wmaraci reklam
lidertakipci

nginx.conf bozdum nasıl düzeltirim?

20 Mesajlar 2.388 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

VeliaNet VeliaNet Love System Kullanıcı
  • Üyelik 13.08.2019
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Veri merkezi yönetimi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad U** I**
  • Mesajlar 327
  • Beğeniler 10 / 105
  • Ticaret 14, (%100)
bilgisiz ise aldıgı firmaya bunu yazabilir

Aldıgı firma bile yapamayız dedi ise Biz yol gösterdik hatamı ettik

Veya sunucu hizmeti teknik destek hizmeti satın alabilir firmadan ?
AllyBey Kuaza

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Kuaza Kuaza paylaşımcı ol ;) Kullanıcı
  • Üyelik 08.10.2018
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Coder
  • Konum Belçika
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 296
  • Beğeniler 99 / 98
  • Ticaret 5, (%100)

VeliaNet adlı üyeden alıntı

bilgisiz ise aldıgı firmaya bunu yazabilir

Aldıgı firma bile yapamayız dedi ise Biz yol gösterdik hatamı ettik

Veya sunucu hizmeti teknik destek hizmeti satın alabilir firmadan ?

Zaman ayırıp ilgilenmeniz çok güzel, bazıları üşenir ilgilenmez. Bunu taktir ediyorum, sadece belirtmek istedim zaten bilgisiz kolay yolu gösterelim ;)

https://sorucevap.com #sorucevap

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)

Kuaza adlı üyeden alıntı

Kardeşim görmüyormusunuz arkadas bilgisiz hala ssh ile yardım etmeye çalışıyorsunuz.

Hocam açın filezilla ile sunucuya bağlanın, port kısmına 22 yazmayı unutmayın. Sonra /etc/ngınx klasorüne girip dosyayı sağ tıkla düzenle de.

Düzenledikten sonra kaydet ve nginx e restart at ssh üzerinden. Bu kadar.

Olayı çözemezsen ekle whatsapp yapalım hemen: +32468380500

whatsapp yoksa burdan yaz: https://kuaza.com/iletisim

Arkadaşın yazdığını aynen alıntılıyorum:

amaç öğrenmek

Bu işi bilen birisi zaten nano editörün en kolayı olduğunu ilk denemelerinden sonra görecektir. Öğrenecek ki öğrendikçe ileride sunucularında güvenlik için root erişimini kapattığında Filezilla ile erişilemeyeceğini görecek.

Çünkü sunucu kurulurken ilk yapılan işlemlerden birisi güvenlik için sudo komutuna erişimi olan bir non-root hesabı oluşturulup, Permitrootlogin'in kapatılmasıdır.

Filezilla ile sunucu bilgilerini girip klasöre girip düzenleyip kaydetmek on kat daha zor ve efor harcatır. Ve her türlü SSH ile nginx'i reload etmek için sunucuya ayrıca bağlanmak zorunda kalıyor. Tek bir komutla yapılabilecek bir iş halbuki. Yapacağı tek şey sadece klavyenin yön tuşlarına basmak ve CTRL+O ile kaydetmek.
yilmaz70 Philosopher

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 13.08.2019
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad U** I**
  • Mesajlar 327
  • Beğeniler 10 / 105
  • Ticaret 14, (%100)
Bilgi göstermek tabiki iyi birsey fakat efendim Olay su ;

Hizmet aldigi firmaya bildirmiş yapamam demiş derhal degişssin bence o firmayı :)

bir sorunu bile yapamıcaksa işi ne o firmanın ?

Yani arakdasın bilgisi olmayabilir fakat yardımcı olcak bircok firma var burda konulari acik cok firma var. Yardımcı olcaklardır hic bilgi bilmeyenler icin fullmanaged hizmetler var

saygılarimla.
Kuaza

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

AllyBey AllyBey WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.09.2017
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 412
  • Beğeniler 60 / 116
  • Ticaret 0, (%0)
keşke parasında olsam. 3 tane sunucum var her ay cüzi bir miktar para ödüyorum sunuculara bu problem değil, ben öğrenemedikten sonra neyime yarar ücretli destek..

sunucudan benden soğudum. Eminim ki sorunu 60 saniyeden kısa bir sürede çözerler ama kiralık sunucu olduğu için destek vermiyorlarmış :))) projelerim var kısmetse iyi bir yere geçeriz.

• Üyelik 13.08.2019
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad U** I**
  • Mesajlar 327
  • Beğeniler 10 / 105
  • Ticaret 14, (%100)
deticated server mi kiraliyordunuz ?

AllyBey AllyBey WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.09.2017
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 412
  • Beğeniler 60 / 116
  • Ticaret 0, (%0)
yok normal sunucu plesk panelli hazır geliyor domain yönlendirip kullanıyorum direk o dediğiniz değil ama onu biliyorum

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Konuyu açan arkadaş ''bunun pratik bir yolu var mı'' diye sorsa birinin aklına gelirdi elbet filezilla yöntemi.

