Öne Çıkarılmış Görsel ve Timthumb Kullanımı

15 Mesajlar 3.698 Okunma
smmexpress

isousluer isousluer Usluer Kullanıcı
  • Üyelik 05.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici
  • Konum Konya
  • Ad Soyad İ** U**
  • Mesajlar 4900
  • Beğeniler 1419 / 2962
  • Ticaret 45, (%100)
Merhaba arkadaşlar.

Aslında birçok yerde anlatımı mevcut olan önce çıkarılmış görsel kullanımını blogumda anlatmak istemiyorum. Yalnız benim kullandığım yöntemin biraz farklı olması ve bir blogcunun benden bu olayı anlatmamı istediğinde böyle bir yazı yazayım dedim.

Öne çıkarılmış görsel nedir biraz ondan bahsedelim. Mesela benim blogumun anasayfasındaki yazıların sol tarafındaki resimler öne çıkarılmış görseldir. Blogumuza yazı eklerken aynı zamanda yazıya bir resim ekleriz ve altta buluna öne çıkarılmış görsel olarak kullan butonu ile yazımıza öne çıkarılmış görsel belirleyebiliriz.

Anlatım

functions.php dosyamızı açıyoruz ve aşağıdaki kodu buluyoruz.

Hemen bu kodun altına aşağıdaki kodu ekliyoruz.

add_theme_support('post-thumbnails');

Yaptığımız bu işlem sayesinde temamızda öne çıkarılmış görsel kullanımını aktifleştirdik. Eğer bu işlemi yapmasaydık öne çıkarılmış görsel kullanamayacaktık. Yazı eklerken dikkat ederseniz kategori seçiminin altında öne çıkan görsel diye bir yer geldi.

Daha sonra buradan timthumb dosyamızı indiriyoruz. İndirdiğimiz bu dosyayı tema klasörümüzün içine atıyoruz ve bu dosyayı attığımız konumda cache adında bir klasör oluşturuyoruz.

Şimdi de öne çıkarılmış görselin nerede gözükmesini istiyorsak oraya aşağıdaki kodları yazalım.

<?php the_title(); ?>

Yukarıdaki 125 ve 127 değerlerini sizin öne çıkarılmış görselinizin boyutları ne olmasını istiyorsanız ona göre düzeltebilirsiniz.

Şimdi işe biraz aksiyon katalım ve eğer öne çıkarılmış görsel belirlememişsek varsayılan bir resim göstersin bize. Onun için yine öne çıkarılmış görselin gözükmesini istediğimiz yere yukarıdaki kodları değil de aşağıdaki kodları ekleyelim.

<?php the_title(); ?>

<?php the_title(); ?>

Yine burada düzeltmemiz gereken yerler var. Öncelikle 125 ve 127 değerlerini kendimize göre düzenliyoruz. Sonrasında varsayılan yazı resmi yazan yere öne çıkarılmış görsel kullanmadığımız zaman gözükecek olan resmin adresini yazıyoruz.

Not: Eğer öne çıkarılmış görseller gözükmüyorsa cache klasörünün yazım iznini 777 yapınız.

Kaynak: http://www.usluer.net/one-cikarilmis-gorsel-ve-timthumb-kullanimi/
huseyintemizyurek kceptel EftalBulut

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

olkunmustafa olkunmustafa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Web &amp; Android Developer
  • Mesajlar 423
  • Beğeniler 60 / 44
  • Ticaret 0, (%0)
Ek olarak;
Farklı sayfalarda farklı boyutlarda öne çıkarılmış görsel kullanmak için add_image_size komutundan faydalanabilirsiniz. Kullanımı aşağıdaki gibidir. Functions.php dosyamıza aşağıdaki kodu ekleyelim

if ( function_exists( 'add_image_size' ) ) {

add_image_size( 'yeni_gorsel', 220, 180, true ); //(cropped)
}

Burada dikkat etmemiz gereken yeni_gorsel adında yeni bir öne çıkarılmış görsel oluşturuyorz. Boyutlarını 220 ve 180px olarak atıyoruz.

Kullanmak istediğimiz yerde de

olarak kullanabiliriz.
isousluer

kişi bu mesajı beğendi.

