wmaraci reklam

Adsense Vergi Ödemesi

21 Mesajlar 3.400 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

miniz miniz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Konya
  • Ad Soyad I** Ç**
  • Mesajlar 72
  • Beğeniler 25 / 9
  • Ticaret 0, (%0)
Öyle bir durumdayım ki genç girişimci teşviği için yaşım yüksek. Tutmuyor yani. Kira vergisi öder gibi bir durum olsa çok kolay olacak ödemesi. Ama araştırmalarımda böyle bişey de söz konusu değil sanırım.
Karargaht, şu cümlenizdekini anlayamadım. "24 BİN TL muaf mevzusu, aylık süreçte aynı kişi yada kurumdan sadece 1 yada 2 kere ödeme almanız durumda geçerlidir. "
Burada aylık mı yıllık mı demek istediniz?
Peki mesela adsense ödeme eşiğini 10 000 gibi bi rakama yükseltsem, yılda 1 defa ödeme alırım zaten. Bu durumda vergiye tabi olur muyum?

wmaraci
reklam

• Üyelik 24.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Konya
  • Ad Soyad I** Ç**
  • Mesajlar 72
  • Beğeniler 25 / 9
  • Ticaret 0, (%0)

KurşunKalem adlı üyeden alıntı

Karargaht doğru söylemiş. 24 bin altı muaf meselesi arızi kazançlar, yani sürekli olmayan kazançlar için geçerli.

Buna göre adsense ile düzenli gelir elde ettiğinizde miktar ne olursa olsun kanunen vergilendirme doğuyor. Bu kazancın vergisini ödemek için de en azından şahıs firması açıp mükellef olmanız gerekiyor.

Fakat -şahsi görüşümdür- yıllık 8 bin lira gelir için inceleme işlemlerine tabi olmanız çok zayıf bir ihtimal. Tespit edilirse uzlaşma ile hafif bir para cezasıyla kurtulabilirsiniz. Mükellef olduğunuzda, bu kazancınızdan daha fazla gideriniz olacaktır.

Görüştüğüm muhasebeci de gelirimin düşük olmasından dolayı aynı şeyi söyledi. Ama işte bu beni yine de tedirgin etti. Bi şekilde yasal bir olaya bağlamak mümkün müdür diye araştırıyorum. Ancak şartlarımda ortada. Olmazsa siteyi tamamen kapatmak mı gerekecek? Buna da içim el vermiyor. O kadar emek var neticede.

KursunKalemm KursunKalemm WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Webmaster, Blogger
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad G** İ**
  • Mesajlar 487
  • Beğeniler 90 / 255
  • Ticaret 21, (%100)
Hocam şimdi öğretmen olduğunuzu fark ettim. Durumunuz riski arttırıyor. Devlet memurluğu kanunlarına aşinasınızdır. Harici gelir mevzusunu anlatmama gerek yok.

Size tavsiyem tanıdığınız halihazırda bir mükellefle anlaşın. Adsense gelirleriniz onun hesabına yatsın. Gelirden doğan vergileri düştükten sonra kalan miktarı size elden teslim etsin. En mantıklı yol olarak bunu söyleyebilirim.

• Üyelik 24.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Konya
  • Ad Soyad I** Ç**
  • Mesajlar 72
  • Beğeniler 25 / 9
  • Ticaret 0, (%0)
@KurşunKalem durumu bildiğim için riske girmedim o konuda. Adsenses eşimin üzerine. Bu mükellef adsenses üzerinden gelir elde eden birisi mi olmak zorunda. Yoksa vergi ödeyen bir esnaf falan olabilir mi?

wmaraci
wmaraci

KursunKalemm KursunKalemm WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Webmaster, Blogger
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad G** İ**
  • Mesajlar 487
  • Beğeniler 90 / 255
  • Ticaret 21, (%100)
Adsense üzerinden gelir elde eden bir mükellef olmak zorunda değil. Herhangi bir esnaf olabilir fakat faaliyetlerine "Web Portal Faaliyetleri"ni de eklerse daha sağlıklı olur. Muhasebecisi bunu halleder.
miniz

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 24.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Konya
  • Ad Soyad I** Ç**
  • Mesajlar 72
  • Beğeniler 25 / 9
  • Ticaret 0, (%0)
Tamam üstat sağolasın bunu bi araştırayım.
KursunKalemm

kişi bu mesajı beğendi.

cyber33 cyber33 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Webmaster Adayı
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad C** B**
  • Mesajlar 205
  • Beğeniler 44 / 43
  • Ticaret 2, (%100)

miniz adlı üyeden alıntı

Öyle bir durumdayım ki genç girişimci teşviği için yaşım yüksek. Tutmuyor yani. Kira vergisi öder gibi bir durum olsa çok kolay olacak ödemesi. Ama araştırmalarımda böyle bişey de söz konusu değil sanırım.
Karargaht, şu cümlenizdekini anlayamadım. "24 BİN TL muaf mevzusu, aylık süreçte aynı kişi yada kurumdan sadece 1 yada 2 kere ödeme almanız durumda geçerlidir. "
Burada aylık mı yıllık mı demek istediniz?
Peki mesela adsense ödeme eşiğini 10 000 gibi bi rakama yükseltsem, yılda 1 defa ödeme alırım zaten. Bu durumda vergiye tabi olur muyum?

Aynen çok mantıklı sonuç ne oldu acaba

Javadanadam Javadanadam WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.07.2020
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 474
  • Beğeniler 331 / 148
  • Ticaret 3, (%100)

miniz adlı üyeden alıntı

@KurşunKalem durumu bildiğim için riske girmedim o konuda. Adsenses eşimin üzerine. Bu mükellef adsenses üzerinden gelir elde eden birisi mi olmak zorunda. Yoksa vergi ödeyen bir esnaf falan olabilir mi?

Hesabınızda bakiyeyi biriktirip emekli olduğunuzda çekebilirsiniz.

asistan87 asistan87 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.05.2019
  • Yaş/Cinsiyet 36 / K
  • Meslek yönetici asistanı
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 300
  • Beğeniler 70 / 76
  • Ticaret 4, (%100)
bir youtube kanalında doğruluğunu bilmiyorum fakat şirket kurmadan edevlet üzerinden aldığınız ödemenin belgesini ekleyerek verginin ödenebileceğini duymuştum ayrıca sürekli kazançta miktar gözetmeksizin fatura ile ödeme yapılıyorsa vergi verilmesinin zorunlu olduğunuda söyleyenler oldu bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar lütfen ayrıntılı yazsınlar

https://r.adbtc.top/527427
coinpayu.com/?r=ceysa09

yjb yjb WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad Y** T**
  • Mesajlar 65
  • Beğeniler 21 / 6
  • Ticaret 0, (%0)
Bi de bağkur muhabbeti varmış adsensede. Vergiyi yine odeyerek her ay muhasebeciye para vermektense bi kac ayda bir çeksek masrafı azaltır mıyız? Yaklaşık 200 tl ya var ya yok gidip nasıl şirket açıyım...

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al