wmaraci reklam
lidertakipci

Google güncellemesi yüzünden ilk sıralarım gitti

19 Mesajlar 2.659 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

DeepX DeepX PM ile ulaşın Kullanıcı
  • Üyelik 24.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Van
  • Ad Soyad K** T**
  • Mesajlar 559
  • Beğeniler 218 / 218
  • Ticaret 1, (%100)
İçerikleri yavaş yavaş yukarı çıkartmaya çalışıyordum zaten ama bu güncelleme ile 20-30lardaki çoğu içerik ilk 100de bile değil... Önümüzdeki günlerde yukarı doğru hareketlenmeler olursa ugrasacağım yine ama pek ümitli değilim.

wmaraci
reklam

birsevda birsevda Maraba Kullanıcı
  • Üyelik 17.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Amele
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad T** K**
  • Mesajlar 2210
  • Beğeniler 753 / 752
  • Ticaret 18, (%100)
Arkadaşlar gerekeni söylemişler bende şunu eklemek istiyorum herkesi etkiledi bu google dalgalanması ama unutmayınki siz istikrarınızı bozmassanız gene aynı yere geleceksinizdir. Belki 1 ayda belki 2 ayda ama siz mucadeleye devam edınız. Bu tarz dalgalanmalar sürekli olur. Mesele bu dalgalanmalardan sonra istikrarınızı bozmamanızdır.
DeepX

kişi bu mesajı beğendi.

Siteni Ekle WeBDiZiN.Com

muhammetdkaya muhammetdkaya WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 638
  • Beğeniler 146 / 136
  • Ticaret 4, (%100)
Hocam benimde yarı yarıya düştü bakalım nolucak :)

DeepX DeepX PM ile ulaşın Kullanıcı
  • Üyelik 24.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Van
  • Ad Soyad K** T**
  • Mesajlar 559
  • Beğeniler 218 / 218
  • Ticaret 1, (%100)

muhammetdkaya adlı üyeden alıntı

Hocam benimde yarı yarıya düştü bakalım nolucak :)

İki üç olsa her neyse ama ilk sıradaki tüm içeriklerim aşırı gerilerde.

birsevda adlı üyeden alıntı

Arkadaşlar gerekeni söylemişler bende şunu eklemek istiyorum herkesi etkiledi bu google dalgalanması ama unutmayınki siz istikrarınızı bozmassanız gene aynı yere geleceksinizdir. Belki 1 ayda belki 2 ayda ama siz mucadeleye devam edınız. Bu tarz dalgalanmalar sürekli olur. Mesele bu dalgalanmalardan sonra istikrarınızı bozmamanızdır.

Arada bir güncelleme var deniliyordu ama siteme pek etki etmiyordu ama bu güncelleme sitemi mahvetti.

Bakalım alexa TR bugün itibariyle 5.8K ne kadar geriye gidecek merak ediyorum.
birsevda

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

muhammetdkaya muhammetdkaya WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 638
  • Beğeniler 146 / 136
  • Ticaret 4, (%100)
Benimde tüm ilk sıradaki içeriklerim geriledi belki düzelir

mysimarik mysimarik Trabzonspor Kullanıcı
  • Üyelik 15.10.2019
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek esd
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad E** S**
  • Mesajlar 100
  • Beğeniler 11 / 30
  • Ticaret 0, (%0)
Benim sitelerimde de ciddi değişimler oldu.

Msasn Msasn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 202
  • Beğeniler 50 / 61
  • Ticaret 0, (%0)
Google'ın yerinde olsam otoriter haber sitelerini güncel konularda öne çıkarır, güncel olmayan konularda otoriter olmayan sitelerle denk tutardım. O kadar güncelleme yapay zeka vs ne gerek var anlamıyorum. Yapılması gereken çok basit aslında.
GuestLion muhammetdkaya emiral

kişi bu mesajı beğendi.

BlackStone BlackStone WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek İşsiz
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad T** K**
  • Mesajlar 434
  • Beğeniler 28 / 119
  • Ticaret 12, (%100)
Yıllardır defalarca algoritma güncellemesi geçirmiş biri olarak söylüyorum; "Belki düzelir" sadece bir avuntu sözcüğüdür. Geçmiş olsun. Kaybettiğiniz sıralar gitmiştir. Tekrar oralara gelir misiniz peki? Kesinlikle evet ama ne kadarlık bir çalışma sonrası gelirsiniz, nefesiniz ve heyecanınız yeter mi tekrar çalışmaya orası meçhul.

