wmaraci reklam
lidertakipci

Satışlarda özgüven problemini nasıl aşıyorsunuz?

11 Mesajlar 1.135 Okunma
wmaraci reklam

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Selamun aleykum, kısaca şunu belirtmem lazım 15 yıldır sayısız alanda tecrübe edindim, bilgi biriktirdim. Bir çok alanda orta seviye birikimim var şükür. Fakat iş ticarete dönüşünce çok korkuyorum. Yapabilir miyim? Evet ama yapamıyorum Neden? Bu işi yüzlerce kez yaptım hem kendime hem başkalarına yardım olarak ama bu ticarete dönüşünce bir korku sarıyor. Aslında iade garantisi vermek bile yumuşatmıyor. İşin içine kul hakkı girince tıkanıyorum. En mükemmeli yapabilecek miyim diye.

Aslında bir çok konuda ortalamanın üzerinde iş çıkardığımi söylüyorlar. Ama ticari olarak yaparsam da aynı tepkiyi alır miyim emin değilim. Yılların birikmişi evet de diğerleri başka ne yapıyor emin değilim.

Forumlarda freelancer sitelerinde görüyorum da 2-3 saatlik video izleyip buralarda profesyonel işiniz yapılır ilanları açıyorlar. Yüksek fiyatlar, iade garantisi yok. Önce para sonra iş vb.. tabi şikayet konuları açılıyor ama utanma bile yok.

Mesela geçenlerde tasarım konusunda profesyonel tasarım ilanı açmış biri, bir müşteri de yüzlerce TL verip yaptırmış. Tasarım bildiğiniz paintte yapılmış. Abartmiyorum gerçekten paint.

Bu özgüveni nereden buluyorlar Allah aşkına? Biraz bana da lazım. Bu zamana kadar yüzlerce site açtım ama siteniz açılır ilanı veremiyorum, sayısız optimizasyon yaptım ama korkuyorum. Daha bir çok şey var tabi. Aslında yaptığım bazı şeyler de taktir ediliyor ama ticaret neden bu kadar ürkütücü?

Özgüven olmayınca eve ekmek götüremeyecek boyuta geliyor insan. Maddi ihtiyaç ama engel var. Bu nasıl aşılır?

Tabi bir de şu beni rahatsız ediyor. İlan veren profesyoneller yaptığı iş içerisinde neler dahil? Tamam nasıl yapılırı sormuyorum ama neler yapıyorlar başlık olarak. Bunu bilmemekte eksik hissettiriyor. Yani bu durumda bir ilan açsam haksız rekabete düşerim. Piyasayı aşağı çekmekten dolayı. Kokuturucu bir durum.

Ne tavsiye edersiniz?
wmgtasarim

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

wmgtasarim wmgtasarim wmg.com.tr Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılım | Web Tasarım
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 1893
  • Beğeniler 545 / 550
  • Ticaret 8, (%100)
Hocam tavsiye şöyle pahalı veren sahte ucuz veren sahte profesyonel web site haber siteleri 2 bin 3 bin dır yüksek mevla veren yada bunun azını veren sahtekardır bakma haksız olan laf yapar özgüven tabi güzel birşeydir özgüvenin olmasaydı yaşamazdın mesela eee çok tecrübe edinmende özgüvenden kaynaklı birşey e korkarak gitmeyecen ideal şeyleri aşırılandıran kişiler bu forumdada varlar sadece 1 kodu değiştircek diye 50 100 tl ıstiyor tabi ben pro değilim elimden geldiğince bildiklerimi yardim ediyom bilmediklerimi araştırıp bulup veriyorum bu tür işler özgüven 700 tl üzeri kazıklanmada devlet aracılığı ile adamı tazminata sokabilirsin o yüzden korku yok

kzlsn kzlsn Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek serbest
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 127
  • Beğeniler 24 / 31
  • Ticaret 1, (%100)
Ben genelde Yarısını iş öncesi alıyorum veya Geliştirdiğim mobil uygulamanın demosunu atıyorum Demo dur diye felan bildirim atıyor ve belli bir süre sonra uygulama kendini kapatıyor. Bazen demodan sonra alıyorum. Diğer yarısınıda iş sonu alıyorum.

