wmaraci reklam
lidertakipci

Udemy Frontend Geliştirici Derslerim

14 Mesajlar 2.308 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

MehmetMasa MehmetMasa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** M**
  • Mesajlar 1946
  • Beğeniler 552 / 554
  • Ticaret 40, (%100)
berkaycatak Merhaba, CSS yazarken değişken tanımlayabilir misiniz? Veya for - if - function kullanabilir misiniz? Basit bir örnek bir finger-size değişkeniniz var. Türkçeye ne diye çevirmem gerektiğini bilemedim biraz açıklayayım. Mobil'de kullanıcılar buton, link tıklama yapacağı yerlerink boyutu diyebiliriz.
Bunu 20px olarak belirlediniz, bütün projeyi kodladınız ve yayına aldınız. Daha sonra siteye gelen kullanıcıların mobilde tıklama yapmakta zorluk çektiğini fark ettiniz ve bu miktarı arttırmak istediniz. CSS ile yaparsanız kullandığınız her yerde tek tek değiştirmeniz gerekir. Ama SCSS 'de finger-size diye bir değişken tanımlayabilirsiniz değişiklik yapmak istediğinizde sadece değişkenin değerini güncellemelisiniz.

En basit bir örnekte CSS'de;
ul {kod}
ul li {kod}
ul li a {kod}

şeklinde yazmanız gerekiyor.
SCSS 'de ;

ul {
kod

&-li {
kod

&-a{ kod }
}
}

şeklinde yazabiliyorsun.

SCSS kullanmak için bir çok neden var gibi duruyor açıkçası benim hoşuma gitti.
bygormo berkaycatak

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

bygormo bygormo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 179
  • Beğeniler 380 / 111
  • Ticaret 0, (%0)

berkaycatak adlı üyeden alıntı

Merhaba, scss’e ne gerek var? Merakımdan soruyorum. Zaten yazılanları css’e çevirmiyor mu? Yazım da aynı

Merhabalar sevgili dostum,

Sass veya scss ‘ ne gerek var demek, istanbuldan izmire bisikletle gitmek veya araba ile gitmek gibi bir şey. Hangisini tercih edeceğin sana kalmış tabi. Ama şunu bilmemiz gerek Sass veya scss bileşenlerini css te kullanmak imkansıza yakın.

Elinizde bu tür bir teknoloji varken neden pure (düz) css yazmaya devam edelim. Ayrıca her teknolojinin bu tür kısa yolları (framework) var. Javascript için jquery, vue, react gibi. Yada php de laravel, codeigniter, symfony. Bunları yok saymak kendi gelişimimizi yok saymak anlamına gelir. Saygılar sevgiler
berkaycatak

kişi bu mesajı beğendi.

https://themeforest.net/user/bygormo/portfolio

• Üyelik 07.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 179
  • Beğeniler 380 / 111
  • Ticaret 0, (%0)

Mehmet Maşa adlı üyeden alıntı

kaJaMrSimple Demin udemy'de kurs arıyordum buna denk geldim ve ilk videoda kapattım.
Konuşurken ezbere konuşuyor gibi ezbere anlatıyor hissi verdi.

bygormo Kursunuzu inceledim SCSS öğrenmek için kurs alacaktım ama o bölümü sır gibi saklamışsınız :)
Dosya yapınızı göremiyorum, component mantığında kullandınız mı bilmiyorum + projede yapılmamış.
Bir tavsiye olarak yazmak istedim dışarıdan o bölüme ihtiyaç duyan birisinin gözünden bu şekilde gözüküyor.

Şimdi yabancı anlatanlara bakıyorum, türkçe olarak component mantığını kavrayan ve düzgünce anlatan birini göremedim bu derste büyük açık var gibi güzel bir eğitim çıkartırsanız etiketleyin alım yaparım.

Not : Son olarak SASS 'ı frontendmasters.com 'dan öğrenmeye karar verdim.

Merhabalar dostum,

İlk olarak şunu söylemem gerekirse öğrenmek istedikten sonra nereden başladığın çok önemli. Güzel bir kaynak seçmişsin başarılar. Çünkü bende tr de bulamadığım bir çok dersi yabancı kaynaklardan okudum ve izledim.

Kendi kursuma gelirsem ; sass veya scss kursunu özenle hazırlamaya çalışıyorum ki en çok özendiğim dersler olmaya devam edecek. Çünkü sass veya scss i kurs içinde ihtiyacım olan tüm örneklerde kullanıyorum. Kurs içeriğinde bulunan Proje 01, ağırlıklı olarak scss kodlarıyla hazırlanıyor. Proje içinde kendi hazırladığım grid sistemini, flex yapısını ve grid modülünü kullanıyorum. Ayrıca bu derslerin sonunda alışılmışın dışında bootstrap dersleri de gelecek. Bootstrap ile kodlayacağım e-ticaret temasının psd tasarımını yeni bitirdim. Peki bunları neden mi anlattım, şunun için. Lütfen frontend arkadaşlarım ve bu yola yeni başlamış arkadaşlar önyargılarınızı yıkın, çok teoride kaldık. Artık pratik zamanı.

Son olarak bir not olarak şunu da söylemek isterim. Kendisini sr. Frontend olarak tanımlayan bir çok kişinin derslerini udemy üzerinden satın alarak, anlatımları ve ders bölümleri hakkında bilgi sahibi olmak istedim. Ancak şunu gördüm ki ofislerinde yaptıkları geyikten öteye geçemeyen dersler hazırlamışlar. Kendi kursumu övmek için söylemiyorum bunları sadece ön yargılarınızı yıkın diye söylüyorum. Sevgiler saygılar

Twitter : Twitter/redesign_34

Youtube : https://www.youtube.com/channel/UCDSvN-wCyNjMstH2N4fmROg
MehmetMasa

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 07.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 179
  • Beğeniler 380 / 111
  • Ticaret 0, (%0)
....

https://www.udemy.com/course/frontend-gelistirici-temelleri/?couponCode=B5B34F22496EC2FFBDCD

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al