Onlar yalan kardeşim :) İstersen en düşük puanla yerleşebileceğin bir üniversiteden mezun ol. Kendini geliştirmedikten, dört yılını sürekli yeni şeylere açık ve pratiklerle doldurmadığın sürece hiçbir üniversite yarar sağlamaz. Ama dersen ki, İstanbul'daki üniversiteler ya da ODTÜ veya DEU, ne iş? Evet, onlar markalaşmış üniversitelerdir fakat emin ol kimse Boğaziçi'nden mezun diye adama iş vermiyor. Mühendislik fakültelerini istiyorsun değil mi, işveren ilk olarak özgeçmiş dosyanda yabancı dil bölümüne bakıyor. Diyor ki sana; "Bizim anlaşmalı bir İngilizce kursumuz var, oraya git de seni bir sınava soksunlar. Bakalım yeterli mi yabancı dilin..." Yabancı dilin dışında, özellikle mühendislik fakültelerinde pratik kısım çok önemli. Bunu tüm arkadaşlarımdan rahatlıkla görebiliyorum.

Bir de üniversite eğitim kalitesi var tabi. Bunu anlamak için de, üniversitelerin internet sitelerine şöyle bir göz atmak yeterli. Üniversitenin katıldığı uluslar arası yarışmalar, sempozyumlar var mı ya da öğretim elemanları ödüller kazanmışlar mı vs. gibi. Fakat yine de her üniversite sağlam öğreticiler olduğu gibi, çürükleri de çıkacaktır... Bence kendini geliştir ve severek oku bölümünü, hangi üniversitede olduğunun bir önemi yok.