freelance iş ilanları

Wordpress Etiket(tag) ve SEO

19 Mesajlar 2.643 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

gfo gfo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.09.2017
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek SEO & Content Manager
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** Ö**
  • Mesajlar 452
  • Beğeniler 159 / 160
  • Ticaret 2, (%100)
Merhabalar,

Konu hakkında pek bilgim olmadığı için buraya yazmak istedim, bilgili olan arkadaşlar bana yardımcı olurlarsa sevinirim.

İnternette (ne kadar güvenilir tartışılır) SEO hakkında devamlı araştırmalar yapıyorum ve makaleler okuyorum, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Ancak kafama takılan bir soru var ve sizlerle paylaşmak istedim.

Okuduğum bir makalede; "ne kadar az sayfanız varsa Google'ın gözünde o kadar kaliteli olursunuz" diyordu. Ben de buna istinaden web sitemde (All-in-One-SEO Eklentisi) etiket, yapımcı firma, oyuncu, yapım yılı, yönetmen vs. sayfalara tamamen noindex koydum. Yani kısaca sadece girilen içerik indexleniyor, bu tarz gereksiz sayfaların sitemap'de yer alması ve indexlenmesi Google açısından 'gereksiz ağırlık' yapıyormuş.

Siz ne düşünüyorsunuz? Bunu uyguluyorum ve faydasını gördüğümü söyleyebilirim.

Medium
wmaraci
reklam

CoaX CoaX AmeleMaster Kullanıcı
  • Üyelik 04.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek CoaXSEO
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** P**
  • Mesajlar 1049
  • Beğeniler 216 / 667
  • Ticaret 8, (%88)
sitemapta kateegorilerin, etiketlerin, yazarın, sayfaların gösterilmesi artı bir avantaj değildir, aksi durumlar vardır
Sadece post görünmesi olarak ayarlamanzda hiç bir sıkıntı yoktur.

ProDesigner ProDesigner Software Life Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Web Designer
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad U** A**
  • Mesajlar 365
  • Beğeniler 43 / 89
  • Ticaret 0, (%0)
Çok daha yararlı.

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Ne kadar az sayfanız olursa o kadar yararlı olur değil, Google sıralamasında bulunan sayfalarınızın ne kadar önemli ve kaliteli olduğu önemlidir.

Seo ayarlarından etiketleri vb sıralamada görünmeyen sayfaları noindex yaptıysanız yeterli zaten.

Fakat bu etiket sayfası bile olsa sitemapden silmenizin yararı değil zararı olur. Eğer ayarladıysanız zaten bu sayfalar noindex, follow sayfalarıdır. Yani Google bu etiket linklerini indexlemez ama takip etmiş olur. Bu yüzden sitemapden silmenize gerek yok. Çünkü Google bu sayfaları takip ettiğinde indexlenmesi gereken içerikleriniz ile karşılaşabilir. Demek istediğim etiket sayfasını indexlemez, ama takip eder ki o etiket sayfasında belki önemli bir içeriğiniz vardır, ona ulaşıp o içeriği indexler.

Bu yüzden etiket sayfalarının kullanımı veya sitemap'e etiketlerin eklenmesinde sakında yoktur. Tabii, dediğim gibi noindex yaptıysanız. En azından benim stratejim bu.
mert47

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 30.09.2017
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** Ö**
  • Mesajlar 452
  • Beğeniler 159 / 160
  • Ticaret 2, (%100)

CoaX adlı üyeden alıntı

sitemapta kateegorilerin, etiketlerin, yazarın, sayfaların gösterilmesi artı bir avantaj değildir, aksi durumlar vardır
Sadece post görünmesi olarak ayarlamanzda hiç bir sıkıntı yoktur.

sworks adlı üyeden alıntı

Ne kadar az sayfanız olursa o kadar yararlı olur değil, Google sıralamasında bulunan sayfalarınızın ne kadar önemli ve kaliteli olduğu önemlidir.

Seo ayarlarından etiketleri vb sıralamada görünmeyen sayfaları noindex yaptıysanız yeterli zaten.

Fakat bu etiket sayfası bile olsa sitemapden silmenizin yararı değil zararı olur. Eğer ayarladıysanız zaten bu sayfalar noindex, follow sayfalarıdır. Yani Google bu etiket linklerini indexlemez ama takip etmiş olur. Bu yüzden sitemapden silmenize gerek yok. Çünkü Google bu sayfaları takip ettiğinde indexlenmesi gereken içerikleriniz ile karşılaşabilir. Demek istediğim etiket sayfasını indexlemez, ama takip eder ki o etiket sayfasında belki önemli bir içeriğiniz vardır, ona ulaşıp o içeriği indexler.

Bu yüzden etiket sayfalarının kullanımı veya sitemap'e etiketlerin eklenmesinde sakında yoktur. Tabii, dediğim gibi noindex yaptıysanız. En azından benim stratejim bu.

Öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum. Ben yanlış söyledim; tüm sitenin içeriği sitemapte var ama yazılar(içerikler) ve sayfalar hariç her şey noindex durumunda..

ProDesigner hocam yararlı dediğiniz hangi kısım?

sworks hocam öyle diyorsunuz ama xx.com/tag/xxx diye çok fazla index görüyorum Google'da..