dvrmkcn dvrmkcn Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ogrencı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 531
  • Beğeniler 106 / 227
  • Ticaret 13, (%100)
Şahsen ben getirisi olan bir şey buldum mu affetmiyorum
Ticaretten kazancım son 2-3 ay tahmini rakamlar budur:
Dropshipping : ciro 12k $ (2 ay sürdü yanlış strateji yüzünden pek bir şey kazanamadim )
Affilate marketing : 2 bin Tl ( 2 haftadır başladım akmasada damlıyor )
Sana tavsiyem Türkiye de para kazanılmaz yurt dışı odaklı ol.

wmaraci
wmaraci

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Cevaplar için teşekkürler ama konuyla hiç bir alakası yok 🙂 dersimi anlatamadim galiba kusura bakmayın.

Bir işi iyi yapıyor olsam bile ticari olarak yapmaya kalkınca çekiniyorum, kendimi yetersiz hissediyorum. Yoksa zaten yıllardır bildiklerimi hep yardım olarak yapıyordum herkese. Tabi bir gelire de ihtiyacim var ama çekiniyorum. Yetersiz hissediyorum nedense

awoken awoken WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 19 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 1002
  • Beğeniler 250 / 478
  • Ticaret 41, (%100)
Para kazandıkça kendinize olan güveniniz ve istediğiniz artıyor. İlk başlarda ucuz fiyatlar ile başlayıp ilerde biraz daha arttırabilirsiniz. Zaten miktar düşük olunca kimseden çekinmeniz gerekmiyor açıkçası.
Mfa

kişi bu mesajı beğendi.

kzlsn kzlsn Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek serbest
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 127
  • Beğeniler 24 / 31
  • Ticaret 1, (%100)
Mfa Özgüven eksikliği var o zaman sende. Mesela şöyle düşün en basitinden veriyorum. Sen PHP biliyorsun ve bu senin yazılım olarak diğer insanlardan önde tutar. Eminimki çoğu insan senin yaptığını yapamaz ve sende onların yaptığını yapamayabilirsin. Bu da seni farklı kılar.

dividibygear dividibygear WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2019
  • Yaş/Cinsiyet 49 / E
  • Meslek reklamcılık hizmetleri
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 148
  • Beğeniler 49 / 56
  • Ticaret 1, (%100)
Ofisiniz yada web siteniz varsa şu şekil yapabilirsiniz müşteriyle samimiyet kurmadan yaptığınız tüm işlerin fiyatını yazınız. sattığınız sakızın üzerine bile fiyatını yazınız gerisi kolay olur.

Erdemakale Erdemakale WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek İçerik Üreticisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 467
  • Beğeniler 110 / 240
  • Ticaret 4, (%100)
Hocam ben ************** değilim bunu biliyorum. Karşı tarafın ne olduğunu bilmiyorum ilk ödemeyi alırım ticareti gerçekleştirmem yoksa. Ben alıcıysam önce parayı atarım kişi güvenilir ise ticaret puanı yüksek vs ise forum dışı ise önce alım yaparım sonra ödeme.

kurgucuabi kurgucuabi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek E Ticaret / Perakende müdürü
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** Ç**
  • Mesajlar 92
  • Beğeniler 9 / 32
  • Ticaret 0, (%0)
Adam ne soruyor siz ne anlatıyorsunuz yahu :D
Kardeşim özgüven zamanla oturacak birşey birden pat diye olmaz, para kazanmaya başladıkça, paranın sıcaklığını hissetmeye başladıkça o özgüven(yapabiliyorum hissi) yerine oturacak. Senin de bir süre sonra kafan rahat olacak, biriktirdiğin referansların müşteriler için olsa da aslında kendin içindir çoğu zaman, çünkü "bak daha önce yaptın şimdi de yaparsın." diyebileceksin referansların arttıkça, ilk ücretini düşük tut, özgüvenin egoya dönüşmesin, işini 3 günde yapacaksan bunu karşı tarafa 1 haftada yaparım de zamana yay, kendini strese sokma yoksa daha kötü olursun yavaş yavaş yap, düzgünce yap, sonra ödemeni alıp müşterine işi teslim et, sigara içiyorsan yak bi sigara içmiyorsan demle bir çay aldığın parayı koy masaya geç projenin karşısına iç çayını kendine, "Bak demek ki oluyormuş yapabiliyormuşsun." De. Profesyonel yardım al eğer işin boyutu büyükse.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al