TqMedia TqMedia WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 17
  • Beğeniler 8 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
Burdan sonrasını yapamadım, nereye yapacağız/yazacağız?

Şimdi de öne çıkarılmış görselin nerede gözükmesini istiyorsak oraya aşağıdaki kodları yazalım.

PHP- Kodu:

<?php the_title(); ?>

Yukarıdaki 125 ve 127 değerlerini sizin öne çıkarılmış görselinizin boyutları ne olmasını istiyorsanız ona göre düzeltebilirsiniz.

Şimdi işe biraz aksiyon katalım ve eğer öne çıkarılmış görsel belirlememişsek varsayılan bir resim göstersin bize. Onun için yine öne çıkarılmış görselin gözükmesini istediğimiz yere yukarıdaki kodları değil de aşağıdaki kodları ekleyelim.

PHP- Kodu:

<?php the_title(); ?>

<?php the_title(); ?>

Yine burada düzeltmemiz gereken yerler var. Öncelikle 125 ve 127 değerlerini kendimize göre düzenliyoruz. Sonrasında varsayılan yazı resmi yazan yere öne çıkarılmış görsel kullanmadığımız zaman gözükecek olan resmin adresini yazıyoruz.

Not: Eğer öne çıkarılmış görseller gözükmüyorsa cache klasörünün yazım iznini 777 yapınız.

Kaynak: http://www.usluer.net/one-cikarilmis...umb-kullanimi/

• Üyelik 05.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad İ** U**
  • Mesajlar 4900
  • Beğeniler 1419 / 2962
  • Ticaret 45, (%100)
index.php, single.php, archive.php

Nerede değişiklik yapmak istiyorsanız oraya yazacaksınız.

wmaraci
wmaraci

olkunmustafa olkunmustafa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Web &amp; Android Developer
  • Mesajlar 423
  • Beğeniler 60 / 44
  • Ticaret 0, (%0)

TqMedia adlı üyeden alıntı

Burdan sonrasını yapamadım, nereye yapacağız/yazacağız?

PHP- Kodu:

<?php the_title(); ?>

PHP- Kodu:

<?php the_title(); ?>

<?php the_title(); ?>

Kaynak: http://www.usluer.net/one-cikarilmis...umb-kullanimi/

While döngüsünün içine yazacaksınız. örnek olarak aşağıda kırmızıyla işaretlenen yer öne çıkarılmış görseli koyduğumuz yer. Oraya üstte usluer'in yazdığı kodları gireceksiniz. Bir kaç deneme yaparsanız sorun kalmayacaktır....

>

• Üyelik 23.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 17
  • Beğeniler 8 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
timthumb.php ' i şu konuma attım

/www/wp-content/themes/EftalV3,5/EftalV3/timthumb.php

şimdi index şablonunu düzenleyeceğim, ne yazmam gerek ? Bu bölüm mü hatalı=scripts/timthumb.php?

• Üyelik 05.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad İ** U**
  • Mesajlar 4900
  • Beğeniler 1419 / 2962
  • Ticaret 45, (%100)

timthumb.php ' i şu konuma attım

/www/wp-content/themes/EftalV3,5/EftalV3/timthumb.php

şimdi index şablonunu düzenleyeceğim, ne yazmam gerek ? Bu bölüm mü hatalı=scripts/timthumb.php?

Kodlarda bir yanlışlık yapmışım. Orada scripts olamayacak.

• Üyelik 23.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 17
  • Beğeniler 8 / 3
  • Ticaret 0, (%0)

isousluer adlı üyeden alıntı

Kodlarda bir yanlışlık yapmışım. Orada scripts olamayacak.

scripts' i silmem yeterli mi benim söylediğim şekil için

Edit: Denedim olmadı.

• Üyelik 05.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad İ** U**
  • Mesajlar 4900
  • Beğeniler 1419 / 2962
  • Ticaret 45, (%100)

scripts' i silmem yeterli mi benim söylediğim şekil için

Edit: Denedim olmadı.

cache kalsörü oluşturdunuz mu?

• Üyelik 23.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 17
  • Beğeniler 8 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
/www/wp-content/themes/EftalV3,5/EftalV3/cache

cache de bu konumda

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)