Medium

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
gfo fark etmez. Google'da çok fazla indexlenmiş diye gerekli diyemeyiz. Etiketler elbette indexlenebilir ama doğru kullanıldığından emin olmalısınız.

Örneğin taraflı tarafsız herkesin ortak görüşü example.com/?s= gibi arama sayfalarının asla indexlenmemesi gerektiği yönündedir. Ama bakın Google'a milyonlarca sayfa görürsünüz bunu gibi. googleda bu sayfadan çok var diyerek arama sayfalarını indexe ekletirseniz siteyi birdaha zor toparlarsınız..

CoaX CoaX AmeleMaster Kullanıcı
  • Üyelik 04.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek CoaXSEO
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** P**
  • Mesajlar 1049
  • Beğeniler 216 / 667
  • Ticaret 8, (%88)
sworks hocam siz benden farklı düşünüyorsunuz sanırsam.
etiket ve kategori sayfaları kalitesiz içeriklerdir.
bunları sitemapta gösterirseniz, google bunları ana konunuzdan önce gösterebileceği gibi siteye bu etiket sayfasından gelen ziyaretçi direk konuya giriş yapamayacaktır. ziyaretçi tek tıklamayla istediğini almaya odaklı olduğu için aradığını bulamayınca geri dönüp dizinde başka bir siteye giriş yapacaktır. bu da sizin sitenizde ziyaretçinin hemen çıkma oranında olumsuz etkisi olacaktır. bana göre bu durum seo tekniklerine aykırıdır.

• Üyelik 30.09.2017
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** Ö**
  • Mesajlar 452
  • Beğeniler 159 / 160
  • Ticaret 2, (%100)

sworks adlı üyeden alıntı

gfo fark etmez. Google'da çok fazla indexlenmiş diye gerekli diyemeyiz. Etiketler elbette indexlenebilir ama doğru kullanıldığından emin olmalısınız.

Örneğin taraflı tarafsız herkesin ortak görüşü example.com/?s= gibi arama sayfalarının asla indexlenmemesi gerektiği yönündedir. Ama bakın Google'a milyonlarca sayfa görürsünüz bunu gibi. googleda bu sayfadan çok var diyerek arama sayfalarını indexe ekletirseniz siteyi birdaha zor toparlarsınız..

CoaX adlı üyeden alıntı

sworks hocam siz benden farklı düşünüyorsunuz sanırsam.
etiket ve kategori sayfaları kalitesiz içeriklerdir.
bunları sitemapta gösterirseniz, google bunları ana konunuzdan önce gösterebileceği gibi siteye bu etiket sayfasından gelen ziyaretçi direk konuya giriş yapamayacaktır. ziyaretçi tek tıklamayla istediğini almaya odaklı olduğu için aradığını bulamayınca geri dönüp dizinde başka bir siteye giriş yapacaktır. bu da sizin sitenizde ziyaretçinin hemen çıkma oranında olumsuz etkisi olacaktır. bana göre bu durum seo tekniklerine aykırıdır.

sworks Hocam dediğim gibi; etiket, yapımcı, yönetmen, senarist, yıl, imdb, kategori vb. sayfaların hepsi noindex.. sadece sayfalar ve içerikler index..

CoaX Ben de böyle düşünüyorum açıkçası. Sitemapte her şey var dediğim gibi ama noindex sayfaları Google da çıkmıyor. Böylece ziyaretçi direkt olarak aradığını buluyor. Günlük 600-900 Arası hit alıyorum şu ara ve %70'i organik, kalan %20si ise direkt ve kalanı da sosyal medya olarak geliyor. Ancak yine dediğim gibi sadece Google da içerikli sayfalarım ekli.. Böylece çok içerikte yükseldim.
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

Medium

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5151
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
İlginç yazdığım yorum kaybolmuş...
Etiketler önemlidir. Her makalede 3 4 etiket kullanmak gerekir. Bunlardan bşr tanesini diğer makalede kullanarak bağlabtı sağlamak gerekir.
Google Seo dan çok makale içi etiketlere daha çok önem veriyor. Bu nedenle Analytics kodunu geliştirip gtag kodunu kullanıma sundu. Etiketler ziyaretçilerin konudan konuya geçerek sitede daha fazla kalmalarını sağlıyor.

Gtag iyidir onu kullanın, etiketlerin indexlenmesini de engellemeyin...
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 30.09.2017
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** Ö**
  • Mesajlar 452
  • Beğeniler 159 / 160
  • Ticaret 2, (%100)

enerjiveguc adlı üyeden alıntı

İlginç yazdığım yorum kaybolmuş...
Etiketler önemlidir. Her makalede 3 4 etiket kullanmak gerekir. Bunlardan bşr tanesini diğer makalede kullanarak bağlabtı sağlamak gerekir.
Google Seo dan çok makale içi etiketlere daha çok önem veriyor. Bu nedenle Analytics kodunu geliştirip gtag kodunu kullanıma sundu. Etiketler ziyaretçilerin konudan konuya geçerek sitede daha fazla kalmalarını sağlıyor.

Gtag iyidir onu kullanın, etiketlerin indexlenmesini de engellemeyin...

Her girdiğim içerikte etiket kullanıyorum zaten ama dediğim gibi etiketler noindex, gtag olayından haberim yok ama benim Dizi ve Film izleme sitem için işe yaramaz sanırım.

Medium
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al