wmaraci reklam
lidertakipci

Ses sürücüleriyle yaşadığım anlaşmazlık

6 Mesajlar 1.072 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

katil2008 katil2008 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.07.2018
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Niğde
  • Ad Soyad U** E**
  • Mesajlar 66
  • Beğeniler 17 / 17
  • Ticaret 3, (%100)
Merhabalar,
Asus K555UQ model bir notebook kullanıyorum.
İşletim sistemim Windows 10 home 64 bit.
Birkaç hafta önce bilgisayarımı formatladım. Formattan sonra her zaman kullandığım, eskiden sorunsuz çalışan Realtek'in ses sürücüsü hd audio driveri kurdum.
Bilgisayarda genelde kulaklık kullanıyorum. Sürücünün kurulumundan sonra seslerde gecikme meydana geldi. Yani şöyle ifade edeyim. Bir tuşa bastığımda gelmesi gereken ses bir saniye gecikme ile geliyor, bu gecikmenin olmaması benim için çok önemli. Ayrıca hoparlörün düzeyi 100 olmasına rağmen ses volümü oldukça düşük geliyordu.
Bunun ardından Realtek'in evrensel sürücüsünde sorun olabilir diyerek Asus'un sitesinden kendi modelim için olan Realtek sürücüsünü indirip kurdum, sorun değişmedi.
Ben de son çare olarak Windows'un kendi ses sürücülerini denemek istedim. Sistem tepsisindeki hoparlör simgesine sağ tıklayıp ses sorunlarını gider dedikten sonra sorun olan aygıt olarak Realtek'i seçtim.
Ardından sorun giderici test amaçlı ses çaldı, ve ben kötü mevcut sürücüyü yeniden yüklemeyi deneyi seçtim. Tekrar ses çaldığında ise aradığım şey geldi. Kötü Windows'un ses sürücüleri ile dene seçeneğine bastım, ve sesteki o bir saniyelik gecikme kayboldu. Ayrıca ses volümü de yükselmişti.
Fakat bilgisayarımı yeniden başlattığımda Realtek yeniden geldi ve Windows'un sürücüsü kayboldu. Ben de Internette bulduğum otomatik driver yüklemeyi kapatan reg dosyası ile driver yüklemeyi tamamen kapattım. Sonra ses sorun gidericisindeki yaptığım şeyleri tekrar yaparak Windows'un kendi ses sürücülerine geri döndüm.
Maalesef yine sorunlarım bitmedi. Bilgisayarı yeniden başlattığımda halen Microsoft'un ses sürücüsü duruyordu. Fakat kulaklığımı taktığımda kulaklığımı görmüyor. Bildiğiniz üzere Windows'un ses sürücüsünde hoparlör ve headphones bölümleri var. Hoparlör yani laptobumun hoparlörü sorunsuz, seste vs hiç gecikme olmadan çalışırken, kulaklığımı taktığımda headphones hala takılı değil olarak gözüküyor.
Ben de aygıt yöneticisinden ses ve video denetleyicileri bölümüne girip High Definition Audio Aygıtına sağ tıklayarak sürücüyü güncelleştir>Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara>Bilgisayarımdaki kullanılabilir sürücülerden seçmeme izin ver seçeneğine girdim. Şaşırtıcı derecede aygıt yöneticisinde Realtek olmasa da, burada Realtek görünüyordu. Ben de Realtek High Definition Audio'yu seçtim ve Realtek sürücüsü geri geldi. Ardından ses ve video denetleyicisinden Realtek'e sağ tıklayıp bu sefer de High Definition Audio Aygıtını seçtim. İşlem bittiğinde kulaklığımın sesi geri gelmişti. Headphones çalışıyordu. Fakat bilgisayarımı her kapatıp açtığımda headphones takılı değil olarak görünüyor ve ben bu işlemi sürekli uygulamak zorunda kalıyorum.
Yazı çok uzun oldu, sorunla ilgili bütün detayları anlatmak için olayları biraz uzun tuttum.
Acaba bu sorunu çözebilmek adına neler yapabilirim? Bu konuda bilgi sahibi olanlar yardımcı olabilirse çok mutlu olurum.
Şimdiden teşekkürler.