Ancak sworks katılıyorum, aynı yollardan ben de geçtiğim için. Kendisini çok rahatsız etmişliğim vardır bu konu ile alakalı :) Fillezilla bildiğim halde inat ettim ve ssh erişimi ile bir çok komutu düzenlemeyi öğrendim.

Eğer siteniz çok yüklü değil ise, trafik normal düzeyde ise sunucuya geçmeniz gerekmez ve paylaşımlı hosting ile devam edebilirsiniz. Bu arada vultr gibi bir yerden en ucuz paketi ile kendinizi geliştirmek adına testler yapabilirsiniz. Şahsen ben sürekli testler yaptıktan sonra gerçek uygulamalara geçtim.

Herkese kolay gelsin :)

Not: wmaracı farkı da herkesin elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışmasıdır, bunu da göz ardı etmeyelim derim. Bu hoş bir durum gerçekten.
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

Kuaza Kuaza paylaşımcı ol ;) Kullanıcı
  • Üyelik 08.10.2018
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Coder
  • Konum Belçika
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 296
  • Beğeniler 99 / 98
  • Ticaret 5, (%100)

sworks adlı üyeden alıntı

Arkadaşın yazdığını aynen alıntılıyorum:

Bu işi bilen birisi zaten nano editörün en kolayı olduğunu ilk denemelerinden sonra görecektir. Öğrenecek ki öğrendikçe ileride sunucularında güvenlik için root erişimini kapattığında Filezilla ile erişilemeyeceğini görecek.

Çünkü sunucu kurulurken ilk yapılan işlemlerden birisi güvenlik için sudo komutuna erişimi olan bir non-root hesabı oluşturulup, Permitrootlogin'in kapatılmasıdır.

Filezilla ile sunucu bilgilerini girip klasöre girip düzenleyip kaydetmek on kat daha zor ve efor harcatır. Ve her türlü SSH ile nginx'i reload etmek için sunucuya ayrıca bağlanmak zorunda kalıyor. Tek bir komutla yapılabilecek bir iş halbuki. Yapacağı tek şey sadece klavyenin yön tuşlarına basmak ve CTRL+O ile kaydetmek.

yilmaz70 adlı üyeden alıntı

Konuyu açan arkadaş ''bunun pratik bir yolu var mı'' diye sorsa birinin aklına gelirdi elbet filezilla yöntemi.

Ancak sworks katılıyorum, aynı yollardan ben de geçtiğim için. Kendisini çok rahatsız etmişliğim vardır bu konu ile alakalı :) Fillezilla bildiğim halde inat ettim ve ssh erişimi ile bir çok komutu düzenlemeyi öğrendim.

Eğer siteniz çok yüklü değil ise, trafik normal düzeyde ise sunucuya geçmeniz gerekmez ve paylaşımlı hosting ile devam edebilirsiniz. Bu arada vultr gibi bir yerden en ucuz paketi ile kendinizi geliştirmek adına testler yapabilirsiniz. Şahsen ben sürekli testler yaptıktan sonra gerçek uygulamalara geçtim.

Herkese kolay gelsin :)

Not: wmaracı farkı da herkesin elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışmasıdır, bunu da göz ardı etmeyelim derim. Bu hoş bir durum gerçekten.

Yapılacak iş sadece 1 dosyayı düzenlemek arkadaşlar, çok fazla komplika hale getirmeye gerek yok. Basit işler için filezilla, profesyonel işler içinde ssh bu kadar.

https://sorucevap.com #sorucevap

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Kuaza zaten onu anlatmaya çalışıyorum ben de. Arkadaş sadece dosyayı açıp düzenleyecek, reverse proxy veya varnish kurmayacak.

Filezilla ile yapılırsa:

[*]Filezilla açılır ve sunucuya giriş yapılır.
    [*]Sırasıyla /etc/nginx klasörüne gidilir.
    [*]Sağ tıklayıp dosya düzenle denir.
    [*]Dosya düzenlenir ve kaydedilir.
    [*]Filezilla tekrar açılıp dosya onaylanır.
    [*]SSH komutuyla sunucuya bağlanılır.
    [*]sudo service nginx reload komutu girilir ve nginx yapılan değişiklikleri uygular.

Eğer SSH ile yapılırsa:

[*]SSH komutuyla sunucuya bağlanılır.
    [*]En kolay metin editörü sudo nano komutu ile açılır.
    [*]Dosya kolayca düzenlenir ve CTRL + O ile kaydedilir.
    [*]sudo service nginx reload komutu girilir ve nginx yapılan değişiklikleri uygular.

Bütün söylemek istediğim bu. :) Kaldı ki nginx hata verirse tekrar tekrar Filezilla ile aynı döngüye girmeye gerek yok. Bilirsiniz ki yeni başlayan birisi nginx'e şıp diye kod ekleyemez. Nginx ilk başta pek çok hata ve uyumsuzluk sorunu verecektir.

Eğer güvenlik için root girişini kapattıysa Filezilla ile tüm dosyalara erişilemez ve yazdırma izni olmadan müdahale edilemez. Yani öğrenmek istiyorum diyen birisi istese de istemese de SSH ile yolu kesişecek. Üstelik daha kolay.
Kuaza

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al