Google bir önceki büyük güncelleme gibi otoriter siteleri bir adım daha önce çıkarmıştır. Güncellemenin özeti budur. Bizim gibi ülkelerde de haber siteleri her konuya el attığından, onlar ön plana çıkmaktalar. Başka ülkelerde böyle bir şey yok. Onlarda güncelleme daha adil olurken, bizde adil olmuyor maalesef.
GuestLion

kişi bu mesajı beğendi.

GuestLion GuestLion WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** Ö**
  • Mesajlar 852
  • Beğeniler 340 / 340
  • Ticaret 39, (%100)
Google bu güncelleme işini yaparken bence işinin eskiden olduğu gibi hakkını veremiyor. Her markanın kuruluş, yükseliş, parlama, saçmalama ve çöküşü döngüsü mantığıyla şu anda "Saçmalama" döneminde olduğunu düşünüyorum.

Evet bu güncelleme hepimizi olumlu olumsuz az ya da çok etkilemiştir.

Bu süreçte güncelleme ve sonuçlarını çok yakından izlediğimi söylemem gerekir.

Benim sitelerimden birinde covid-19 salgınıyla birlikte hitlerim yarı yarıya düşmüştü zaten. Tabi paralel olarak iş ve satışlarımda.

Bu güncellemeden sonra sıralar değişti. Bazı önemli kelimelerimde gerileme yaşadım. Ancak işin iyi yanı iş dönüşleri arttı. Örneğin güncellemeden önce 100 ziyaret 10 arama 2 iş yapıyorsam, güncellemeden sonra 80 ziyaret 20 arama 4 iş olmaya başladı.

Diğer bir sitemde hitlerim 2x ile 3x arası arttı ancak iş dönüşü sıfıra yaklaştı.

Google bence kullanıcı deneyimlerine gerçek hayattan değil botların ve yapay zekanın verileriyle bakıyor. Evet bir yere kadar doğru bir yaklaşım.

Ancak aynı kelime aramasında aynı sayfada aynı sitenin 2 ayrı sayfasını peşpeşe çıkarmanın mantığı nedir? Bir sitesini koy iki sıra yukarı koy o önemli değil. Ama bir sitenin 2 sayfasının da aynı anda aynı arama sonucunda çıkmasının mantığı yok bence.

Site tasarımı ara yüz kullanıcı deneyimi açısında güncelleme sıfır. Düz hiç bir şıklığı göze hitabeti olmayan bir site yapın. Eğer arama sonuçlarıyla ilgiliyse yukarıda çıkacaktır. Ancak kullanıcıların midesinin bulandığını ve o içerikleri çok gerekmedikçe okumadığını anlamak çok zor değil.

Google'ın indexleme sorunu falan yok bu arada. Özellikle yapıyor bunu. Siz backlink aldınız index almıyor sanıyorsunuz. Optimize edeceksiniz ya! Onu engelliyor. hangi kelmeden nereden kaç link aldınız belli değil. Bu durumda paravan sistem kurmak, linkleri planlamak mümkün değil. Buradan bir tuzaklama yapıyor bilginiz olsun.

Zira indexlenmemiş ama web masters da görebileceğiniz bir iki link bu durumu açıklamak için yeterli.

Footer link olayı. Bunun için yok rel nofollow ugc yok no referer falan masal. Ya hiç kimse bir siteyi yazıyı beğendi diye footer veya sidebardan linkini paylaşmaz ki.

Hadi paylaştı diyelim bu bir kez olur iki kez olur.

Yapay google algoritması yapay ama zekasında sorunlar var.

Güncelleme sonuçları itibariyle gördüğüm halen devam ediyor. Asansör gibi oynuyor.

Bu dönemde çok kıpraşmayıp beklemek lazım. Artık google yeni bir bağlantı gördüğünde etkisini hemen yansıtmıyor, bekliyor. Hatta indexlemiyor.

Bir iki kez google gibi getir yaparsan sorun yok. Ama peşpeşe bir kaç gün ggle gibi getir dersen inatlaşma başlıyor. İndexlemiyor. Bundan çıkarımı neyse artık!

Ben açıkçası artık bu index olayının bundan sonrada sorunlu gibi kalacağını düşünüyorum. Çünkü bunun sorun değil özellikle av mevsimi olduğunu düşünüyorum.

Tabi giderek artan sosyal medya kullanımı ggle'ın sonunu getiriyor olabilir.Sitenizi ziyaret edenlerin daha fazlası zaten sosyal medya da. Üstelik twitter gibi ortamların daha sadık müşteriler kazandırdığını söylemekte pek yanlış olmayacaktır.

Sıralar her ne kadar oynasada kaybedilen sıralar bir kaç istisna dışında eski yerine kolay kolay gelmez. En azından bir kaç ay...

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al