wmaraci
reklam

Yeninesil44 Yeninesil44 Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek web programlama
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad O** D**
  • Mesajlar 1034
  • Beğeniler 282 / 281
  • Ticaret 18, (%100)
ozet: bilgisayarı yeniden başlatınca varsayılan ses driveri değişiyormus.
sanırım yeni yüklediginiz driveri varsayılan yapamadınız. windows kullansaydım yardmcı olurdm

MultiAnaliz.com

KamilHanci KamilHanci WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2019
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Web Tasarım / Programlama
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad K** H**
  • Mesajlar 553
  • Beğeniler 29 / 172
  • Ticaret 4, (%100)
Merhaba uygun ses driveriniz :
https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/nb/DriversForWin10/Audio/Audio_Realtek_Win10_64_VER6018656_DriverOnly.zip.zip

Deneyip dönüş sağlayın, olmadı ise yardımcı olurum @katil2008

• Üyelik 05.07.2018
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Niğde
  • Ad Soyad U** E**
  • Mesajlar 66
  • Beğeniler 17 / 17
  • Ticaret 3, (%100)
KamilHanci merhabalar. Gönderdiğiniz driveri indirip kurdum, fakat halen seste bir gecikme söz konusu ve ses düzeyi düşük geliyor.
Benim istediğim şey sorunsuz bir şekilde Windows'un kendi ses sürücüsünü kullanmak. Sizin verdiğiniz driveri kurduktan sonra tekrardan aygıt yöneticisine girip ses video denetleyicileri bölümünden realteğe sağ tıklayarak sürücüyü güncelleştir, kendi bilgisayarımda ara ve Bilgisayarımdaki kullanılabilir sürücülerin bir listesinden seçmeme izin ver bölümünden Windows'un kendi ses driveri High Definition Audio Aygıtı seçeneğini seçtim.
Windows'un kendi ses sürücüsü aktif oldu, herşey sorunsuzca çalışıyordu. Sistem Kulaklığımıda görüyordu.
Fakat yukarıda da bahsettiğim gibi bilgisayarımı kapattım, yeniden açtığımda Windows'un sürücüsü halen varsayılan sürücüm olarak kalıyor. Laptopumun hoparlörü sorunsuz bir şekilde çalışıyor.
Ama kulaklığımı taktığımda kulaklığımı görmüyor.
Ses aygıtlarındaki yazı aynen bu:
Headphones; High Definition Audio Device; Takılı değil
Realtek sürücüsünü Windows'un kendi ses sürücüsüyle değiştirdiğimde headphonesi görüyordu. Fakat nedendir bilemiyorum, bilgisayarımı kapatıp tekrar açtığımda normal laptop hoparlörüm sorunsuz bir şekilde Windows'un kendi ses sürücüsünde çalışırken, kulaklığımı taktığımda headphones takılı değil olarak görünüyor.
İstediğim şey Windows'un kendi ses sürücüsünü kullanmaya devam etmek ve Windows'un kulaklığımı görmesini sağlamak.
Umarım sorunumu açık bir şekilde ifade edebilmişimdir.

wmaraci
wmaraci

joyned joyned WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Ön muhasebeci
  • Konum Adıyaman
  • Ad Soyad R** O**
  • Mesajlar 797
  • Beğeniler 225 / 224
  • Ticaret 0, (%0)
https://youtu.be/4ggvPgdrpPk!

https://youtu.be/1GKRKPsLmXU!

Uzun yazma lütfen okurken mecnun gibi oldum.

Windows 10 uyumlu ses kartı al ucuzlar yada olan driver ı sıfırdan kur.

• Üyelik 05.07.2018
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Niğde
  • Ad Soyad U** E**
  • Mesajlar 66
  • Beğeniler 17 / 17
  • Ticaret 3, (%100)
joyned uzun tutmamın sebebi bu sorunu çözmek için neler yaptığımı detaylıca ifade etmek. Bu sayede bana tavsiye verebilecek insanlar neler yaptığımı bildiklerinde daha çözüme odaklı cevaplar sunabilirler.
Örneğin ben buraya sürücümde sorun var, kulaklığımı görmüyor, windowsun sürücüsünü kullanmak istiyorum deseydim, birçok kişi Realtek'in sürücüsünü kullan, laptop modeline göre olan Realtek'i indir, vb vb cevap yazacaklardı.
Ama ben bunları ve daha fazlasını zaten deneyip üstte yazdım.
Umarım sebebini anlatabilmişimdir. Okuduğun için teşekkürler :)
Her ne kadar istemesem de Muhtemelen format atacağım.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al