Nereden başlamalı?

5 Mesajlar 704 Okunma
smmexpress

AhmeCakmak AhmeCakmak WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 106
  • Beğeniler 21 / 16
  • Ticaret 3, (%100)
İyi forumlar dilerim herkese...

Sizlere çok kısa kendimden bahsederek konuya giriş yapacağım, çünkü "nereden başlamalı" sorusu çok gıcık, farkındayım.

Ben henüz ilk okulda, 10-11 yaşlarında -reklam olmadığı için url vermiyorum- internette bedava site açmamızı sağlayan bazı platformlar vardı, gerçi hâlâ daha var, her neyse. O zamanlardan gelen bir heves ile başladı webmaster yolculuğum birkaç sene içinde html ve css konusunda kendimi geliştirdim ve yanlış hatırlamıyosam liseye başlamadan önceki sene php üzerine kendimi oldukça geliştirdim. Php, benim için yazması zevkli bir kod dizimi haline geldi diyebilirim. Fakat bir olay sonucu artık bilgisayar sahibi olamamdan ve ailevi bazı sıkıntılardan ötürü 3 senelik bir ara verdim bu işlere, hiç uğraşamadım. Şimdi 19 yaşındayım üniversite öğrencisiyim ve benim için oldukça kötü, hayatımı A'dan Z'ye etkileyen bir olay yaşandı yaklaşık 1 ay önce. Artık kendi paramı kazanmak zorundayım ve bu zamana kadar başka hiçbir meslek öğrenmedim. Yazılım üzerine çalışmalar yapmak istiyorum. Okulumu da mümkün olduğunca aksatmamam gerek. Annem çok üzülür, her neyse.

Şu an ki dönemde bir "web site oluşturmak" tabiri çok tuhaf geliyor. "Ne web site'ı
kardeşim?", "Bırakın şöyle gıcık lafları artık" vsvs. demenizi hiç istemiyorum, inanın... :)

Ama bu durumdayım, ben özellikle php bilgimle öncelikle kendimi geçindirecek, ardından ufak da olsa birikim yapmamı sağlayacak nasıl bir iş yapabilirim? Sermaye durumum da yerlerde malesef.. Neler önerirsiniz dostlar? Sizleri seviyorum, merakla okuyacağım yazdıklarınızı, iyi forumlar...

wmaraci
reklam

AhmetCakmak34 AhmetCakmak34 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 2472
  • Beğeniler 934 / 1174
  • Ticaret 41, (%100)
Şu durumda iş bulma olanağının fazla olmasından dolayı mobil programlamaya başlamanı tavsiye ederim. Programlama ve algoritma mantığın varsa ve geliştirmek istiyorsan iOS üzerinden yürüyerek kendini geliştirebilir, kendi başına uygulamalardan para kazanabilir ve diğerlerine oranla bir tık daha fazla işe girme potansiyeline sahip olabilirsin. Neden mobil, çünkü diğerlerine göre daha çok aranan bir iş türü artık.

Bu arada nasıl mı yapacaksın, öncelikle dediğim gibi algoritmik düşünmek için en azından 1 tane programlama kitabın başucunda dursun. Her şey internette var ama o düşünce yapısını geliştirebilmek için bir kitap sana çok faydalı olacaktır. Sonrasında ister ücretsiz ister ücretli eğitimlerden faydalanarak kendini geliştirebilirsin. Macbook bilgisayarım yok diyeceksen de Windows üzerinden macOS'u kurup ilerleyebilir veya iOS değilde Android ile mobile başlayabilirsin.

MasterKazanc MasterKazanc WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek İçerik üreticisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** G**
  • Mesajlar 567
  • Beğeniler 178 / 341
  • Ticaret 1, (%100)
Selamlar,

İlgilenmekten hoşlandığınız bir konu hakkında bir blog sitesi kurabilirsiniz. (bkz: https://masterkazanc.net/blog-acmak-blog-nasil-acilir/ ) Linkini belirttiğim yazıda konuyla ilgili hazırladığım bir çok detaylı rehbere de ulaşabilirsiniz. Göz atmanızı tavsiye ederim. İyi forumlar ..
Bipixel

kişi bu mesajı beğendi.

Dasha Dasha Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 95
  • Beğeniler 1 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
aç bir maç sitesi aylik 10 15k alırsın güzel trafik yakalarsan veya rekabet ortamı düşük oldugunu düşündügüm link kısaltma sitesi kurabilirsin link kısaltma sitesi gelecek vaadeden bir projedir bir tuttumu kopma ihtimali olcagını sanmıyorum :) hayatında başarılar

wmaraci
wmaraci

Bipixel Bipixel Vicdanın senin kıblendir. Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Kıdemli SEO Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 2348
  • Beğeniler 727 / 726
  • Ticaret 57, (%100)
Php & Laravel & Vue js gibi dilleri öğrenirsen çok çok iyi kazanırsın.

Kişisel Blog - Web siteni aç! Hızlı çözüm için lütfen report sistemini kullanın!
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al