırıyolar ama spamcılar da boş durmayıp kendilerini yeniliyorlar. Marka olmak isteyenlerin zaten bot vs ile işi olmaz. Gerçi markalar apiyle zaman ayarlı ve aynı paylaşımı birkaç sosyal medya hesabında paylaşıyorlar. Pinterestte özgün çalışıp hit almak zor değil. Ben de deneme amaçlı bir Türk hesabı açıp on onbeş paylaşım atmıştım. Sonra da unutmuştum. Aylar sonra pinterestten mail gelince varlığını hatırladığım profile girdiğimde aylık görüntülenmenin 100kyı geçtiğini takipçi sayısınında 200 olduğunu gördüm. Üstelik genel bir kategori değildi. Türkiye de bile dar kategoride durum böyleyse yabancı pinterest hesaplarında 1-2 milyon görüntülenmeler bir şey değil. Arkadaş da bundan emin ki 50 milyonu rahatlıkla belirtiyor. Dediği şekilde uğraşırsa ben de değil 50 100 milyonu bile göreceğine eminim. :)