Arkadaşlar merhaba. Bu uyarıyı Wordpress kullanıp da, paylaştıkları bir içeriğin sayfa düzeni aynı kalsın diye o sayfayı yeni bir taslağa kopyala yapan veya klonlama vb. eklentiler kullanan arkadaşlar için yapıyorum. Son zamanlarda bu yöntemle bir web siteme 500 kadar içerik girişi yaptım. Sayfa tasarımına tekrar uğraşmamak için aynı sayfayı klonlayıp ardından içeriği değiştirip paylaşıyordum ancak veritabanımda aşırı bir şişme olduğu gördüm. Özellikle postmeta tablosu 1gb'a ulaşmıştı. Ardından bunun kaynağını araştırdığımda ise birkaç deneme yanılma ile sorunun sebebine ulaştım. Herhangi bir sayfa, yazı, portfolio vb. sayfa üzerinde klonlama, kopyalama vb. bir işlem yaptığınız zaman postmeta tablosunda 8500 kadar satır eklemesi yapıyor. Bunun sebebi hem eski yazının, hem taslağın, hem yeni eklenen yazının, önizleme vb. revision dediğimiz pek çok ayarı ekliyor olması. Ancak yazıyı sıfırdan Yeni Ekle diyerek elle eklediğimiz zaman 70 satır kadar bir ekleme yaptığını gördüm. Sizler de bu yöntemi kullanıyorsanız vazgeçin ve klonlama yapmayın. Aksi halde veritabanınız bi hayli şişecektir.

NORMALDE WP_POSTMETA 1.431.847 SATIR

KLONLAMA/KOPYALAMA YAPILDIĞINDA 1.440.420 SATIR YANİ + 8.573 SATIR EKLEDİ

YENİ EKLE DEYİP MANUEL EKLEME YAPILDIĞINDA 1.440.491 SATIR YANİ SADECE + 70 SATIR EKLEDİ

Faydalı olması dileğiyle.

Sevgiler

Edit: Aynı sitenin aynı içeriklerle son halini paylaşıyorum. 1 küsür gb'lık site şuan sadece 55 mb :)