wmaraci reklam

'Özel' E-Ticaret Sitemi Satmalı Mıyım?

13 Mesajlar 1.479 Okunma
wmaraci reklam

ulas ulas C# & ASP.NET Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Full Stack Developer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 1403
  • Beğeniler 404 / 404
  • Ticaret 18, (%100)
Merhaba,

1.5 yıllık geliştirme sürecinin ardından yayına hazır hale gelen özel kodlama diye tabi ettiğimiz, ödeme sisteminden, admin paneline kadar her aşamasını sıfırdan kodladığım niş bir pazara hitap eden e-ticaret/pazar yeri sitemi satıp satmamak konusunda kararsız kaldım.

Site kategorisini, ekran görüntülerini paylaşamıyorum. Fakat sitede satılacak ürünler dijital ürünler, bunu belirtebilirim. Herhangi bir kargo olayı felan olmuyor anlayacağınız. Kararsız kaldığım nokta şurası, birisi bana bu tarz bir proje geliştirir misin deseydi tahmini vereceğim fiyat 150-250bin TL bandında olurdu.

O fiyata e-ticaret sitesi mi olur demeyin, sıfırdan kodlanırsa öyle olur :) Ayrıca bildiğimiz e-ticaret siteleri gibi sadece müşteri tarafının olduğu bir sistem değil, hem alıcı hemde satıcı tarafı var, oldukça kompleks. Dediğim gibi 1.5 yıl geliştirme sürecinin bedeli aslında bu. Sektör oldukça niş, milyar dolarlık bir pazar. Bu sektörde dünya genelinde e-ticaret sitesi sayısı belki 30 u bulmaz.

Sizce bu fiyatlardan alıcı bulduğum takdirde satmalı mıyım? Yoksa yayına alıp, az sermaye ile yavaşta olsa yürümeye mi çalışıp, kendi işimi mi kurmalıyım?

technovenue.com
wmaraci
reklam

Gerilim Gerilim www.giyse.com Kullanıcı
  • Üyelik 27.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Bilgi İşlem
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 1919
  • Beğeniler 496 / 496
  • Ticaret 20, (%100)
Melek yatirimci bul

Giyse.com - Giyim Moda, Ayakkabı, Çanta ve Aksesuar Online Alışveriş

• Üyelik 25.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 1403
  • Beğeniler 404 / 404
  • Ticaret 18, (%100)
Gerilim Melek yatırımcı tabirini doğru bulmuyorum. Yatırımcılar artık fikre, prototipe değil, işe başlamış / satış yapan girişimlere yatırım yapıyorlar. Şuan ki haliyle zor gibi.

technovenue.com

impjix impjix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 2426
  • Beğeniler 809 / 814
  • Ticaret 17, (%100)
Hocam milyarlık sektör nasıl niş oluyor. Bir de siz isterseniz 10 sene emek verin özel yazılıma fakat belki de wordpressle bile yapılacak bir sistemdir neden amerikayı yeniden keşfetsin insanlar özel bir sistem mi var? Bahsetmediğiniz özellikleri varsa bilemeyiz.
emulnurullah

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 25.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 1403
  • Beğeniler 404 / 404
  • Ticaret 18, (%100)
impjix Globaldeki site sayısından örnek verdim. Şuan bahsettiğim sektörde Türkiye'de site yok. Niş'den kastım buydu.

Bende biliyorum hazır script kurulabileceğini, fakat yukarıda da belirttiğim gibi birisi gelip bana "bu tarz bir sistem yazar mısın dese" diye belirtiyorum. Hazır sistem kullanmak isteyen yine kullansın tutan yok :)

technovenue.com

impjix impjix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 2426
  • Beğeniler 809 / 814
  • Ticaret 17, (%100)
Yani hocam olmayan bir sistem yazdıysanız evet belki satarsınız yoksa ciro ve karlılık olmadan satılmaz yüksek rakamlara. Sektör de bilmiyoruz ama bence e-ticarete devam edin.

SEBTURKA SEBTURKA WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.09.2019
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** T**
  • Mesajlar 351
  • Beğeniler 140 / 141
  • Ticaret 0, (%0)
o fiyata alıcı bulursan sat birde 2 yıl teknik destek sağla.
Satmayan adamı odunla dövler :)

Bir zamanlar saçımı uzatmıştım sonra kestirme kararı aldım. Çevremdeki herkes neden kestirdin sana çok yakışmış demişti. Bende kökü bende demiştim nasıl olsa bir daha uzatırım dedim.

Sonra ne mi oldu?

Saçlarımı bir daha uzatamadım. Bir çok engel çıktı. :)

Şimdi karar senin. Nasıl olsa kökü sende. :)

http://www.ilgikolik.com

• Üyelik 25.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 1403
  • Beğeniler 404 / 404
  • Ticaret 18, (%100)
impjix Olmayan bir sistem değil, fakat var olan sitelerin tamamı gördüğüm kadarıyla özel yazılım. Hazır bir scripti bu sektöre uyarlamaya kalktığınızda da ekstra iş gücü gerekiyor. Bu iş gücüne yatırım yapacağına, sıfırdan yaptırayım diyebilir müşteri. Bende hazır scripti düzenleyene kadar, bir çok özelliğin uyarlamaya çalışmak yerine kendi işimi kurmak amaçlı baştan yazma kararı almıştım.

SEBTURKA Alıcı olursa satmamak için bir sebep yok dediğiniz gibi :) Hayırlısı olsun diyelim.

technovenue.com

indirmesitesi indirmesitesi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2020
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Gıda Sektörü
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 52
  • Beğeniler 2 / 18
  • Ticaret 0, (%0)
Alıcıyı bulursanız tabiki satın ama alıcıyı bulabilirseniz.
Ben olsam lisans satışı yapardım. Uygun mu bilmiyorum ama şu durumda biraz daha mantıklı tabiki

• Üyelik 25.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 1403
  • Beğeniler 404 / 404
  • Ticaret 18, (%100)
indirmesitesi Genel bir e-ticaret sitesi değil, bir çok sayfası / özelliği sadece sektöre özel tasarlanmış / geliştirilmiş durumda. Talep az olabileceği için lisanslı düşük ücretten satmaya değmeyebilir. Öneri için teşekkür ederim.

technovenue.com
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al