Merhaba,

Pek çoğumuz gibi paylaşımlı hostingle başlayan tecrübem zamanla ilerledi artık işin büyüklüğüne göre VPS yada Dedicated sunucu kullaniyorum. Bu alanda başımın çaresine bakacak yeterlilikteyim.

Amazon (AWS), Azure, Google Cloud P. (GCP) türü çözümleri bir yerlerde duyuyorum ama haklarında oturmuş bir bilgim yok. Hiç kullanmadım.

Elimde büyük ölçekli bir iş var, wordpress tabanlı bir haber sitesi.
İki ayrı dedicated sunucu üzerinden yayın yapıyor birinde mysql+memcached çalışıyor diğerinde ise php-nginx vb işler.
SQL'in çalıştığı sunucu her zaman için rahat iken ana sunucu hitler iyice zirve yaptığı anlarda zorlanıyor.
Bir tarafta server gücü boşta yatarken diğer tarafta boğulmak hoşuma gitmiyor.

AWS türü çözümler anladığım kadarı ile tam da bu senaryo için.
Hit yükselince sana ayrılan kaynak artıyor o bir kaç saat için yüksek fatura ödüyorsun sonra tanımladığın normal değere düşüyorsun (??)
Dedicated sana anlık esneme seçeneği sunmuyor.

1- yukarıda anlattığım türde iki dedicated ile yürüyen bir siteyi böyle bir çözüme taşımak mantıklı mı?

2- VPS yada dedicated'da fiyatlandırma oldukça net. Saydığım üç çözümün sitesine de baktım. Sanki anlaşılmasın diye yapılmış. Ben tahmini bir rakam bile çıkartamadım.
Genel olarak VPS'e Dedicated'a göre daha ucuzdur-pahalıdır demek mümkün mü?
Yada yaklaşık maliyet öngörüsünü nasıl yapabilirim?

3- Bu işlerin mantığını çözmek için önce şuraya bak diyeceğiniz bir kaynak var mı?