wmaraci reklam

Basit Web Sitesi İçin 95 Dolar Sunucu Maliyeti

15 Mesajlar 1.674 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

alicangrafik alicangrafik Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 17.03.2019
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Giresun
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 262
  • Beğeniler 122 / 100
  • Ticaret 3, (%100)
Escalous Hocam tercüman oldun valla. Her şeyi güzel olsun, aman bi sıkıntı çıkmasın diye uyumadan çalışıyoruz. O da yetmiyor. Google da telefon numaram şöyle çıkıyor, logom böyle düzenler misin taleplerini ücretsiz karşılıyoruz. Ekstra danışmanlık hizmeti de veriyoruz cabası. Bunlar hiç bir şey yok ortada adama gidip multi paket sat. Adamın bundan haberi varmı yok. Aldığı pakete ben onlarca web sitesi kurup yayınlarım. Gidip developer paketini basit bi tanıtım sitesine giydiriyolar.
Escalous

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

conference conference Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 10.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek İt
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** S**
  • Mesajlar 290
  • Beğeniler 33 / 138
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam ben web sitesi hizmeti verdiğim kişilere kendi resellerimden 1 yıl ücretsiz hosting veriyorum. 1 yıl sonra farklı firmaya taşımasını rica ediyorum.

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)

alicangrafik adlı üyeden alıntı

sworks Hocam saydığınız çoğu şey sağlanıyor. Ama sorun da burda zaten. Bu işle hiç alakası olmayan insan kendisine hangi paketin yeteceğini bilmiyor. Firmaların web sitesinin türüne göre paket önermeleri etik olan şey değil midir?

Evet firmalar için etik olanı bu fakat kaliteli firmalar zaten bu etikliğin dışına çıkmaz. Reklam amaçlı söylemiyorum sadece izah etmek için örneklendirmeler yapayım. Ben de WP sunucu kurulum hizmeti veriyorum. Türkiye'de pek çok yerli hosting firmasından daha az para ödeyerek insanların çok daha hızlı ve güvenli bir web sitesi olmasını sağlıyorum. Sağlanan network gücünü saymıyorum bile. Türkiye'de NGINX web server sağlayan bir hosting şirketi görmedim henüz. Bu firmaların kötü olduğu veya fazladan para kopardığı anlamına gelmez. Aksine baktığınızda ülkemizde hosting masrafları kur ile kıyaslanırsa gayet iyi seviyede.

Bakıyorum insanlar wp optimizasyon işi yapıyorlar. Bir kısmı aslında bir şey yapmıyor. İnternetteki görsel rehberlerden cache eklentisi nasıl kurulur onu öğrenmiş sitesine kurmuş. Bakmış puanı 60'dan 90'a çıktı. Ee ben optimizasyon hizmeti vermeye başlayayım diyor adam 50 TL ile WP optimize ediyor sözde. (Sözüm meslisten dışarı tabii ki 50 TL 'ye bilgisi ile iyi işler yapanlar da var.) WordPress optimizasyonu konusunda dünyada en çok bilinen sitelerden birisi wpfaster.org 'dur. 400-500 $'a optimize ediyor siteyi ama hakkını veriyor terleye terleye yapıyor o işi. Bu adam insanları keriz yerine mi koymuş oluyor şimdi?

Foruma bakıyorum WP güvenlik hizmeti veriyor. Ama bilmiyor işte. İnternetteki 10-15 farklı wp güvenlik konusunu incelemiş htaccess ve wp-config'e eklenmesi gereken dosyaları bulmuş onu satıyor. Kendi sitesi hacklenirse muhtemelen ücretli destek alacak o da başkasından. :)

Dolandırılmadığımız sürece, araştırıp bir şeyi alıyorsanız fiyat/performans kıyaslamasını iyi yapmak gerekir.

Örneğin aşağıdaki firma dört dörtlük bir hosting firmasıdır özellikle WordPress konusunda. Ne isterseniz sağlar.

Burada ise fiyatlandırması var. Vultr'da minimum paketleri 11$'dan başlıyor. Aylık 11$ olan o sunucuyu kendiniz Vultr'dan alıp kurduğunuzda aylık masrafı 5$. 6$'lık bir kar koymuşlar en basit örnekle.
https://www.cloudways.com/en/pricing.php#vultr

veya https://kinsta.com/plans/ bu da yine WordPress söz konusuysa bir numaralı firmalardan birisidir. Fiyatları 30$'dan başlıyor ama kesinlikle kuruşu kuruşuna hak eden bir firma.

Şimdi farklı bir örneğe bakalım. Hepimiz sitemizi GTMetrix üzerinden test etmişizdir defalarca. GTMetrix'in amacı da bu zaten. Test eden kullanıcıların bir kısmına kendi server paketlerini satıyorlar. Ama bakalım bi fiyatı neymiş derseniz aylık 2000$'dan başlıyor. Tabi business paketi ama baktığımızda bunun ne kadarı sunucu masrafıdır? https://gt.net/cloud/

Her şeyiyle ilgileniyorlar sunucunun. Güvenlik kontrolü vb. Business düşünen bir firma gayette memnunlar ki satılıyor. Yani iyi araştırma yapıldığında minimum masraf ile maksimum kalite alınabilir. Aksi halde aylık 1k-2k$ hacmine ulaşılabiliyor bile.

Mesela ben bir hosting firmasında çalışan ve sizin sunucunuzun her şeyinden sorumlu birisi olsam beni 100 liradan kiralayabilirsiniz aylık ama NGINX'in resmi sitesinden bu tarz birisinden destek alırsanız o adamın bilgi ve tecrübesine oranla 1500$'a kiralamanız gerekir. Bunda abes, yanlış bir durum yok. Sizin ihtiyaçlarınız ile orantılı her şey kimse size benden niye hizmet aldınız demez.

Tabii sizin şikayet ettiğiniz konuda çokca katıldığım hususlar da var. Ben 60 liraya 10 site kapasiteli reseller alıp bu resellerde her bir siteyi 100 liradan satıyorsam bu **************lık gibi bir şeydir benim gözümde. Sizin dediğiniz örnekte de eğer basit bir site için 95$ sunucu masrafı istiyorlar ise ve kalitesi çok belli olmayan bir firma değilse o işte bir şey vardır.
alicangrafik

kişi bu mesajı beğendi.

alicangrafik alicangrafik Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 17.03.2019
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Giresun
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 262
  • Beğeniler 122 / 100
  • Ticaret 3, (%100)
sworkss hocam whoisden baktım sitelerinde bakım kodu kurulu panel istiyorum vermiyor. Özel müşteri temsilcisi diyor tamamen hikaye. Dedikleriniz sonuna kadar doğru kaliteli hizmete kesinlikle bir şey demem. Ama insanları bilgilendirmeden cpanel den addon domain ekleyip 95 dolar da alınmaz yani :)
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

deryaerdil deryaerdil WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad D** E**
  • Mesajlar 595
  • Beğeniler 84 / 223
  • Ticaret 11, (%100)
Eğer wordpress kurulacak ve küçük bir site ise guzel.net.trden bir hosting alabilirsiniz 25-40tlye yıllık :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al